Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Legendární Lichtenštejnská soutěska je už přes rok znovuzpřístupněná veřejnosti.

Miroslava Kohoutová
22. 6. 2021 0:00
Spirálové schodiště zavede návštěvníky až do nitra rokle. Jen několik kilometrů jižně od rakouského městečka St. Johann se nachází jedna z nejdelších a nejhlubších roklí v celých Alpách.
Lichtenštejnská soutěska v rakouském Salcbursku
Lichtenštejnská soutěska v rakouském Salcbursku | Foto: Copyright: Tourismusverband St. Johann in Salzburg

Liechtensteinklamm neboli Lichtenštejnská soutěska je skvostem Salcburska, který při návštěvě zdejší oblasti nelze opominout. V itineráři si ji již odškrtlo přes deset milionů turistů.

Má délku kolem čtyř kilometrů, z toho pouze jeden je přístupný veřejnosti. I tak je přibližně 90 minut, které zde turisté stráví, nezapomenutelným zážitkem. Skalní stěny dosahují výšky až 300 metrů a uličky, které končí dech beroucím vodopádem, jsou místy tak úzké a vysoké, že se dá jen obtížně dopátrat stop oblohy. Zážitkem je i samotná chůze po dřevěných chodnících kolem skal porostlých zeleným mechem, ze kterých sálá chlad i síla. Celkový dojem podtrhuje zvuková kulisa v podobě burácejících vodopádů a místní přírodní úkaz, kterým je pravidelně se ukazující duha v mlhovině mezi slunečními paprsky. Vše ještě doplňuje stékající voda v malých vodopádcích pod skalními převisy. Občas bude jen obtížné rozpoznat, zda prší, nebo zda tělo kropí náhodně mířící vodopád.

St. Johann v Salcbursku vám nabídne dechberoucí přírodu
St. Johann v Salcbursku vám nabídne dechberoucí přírodu | Foto: Copyright: josalzburg.com / Mirja Geh

Obrovská masa vody, která si zde tisíciletí razila cestu skalním masivem, vytvořila opravdu působivé místo. Možná za jeho vznik může i sám ďábel, který chtěl podle legendy dostat vodu co nejrychleji do Grossarlu. A jelikož se mu to nepodařilo, plný vzteku přeletěl soutěsku a všechnu vodu do ní vylil.  

Název nese soutěska po knížeti Johannovi II. z Lichtenštejna, který výstavbu lávek finančně podpořil. Bez jeho 600 zlatých by jen těžko mohli členové Pongauského alpského spolku pokračovat s pracemi na schůdnosti kaňonu a celý projekt dokončit již v roce 1867.

St. Johann je vhodným místem i pro turistiku s dětmi
St. Johann je vhodným místem i pro turistiku s dětmi | Foto: Copyright: josalzburg.com / Mirja Geh

Rekonstrukce zabrala 7000 letových hodin

V květnu 2017 došlo k pádu skály a soutěska se na nějaký čas uzavřela veřejnosti. Otevřena byla až v červnu minulého roku. Po rozsáhlé rekonstrukci přibyly tři tunely, čtyři štoly, galerie, bezpečnostní sítě o celkové délce 1100 metrů a turistické lákadlo v podobě 30metrového točivého schodiště "Helix". Ocelová konstrukce, pojmenovaná řeckým slovem znamenajícím spirálu, vede návštěvníky přímo do nitra rokle. Samotná rekonstrukce přitom nebyla vůbec jednoduchá, všechny sítě a konstrukce, z nichž některé vážily několik tun, byly na místo dopravovány vrtulníkem. Ten pak v součtu nalétal na 7000 letových hodin.

Tipy pro cestovatele

  • Vstup na Lichtenštejnskou soutěsku je součástí karty SalzburgerLand Card. S ní mají hosté k dispozici až 190 atrakcí a výletních cílů v celé spolkové zemi zadarmo nebo se slevou. Jedná se například o Krimmelské vodopády, přehlídku dravců na hradě Werfen a v oblasti Rauriser Hochalm, návštěvu střediska Weisssee Gletscherwelt, mnoho lanovek, vstupů do plaveckých bazénů a venkovních jezer.
  • Terén není vhodný pro kočárky. Ideální je vzít malé děti do nosítka.
  • Se psem na vodítku a s košíkem je vstup možný. Zvířatům ale mohou dělat problémy strmé schody a řada kovových mřížek.
  • Při cestě roklí zdolají návštěvníci dohromady 440 schodů.
 

Právě se děje

Další zprávy