Zaznělo Bratříčku i Píseň neznámého vojína. Koller a Müller zpívali Kryla

ČTK ČTK
13. 11. 2024 16:04
Společnou písní Anděl toto úterý David Koller a Richard Müller v pražském Rudolfinu zakončili večer věnovaný Karlu Krylovi, který zorganizoval festival Prague Sounds. Koncert rozdělený na dva samostatné bloky obou zpěváků zahájil před vyprodaným hledištěm za doprovodu své kapely Müller. Vsedě zazpíval Krylovu skladbu se sociálním tématem Důchodce.
Richard Müller a David Koller koncert zakončili společnou písní Anděl.
Richard Müller a David Koller koncert zakončili společnou písní Anděl. | Foto: Petra Hajská

Akci zakončil aplaus vestoje, po němž David Koller přidal známé písně Morituri te salutant a Děkuji.

Richard Müller neopomněl song Bratříčku, zavírej vrátka rozepsaný už během pražského jara v roce 1968. Označil jej za Krylův největší hit. Za provedení písně Nevidomá dívka, kterou před lety se skupinou The Bluesmen nazpívala Hana Ulrychová, sklidil velký aplaus saxofonista Matej Novák.

Karel Kryl po listopadu 1989 neskrýval zklamání z politického vývoje, což v úterý dokumentovala hořká píseň Sametové jaro. Müllerův set před přestávkou v pochodovém rytmu zakončil Krylův největší exilový hit Lásko!, po němž se interpret dočkal aplausu vestoje.

Druhou polovinu večera otevřel David Koller pouze s kytarou skladbou Pieta. Píseň z roku 1965 byla prvním Krylovým úspěchem a roku 1966 mu otevřela cestu do olomouckého Divadla experimentu. "Kryl zanechal odkaz, který bude stále živý," prohlásil zpěvák. Poté představil svoji kapelou, ve které byl i jeho dlouholetý spolupracovník, kytarista Michal Pelant.

Už s touto skupinou za zády Koller nabídl rockové úpravy Krylových protiválečných a společensky kritických prací jako Píseň neznámého vojína, Pušky a děla nebo Pasážová revolta. Skladbu Tak vás tu máme doprovodily filmové záznamy ze srpna 1968. Krylův nesouhlas s rozdělením Československa v roce 1992 dokumentovala píseň Od Čadce k Dunaju.

"Kryl zanechal odkaz, který bude stále živý," prohlásil David Koller.
"Kryl zanechal odkaz, který bude stále živý," prohlásil David Koller. | Foto: Petra Hajská

Krylovi příznivci si letos připomněli dvojí výročí, uplynulo 30 let od jeho úmrtí a 80 roků od narození. Už to připomněly i jiné koncerty nebo nová vydání jeho písní. O původní Krylovy nahrávky je stále zájem. Stále oslovuje pamětníky i mladou generaci. Jeho písně přebírají také zástupci současné scény.

Americká písničkářka a aktivistka za lidská práva Joan Baez na koncertu v pražském Kongresovém centru roku 2018 překvapila přítomné zařazením písně Bratříčku, zavírej vrátka. U příležitosti 70. výročí Krylova narození se zase v pražské Lucerně konal koncert, na němž s vlastními úpravami jeho písní vystoupili Xindl X, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Sestry Irglovy nebo kapela Divokej Bill.

Exilový zpívající básník Karel Kryl zemřel v Německu roku 1994, bylo mu 49 let. Mimořádný ohlas vzbudila zejména jeho vystoupení v letech 1968 a 1969. Letošní ročník festivalu Prague Sounds zahájil předminulou neděli ve Velkém sále Lucerny americký saxofonista Branford Marsalis. 28. ročník akce dříve známé jako Struny podzimu do 20. listopadu na různých místech v Praze nabídne deset koncertů jazzu, soudobé hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry i jednorázové projekty.

 

Právě se děje

Další zprávy