Pražské jaro zahájeno. Otevřela ho Smetanova Má vlast pod taktovkou Semjona Byčkova

ČTK ČTK
13. 5. 2025 9:50
Na úvod večera zazněly Fanfáry Pražského jara, při nichž za potlesku přítomných přišel do své lóže prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Následovala státní hymna. Osmdesátý ročník Pražského jara zahájila v pondělí večer v Obecním domě Má vlast v podání České filharmonie (ČF) pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova. Obecenstvo výkon hudebního tělesa odměnilo dlouhotrvajícím potleskem vestoje.
Šéfdirigent Semjon Byčkov řídil Českou filharmonii na zahajovacím koncertu 80. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro, 12. května 2025.
Šéfdirigent Semjon Byčkov řídil Českou filharmonii na zahajovacím koncertu 80. ročníku hudebního festivalu Pražské jaro, 12. května 2025. | Foto: Profimedia.cz

Stejný koncert se v Obecním domě odehraje i v úterý. Pondělní koncert, který byl vyprodán za několik dnů, zájemci mohli sledovat v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce před Rudolfinem. Předcházelo mu otevření výstavy děl předních českých výtvarníků a designérů, která v závěru festivalu vyvrcholí benefiční aukcí ve prospěch uměleckých projektů festivalu. V pondělí dopoledne se konal tradiční pietní akt u Smetanova hrobu na Slavíně.

V sále usedli i někteří politici, například ministr kultury Martin Baxa (ODS), premiér Petr Fiala (ODS), pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), ministr dopravy Martin Kupka (ODS) nebo bývalý prezident Václav Klaus.

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou na zahajovacím koncertu 80. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou na zahajovacím koncertu 80. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. | Foto: Profimedia.cz

Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.

"Do doby, než jsem se stal hudebním ředitelem České filharmonie, jsem Mou vlast nedirigoval. Přirozeně jsem tento cyklus mockrát slyšel, ale nikdy jsem si nepoložil otázku, jak jej interpretovat. Stanete-li se ale šéfdirigentem České filharmonie, nemůžete toto určující dílo české hudební literatury ignorovat. Čeští filharmonici s touto hudbou pochopitelně vyrůstají takřka od kolébky, takže když jsme si Mou vlast konečně zahráli společně. Byl to emotivní, nesmírně zajímavý a obohacující moment," uvedl před vystoupením šéfdirigent ČF Byčkov.

Loňské Pražské jaro otevřela Má vlast v podání Berlínské filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka.

Pražské jaro v úterý 13. května nabídne v Obecním domě druhý zahajovací koncert. Na programu je opět Má vlast Bedřicha Smetany. V Rudolfinu se pak uskuteční finále soutěže Pražského jara v oboru hoboj, kam se probojovali mladí hudebníci z Itálie, Portugalska a Ruska.

Čestné uznání a Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby zkomponované pro soutěž Pražské jaro 2025 Jen tak pro sebe na hoboj od Jana Klusáka získala Iria Folgado Dopicová ze Španělska. Cenu CultureTone Foundation Prize si odnáší Clara Maria Schweinbergerová z Německa.

Letošní ročník Pražského jara uzavře v úterý 3. června Symfonie tisíců Gustava Mahlera, kterou stejně jako zahajovací koncert provede Česká filharmonie. "Jsem velmi poctěn, že s Českou filharmonií můžeme Pražské jaro zahájit i zakončit. Je to jeden z největších mezinárodně uznávaných festivalů. A to, že na něm vystoupím se svou milovanou Českou filharmonií, jakou větší radost si může člověk přát v jednom životě?" řekl Byčkov.

Pražské jaro do 3. června nabídne pět desítek koncertů a doprovodné akce. Program je na stránkách festivalu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy