Poslední Top Gear s Clarksonem? Sentimentální a bez urážek

pej
29. 6. 2015 17:33
Televize BBC odvysílala poslední epizodu Top Gearu s osvědčenou trojicí moderátorů. Názory kritiků i veřejnosti na její kvalitu se různí.
Top Gear
Top Gear | Foto: Reuters

Londýn – Poslední epizoda známé televizní show Top Gear s kompletní trojicí moderátorů zanechala rozporuplné pocity napříč britskými médii i veřejností. Speciální, pětasedmdesát minut trvající pořad odvysílaný v neděli 28. června byl podle řady komentátorů plnohodnotnou podívanou. Jiní ho naopak považují za sentimentální zábavu bez náboje, píše BBC.

"Jistě by je někteří chtěli vypískat, ale podle nás byla poslední epizoda s Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem nápaditá a skvěle odvedená televizní práce," píše The Guardian.

Foto: Reuters

Méně smířlivé stanovisko zastává ale The Daily Mail. "Díky bohu, že je po všem. Konec Top Gearu v tomto formátu by měl být oslavován stovkami tisíc fanoušků."

Další z britských deníků, The Daily Telegraph, popsal poslední epizodu jako dojemné loučení připomínající rozpad slavné rockové kapely. "Ve studiu byla cítit ona pověstná chemie, kterou si k sobě moderátoři během 12 let vytvořili," dodal autor recenze.

Redaktorka The Independent pro změnu ocenila, že se tentokrát nikdo neoháněl rasistickými narážkami a dodala, že odchod plejády známých moderátorů je koncem jedné významné éry.

Fanoušci se loučí na Twitteru

Rozporuplné reakce sdílely i desítky tisíc fanoušků na sociálních sítích. Někteří se odkazovali na úspěšnou historii. "Já nepláču, to nejlepší z Top Gearu mám stále v paměti," napsala jedna z fanynek.

Další nadále kritizovali vedení BBC za odvolání Clarksona. "Úplně jasně si teď představuji jednoho z vysoko postavených managerů BBC, jak sedí v temné místnosti, houpe se nervózně na židli a říká si, co jsme to udělali," tweetovala Gail Macgregor.

Sociální sítě využili k rozloučení se s diváky i samotní moderátoři. "Moc děkuji za vaši podporu po celá léta. Vážím si jí, je mi moc líto, jak to dopadlo," napsal Jeremy Clarkson.

"Nechce se mi věřit tomu, že tato úžasná kapitola života plného dobrodružství končí," rozloučil se Richard Hammond.

Díl sledovalo zhruba o 200 tisíc lidí více než předchozí březnovou epizodu, což je v průměru asi 5,3 milionu diváků. I tak je toto číslo hluboce pod průměrem, pořad v minulosti zaznamenal i osmimilionovou sledovanost. 

Jeremy Clarkson se objevil pouze ve videích natočených v terénu. Rozloučení za něj obstarali ve studiu jeho kolegové.

V první části si moderátoři vyzkoušeli Fiat 124 Spyder, Peugeot 304 Cabriolet a britský MGB GT. V druhé si pak vychutnali jízdu SUV automobilem, který měli za úkol pořídit z druhé ruky maximálně za 250 liber (zhruba 10 tisíc korun).

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 28 minutami

Samková přijde o MS a olympijskou generálku v Číně

Snowboardisté včetně úřadující šampionky ve snowboardcrossu Evy Samkové nebudou mít kvůli pandemii koronaviru mistrovství světa v Číně. Dnes to oznámila Mezinárodní lyžařská federace (FIS) s tím, že konání únorového šampionátu znemožňují přetrvávající omezení v cestování kvůli koronaviru. O šampionát v Číně přijde i olympijská vítězka Ester Ledecká. FIS hledá nového pořadatele.

Další zprávy