Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Na stovky kilometrů dlouhé štýrské trase „Od ledovce k vínu“ je vše.

Miroslava Kohoutová
12. 7. 2021 0:00
Nádherné výhledy, romantická údolí, termální lázně, ale i zastávka ve městě dřeva a piva.
Turistická trasa „Od ledovce k vínu“ (6. etapa, jižní trasa)
Turistická trasa „Od ledovce k vínu“ (6. etapa, jižní trasa) | Foto: Copyright: Steiermark Tourismus / Martina Traisch

Bude to chtít kvalitní boty, velkou dávku energie a ještě větší paměťovou kartu, aby se na ni vešly všechny zážitky. Pak už se jen stačí vypravit na dálkovou turistickou trasu "Od ledovce k vínu", která vede zeleným srdcem Rakouska - tak se říká nejlesnatější a nejvodnatější spolkové zemi. Štýrsko je navíc proslulé svou rozmanitostí. Na jeho území se nacházejí ledovce, termální lázně i vinné oblasti. 

Rozmanitost slibuje i stovky kilometrů dlouhá trasa, která začíná na úpatí ledovce Dachstein, jehož vrchol se tyčí ve výšce 2995 metrů. Konec trasy je ve vinařské oblasti na jihu země. Během cesty na turisty čekají úchvatné horské scenérie, přírodní parky, husté lesy, rozlehlé pastviny, termální prameny, ale také typické regionální pokrmy a kulturní zajímavosti.

Trasu je možné rozdělit do jednotlivých denních etap nebo vícedenních úseků. Některé z nich se prolínají s cyklostezkami a cestami pro horská kola. Po první etapě se cesta rozděluje a přichází první velké rozhodnutí. Turisté si musí vybrat mezi severní trasou, která vede z Dachsteinu ve 35 etapách přes národní park Gesäuse až do lázní Bad Radkersburg v regionu Thermen- & Vulkanland Štýrsko, a jižní trasou s 25 etapami vedoucími přes přírodní park Zirbitzkogel-Grebenzen až do města Leibnitz v přírodní rezervaci Štýrska. Na obou trasách jsou k dispozici možnosti ubytování, široká síť veřejné dopravy a převoz zavazadel. Na cestě turisty provází informační tabule a unikátní symbol stezky, který doplňuje klasické turistické značení.

Upravené horské traily pro vyznavače sjezdové cyklistiky
Upravené horské traily pro vyznavače sjezdové cyklistiky | Foto: Copyright: Schladming-Dachstein / Christoph Oberschneider

Náročná severní trasa

Severní trasa je dlouhá 548 kilometrů. Vede přes národní parky Gesäuse, Rax, nádherné vápencové pohoří Hochschwab do lázní Bad Radkersburg v regionu Thermen- & Vulkanland Štýrsko. Vápencové masivy na severu, které v sobě skrývají náročné túry, pozvolna střídají obrysy zelených hor pohoří Fischbacher Alpen a přírodního parku Almenland. Přibližně v polovině trasy vede cesta k vrcholu Veitsch, ze kterého se naskytne úchvatný výhled právě na Hochschwab, Rax a Fischbacher Alpen. Cesta pokračuje dolů do romantického údolí s gotickým cisterciáckým klášterem Neuberger Münster, který je dominantou celé oblasti.

Na cestě je také mnoho zajímavých vesniček a měst včetně historické obce Pöllau. V ní se nachází stejnojmenný zámek a štýrská bazilika sv. Petra "Petersdom", s nádhernými barokními freskami. Přímo na trase je několikero lázní, které poskytnou zaslouženou odměnu po pořádné dávce kilometrů. Například termální lázně Loipersdorf s relaxačními bazény, solnou jeskyní, saunovým světem či terapeutickým centrem s nabídkou mnoha procedur.

Průzračné horské jezero v regionu Tauplitz
Průzračné horské jezero v regionu Tauplitz | Foto: Copyright: Steiermark Tourismus / Michael Weberberger

Jižní trasa vede přes město dřeva a piva

Nespočet jezer, strmé svahy i horské pastviny. Jižní trasa je sice o 166 kilometrů kratší, ale ani na ní není o zážitky nouze. Začíná u ledovce Dachstein a vede přes štýrské Taury do horské vesnice Krakau.

Na trase se nachází také město dřeva a piva. Alespoň tak se říká městečku Murau s přibližně čtyřmi tisíci obyvateli, které leží na řece Mur. Kromě zastávky na pivo, které se zde vaří již od 15. století, stojí za návštěvu i zdejší dominanta - zámek Obermurau, nejstarší sídlo Schwarzenbergů.

Nejen milovníky vína pak na trase nadchne jedna z nejkrásnějších vinařských obcí Štýrska, kterou je Gamlitz. Jeho návštěvu se určitě vyplatí spojit s romantickou procházkou kolem Gamlitzských rybníků, ale i se zdejším lákadlem, kterým je největší park motoriky v Evropě. V něm si mohou návštěvníci vyzkoušet a natrénovat svoji šikovnost, vytrvalost a motoriku. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy