divadlo

Kulturní zařízení mohou kvůli cenám energií požádat Prahu o dotaci

Pražský magistrát poskytne finanční pomoc kulturním zařízením zasaženým rostoucími cenami za elektřinu. Mezi žadatele rozdělí 30 milionů korun, oznámila radní pro kulturu Hana Třeštíková z hnutí Praha sobě. Zájemci mohou žádost o dotaci zasílat od 10. do 24. října. "Víme, že nás čeká velmi náročný podzim. Doufejme, že důsledkem bude to, že v Praze nepadne žádné kulturní zařízení kvůli cenám energií," říká Třeštíková.

Podpora je určena těm kulturním zařízením v metropoli, na něž prokazatelně dopadlo zvýšení cen energií. Podle dokumentu již schváleného radními musí mít v případě galerií plochu o minimální rozloze 300 metrů čtverečních. Kulturní zařízení také musí být přístupné veřejnosti, sloužit pravidelné organizované kulturní činnosti a fungovat minimálně deset měsíců.

Žádosti, jež podpoří, město vybere do konce roku. Peníze převede žadatelům nejpozději do konce ledna 2023.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo kultury příští rok dostane o miliardu korun méně

Nejnovější návrh státního rozpočtu už potřetí zásadně mění částku, se kterou bude příští rok hospodařit ministerstvo kultury. Nejprve začátkem léta vláda avizovala, že na kulturu dá 14,3 miliardy korun, nedávno to změnila na 16,4 miliardy, nynější návrh už opět počítá se 14,3 miliardami. Meziročně by se jednalo o pokles oproti letošním 15,24 miliardám.

Údaj vyplývá z návrhu státního rozpočtu, který vypracovalo ministerstvo financí. "Příprava stále probíhá. Do doby, než budou jednání uzavřena, nebudeme komentovat podrobnosti," sdělil ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva kultury. To vede Martin Baxa z ODS. Nižší rozpočet má příští rok mít více resortů kromě práce, obrany, spravedlnosti, financí a zahraničí.

Vláda premiéra Petra Fialy z ODS v programovém prohlášení uvedla, že se chce blížit k tomu, aby na kulturu šlo jedno procento ze státního rozpočtu. Letos by v takovém případě výdaje musely činit 18,9 miliardy korun. Pokud by stát chtěl poslat jedno procento na kulturu bez výdajů na církve, částka by byla ještě výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
Pokračovat