Letní průvodce Rakouskem. Kam vyrazit na túry, kolo i za dobrým jídlem

Magazín Magazín - za podpory: Rakousko - přijeďte a ožijte, logo, spolupráce
9. 7. 2021 11:55
Letní dovolená v Rakousku se dá strávit nejrůznějšími způsoby, jsou zde stovky značených turistických cest, tisíce kilometrů pro horská kola i elektrokola a na své si přijdou jak začátečníci, tak nároční sportovci. Koupat se lze v desítkách čistých jezer, kolem kterých rovněž vedou klidné rodinné vycházky. Podívejte se, kam vyrazit.

Schladming-Dachstein

Region Schladming-Dachstein je zasvěcený hlavně horám a turistice. Od Schladmingu až po oblast Grimming-Donnersbachtal je přes 1000 kilometrů značených cest, které vedou kolem tří stovek jezer, 26 ferrat, stovky vodopádů i řady vodních pramenů. I proto se tomuto rakouskému regionu přezdívá údolí tisíce pramenů.

 • Ráj ferrat Schladming-Dachstein komerční článek
 • Kitzbühel

  Kitzbühelské Alpy nabízejí přes 1000 kilometrů cyklostezek a značených cest pro horská kola, turisté si tu vyberou z 2500 tras, které vedou jak po hřebenech, tak kolem řady jezer i koupališť. Mezi nejvyhledávanější turistické atrakce patří trasa KAT Walk – 106 kilometrů vede rozmanitým terénem a trvá několik dnů.

 • Rakouský Kitzbühel láká golfisty z celého světa komerční článek
 • Achensee

  Největší jezero Tyrolska se rozprostírá mezi pásy hor Rofan a Karwendel a je oblíbenou destinací pro aktivní rodiny i náročnější sportovce. Seznam činností, které se tu dají během léta provozovat, je totiž velmi bohatý – turistika, horská kola, lezení, surfování, plachtění, koupání a samozřejmě i opalování na některé z pláží u jezera. Je tu 500 kilometrů značených a udržovaných tras, stovky kilometrů cyklostezek i autentické salaše, kde vaří tyrolské speciality.

  Kufsteinerland

  Prázdninová oblast se nachází na severovýchodě Tyrolska, kde nabízí 800 kilometrů nenáročných stezek přímo na úpatí pohoří Kaisergebirge. Díky mírnému terénu si je užijí zejména turisté hledající klidné vycházky. Oblast je vhodná i pro pohodovou cyklistiku, je tu přes 220 kilometrů cyklotras i speciální trasy pro elektrokola. Osvěžit se dá v jednom z mnoha jezer nebo v Bananensee, vůbec prvním biotopu na koupání v Tyrolsku.

 • Horské pastviny i průzračná jezera. Prozkoumejte tyrolský Kufstein na elektrokole
 • Salzburg

  Baroknímu městu na řece Salzach a rodišti Wolfganga Amadea Mozarta se přezdívá Řím severu, protože se na jeho unikátní architektuře podíleli i italští stavitelé. Na své si tu přijdou zejména milovníci historie, památek, kultury a gastronomie. Ve městě sídlí řada malých pivovarů včetně toho nejstaršího, jehož činnost sahá až do 15. století. Řeka Salzach nabízí během letních měsíců ideální místo k procházce, odpočinku i pikniku.

 • Kvíz: Salcburk není jenom Mozart a pevnost. Co víte o slavném rakouském městě?
 • St. Johann v Salcbursku

  Idylická alpská vesnička je díky své centrální poloze perfektním výchozím bodem pro výlety po Salcbursku. St. Johann se nachází asi 60 kilometrů od německých hranic a nabízí vyžití jak pro vášnivé vysokohorské turisty, tak pro rodiny s dětmi. Velmi oblíbený je například zážitkový park Geisterberg neboli Hora duchů, který se nachází v nadmořské výšce 1750 metrů (dá se sem dostat i lanovkou).

 • Legendární Lichtenštejnská soutěska je už přes rok znovuzpřístupněná veřejnosti komerční článek
 • Štýrsko

  Štýrsko je nejlesnatější a nejvodnatější spolková země Rakouska. Krajina tu je opravdu rozmanitá – mírné kopečky jsou osázeny vinicemi, husté lesy střídají horská jezera a kolem toho všeho vedou stovky turistických tras a cyklistických stezek. Jednou z nejoblíbenějších turistických cest je stezka Od ledovce k vínu vedoucí od Dachstein Gletscher až do vinařské oblasti na jihu Štýrska. Platí, že na každé túře objevíte něco nového, ať už horskou chatu s místní gastronomií nebo jezero na koupání.

 • Na stovky kilometrů dlouhé štýrské trase „Od ledovce k vínu“ je vše komerční článek
 • Gasteinertal

  Údolí Gasteinertal nabízí velmi netradiční mix přírody, luxusu, odpočinku i poznání. Romantický venkov v podobě střediska Dorfgastein je střediskem sportu a jen tady je přes 115 kilometrů turistických tras. Bad Hofgastein je blahodárným centrem s léčivými termálními vodami a luxusní Bad Gastein zase ohromuje budovami z období Belle Époque. Kromě turistiky a cyklistiky tu lze zažít i brunch v lese, navštívit řadu místních pivovarů či destilérku nebo si zacvičit jógu pod vodopády.

 • Grilovačka na dvoutisícovce i palírna šnapsu. Rakouský Gastein je rájem gastronomie
 • Upozornění: Turisté cestující do Rakouska se musí prokázat čerstvým testem nebo potvrzením o očkování či prodělání nemoci covid-19. Podrobnější informace o cestování do Rakouska najdete na této webové stránce.  

   

  Právě se děje

  před 5 hodinami

  Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

  Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

  "Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

  Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

  Zdroj: ČTK
  před 5 hodinami

  USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

  Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

  "Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

  "Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy