Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Ráj ferrat Schladming-Dachstein

Miroslava Kohoutová
29. 6. 2021 0:00
Ráj ferrat Schladming-Dachstein nabízí adrenalinové cesty i pro děti a skluz do údolí, při kterém se tají dech.
Region Schladming-Dachstein láká turisty na stovky kilometrů stezek
Region Schladming-Dachstein láká turisty na stovky kilometrů stezek | Foto: Copyright: Schladming-Dachstein / Mathäus Gartner

V regionu Schladming-Dachstein o zážitky není nouze. Hory plné nekonečných možností nabízejí ledovcovou turistiku, stovky kilometrů turistických stezek i mnoho tras pro cyklistiku. Zdejší rozmanitá krajina s řadou jezer a vodopádů si vysloužila přezdívku "údolí tisíce pramenů". Kromě relaxace vybízí i k pořádným adrenalinovým zážitkům. Tím hlavním z nich jsou zdejší ferraty. Strmé stěny nad náhorní plošinou Ramsau jsou pořádnou lezeckou výzvou a v celých rakouských Alpách jen těžko hledají konkurenci.

V regionu se nachází celkem 26 ferrat, z toho 22 v oblasti Ramsau am Dachstein. Jedná se o zajištěné cesty všech stupňů obtížnosti, od jednoduchých dětských ferrat přes ferraty pro mládež až po ty nejobtížnější. Své lezecké dovednosti si zde mohou vyzkoušet zkušení lezci i úplní začátečníci.

Vrcholu dosáhnou jen ti nejlepší

Největší výzvou je Super ferrata Dachstein, která patří se svými 1200 metry mezi nejdelší v celém Rakousku. Je kombinací tří cest s různým stupněm obtížnosti. První z nich je "Anna". Cesta, která byla vybudována teprve před 11 lety, vede ve stěně Mittersteinu až na jeho vrchol ve výšce 2100 m n. m.

Z "Anny" je možné pokračovat po jedné z nejkrásnějších rakouských horolezeckých cest - "Johann". Spojení těchto dvou cest mimochodem symbolizuje romantický vztah mezi arcivévodou Johannem a Annou Plouchlovou, dcerou poštmistra z Aussee.

Poslední cestou je "Schulter", který končí na vrcholu Hoher Dachstein. Dostat se až na vrchol není jednoduché. Vyžaduje to pořádnou výbavu a zkušenosti s pohybem na ledovci. Nezapomenutelný výhled z nejvyšší hory Štýrska, do vápencových stěn a ledovců, tak čeká pouze na ty nejlepší.

Ledovec Dachsteingletscher a přilehlé horské vrcholy nabízí úžasné výhledy
Ledovec Dachsteingletscher a přilehlé horské vrcholy nabízí úžasné výhledy | Foto: Copyright: Schladming-Dachstein / Mathäus Gartner

Adrenalin si užijí také začátečníci

Děti od sedmi let ani začátečníci nemusí zoufat. I oni si v regionu přijdou na lezecké zážitky. Pro ty úplně nejmenší je připravena cesta "Kali", pro mládež a úplné začátečníky "Kalo" a "Kala". "Kala" vede po několika oddělených skalních blocích na vrchol Sattelberg (1252 m n. m.) se známým vrcholovým křížem a nádherným výhledem. Je dlouhá přes dva kilometry a zdolává se při ní přibližně 200 metrů převýšení.

Začátečníkům pomohou s lezením místní instruktoři. Horští průvodci seznámí zájemce nejen s lezením, ale také s výstrojí, lezeckou technikou a se vším, co souvisí s místními klimatickými podmínkami, které mají na horolezectví klíčový vliv.

Řada adrenalinových aktivit

Region Schladming-Dachstein nabízí řadu dalších aktivit, jako je rafting či canyoning. Zábavu pro celou rodinu poskytuje osm zážitkových hor. Nechybí letní sáňkařská dráha, dráha pro motokáry, flyline - horská dráha, na které se dá téměř létat na zakřivené kovové konstrukci mezi stromy, lesní lanový park, Hopsiland s atrakcemi pro děti a nejvýše položené hřiště ve Štýrsku, které se nachází ve výšce 1850 m n. m.

Skluz na ocelových lanech je opravdovým adrenalinovým zážitkem
Skluz na ocelových lanech je opravdovým adrenalinovým zážitkem | Foto: Copyright: Zipline.at / Martin Huber

Pokud máte nad 130 centimetrů, pod 125 kilo a toužíte po opravdovém adrenalinovém zážitku, nenechte si ujít Zipline Stoderzinken. Na čtyřech ocelových lanech natažených vedle sebe si můžete vyzkoušet skluz po laně vysoko nad korunami stromů až dolů do údolí. Rychlostí kolem 115 km/h za sebou necháte 600 metrů převýšení.

Tip: Letní návštěvnická karta Schladming-Dachstein Sommercard umožňuje vstup na 100 atrakcí, jako jsou lanové dráhy, silnice zpoplatněné mýtným, jezera ke koupání, plavecké bazény, muzea a mnoho dalšího.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy