hudební festival

Klavíristka Hewittová na Firkušného festivalu zastoupí Piresovou

Portugalská klavíristka Maria João Piresová ze zdravotních důvodů odřekla účast na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného. Místo ní ve stejném termínu, 6. listopadu ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, vystoupí kanadská pianistka Angela Hewittová. Vstupenky zůstávají v platnosti, informovali v pátek pořadatelé.

Hewittová zahraje skladby Françoise Couperina, Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Sebastiana Bacha. "Patří mezi současné umělkyně, které se profilují interpretací barokní hudby na moderní klavír. Na rozdíl od řady jiných nehraje skvěle jen Bacha, ale také skutečně 'cembalové' skladby Françoise Couperina," popisuje dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného pořádá stejný tým jako hudební Pražské jaro. Mezi 30. říjnem a 9. listopadem nabídne pět koncertů. Vedle Hewittové zahrají Igor Levit, Arkadij Volodos a David Fray. Domácí scénu zastoupí Lukáš Vondráček.

Zdroj: ČTK

Jazzový zpěvák Gregory Porter představí v Praze a Brně různé sestavy

Letošní 25. ročník festivalu Struny podzimu završí 3. prosince v pražském Obecním domě vystoupení zpěváka Gregoryho Portera s hráčem na Hammondovy varhany Ondřejem Pivcem. Doprovodí je pouze klavírista Chip Crawford a tři vokalistky, tedy komornější sestava než posledně. "Půjde o světovou premiéru, která může otevřít novou kapitolu spolupráce Pivce s Porterem," věří ředitel festivalu Marek Vrabec.

O den později, 4. prosince, Porter zazpívá v brněnském kostele svatého Jakuba pro přibližně 800 lidí opět v doprovodu Pivce, vokalistek a tentokrát již také saxofonu, kontrabasu a bicích. Tento večer má mít adventní nádech, slibují organizátoři z tamního Jazzfestu, který je se Strunami podzimu personálně propojený.

"Doba covidová přináší mnohá zklamání, ale i příležitosti. Dřív bylo nemyslitelné, že bychom se s hvězdou globálního formátu dohodli na vystoupení pouhé dva měsíce před jeho konáním," dodává Vilém Spilka, umělecký ředitel Jazzfestu.

Zdroj: ČTK

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí Meduza a Bakermat

Hosty ostravských Colours budou příští rok hvězdy elektronické hudby Meduza, což je italské trio proslavené písní Piece of Your Heart, a nizozemský producent Bakermat. Kromě toho pořadatelé oznámili příjezd japonské jazzové klavíristky Hiromi, malijské zpěvačky Fatoumaty Diawary nebo newyorské raperky Princess Nokia.

K již dříve potvrzeným účinkujícím patří The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, zpěvačka LP a norský projekt Wardruna. Festival se letos ani loni kvůli pandemii koronaviru nekonal. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na 13. až 16. července 2022, kdy by se Colours měly vrátit do Dolní oblasti Vítkovic.

Zdroj: ČTK
Pokračovat