Ushuaia/Londýn - Nechvalně proslulá cesta Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye Argentinou bude mít zřejmě soudní dohru.
Rok stará kauza, která skončila vyhoštěním moderátorů Top Gearu ze země, byla na žádost argentinských válečných veteránů opět otevřena. Za používání státní poznávací značky, připomínající datum války Velké Británie a Argentiny o Falklandy, teď hrozí Clarksonovi a jeho kolegům až tři roky ve vězení za falšování SPZ, informuje The Guardian.
"Jsme přesvědčeni o tom, že když posádka Top Gearu vyměňovala poznávací značky, uvědomovala si, že je to nezákonné," uvedl mluvčí válečných veteránů.
Případ byl otevřen na základě stížnosti podané u odvolacího soudu v Ohňové zemi. Loni byl incident uzavřen argentinskou soudkyní s tím, že tým Top Gearu nejednal v dobré víře a že k odstranění značek přistoupil až po nátlaku vlády a médií.
Kritiku a protesty Argentinců vyvolala SPZ na jednom z vozů. Podle tamních úřadů mělo mít jedno z aut značku H982 FKL, která asociovala válku o Falklandy, kterou Argentina v roce 1982 prohrála. Nepokoje a protesty válečných veteránů před hotelem, kde pobýval tým Top Gearu, vyústily ve vyhoštění trojice moderátorů z Argentiny.
Clarksonovu kariéru doprovází celá řada kontroverzních výroků. Například označoval Mexičany za "lenochy a budižkničemy". Kritizován byl rovněž kvůli tomu, že často a rád používal rasistické, homofobní nebo šovinistické výrazy.
Definitivní tečku za jeho kariérou ale udělala jeho roztržka s režisérem letos v březnu, kdy ho BBC dočasně odvolala a poté mu neprodloužila smlouvu. Následně podepsal smlouvu na nový pořad, který bude vysílat Amazon.