Poslední Top Gear s Clarksonem? Sentimentální a bez urážek

pej
29. 6. 2015 17:33
Televize BBC odvysílala poslední epizodu Top Gearu s osvědčenou trojicí moderátorů. Názory kritiků i veřejnosti na její kvalitu se různí.
Top Gear
Top Gear | Foto: Reuters

Londýn – Poslední epizoda známé televizní show Top Gear s kompletní trojicí moderátorů zanechala rozporuplné pocity napříč britskými médii i veřejností. Speciální, pětasedmdesát minut trvající pořad odvysílaný v neděli 28. června byl podle řady komentátorů plnohodnotnou podívanou. Jiní ho naopak považují za sentimentální zábavu bez náboje, píše BBC.

"Jistě by je někteří chtěli vypískat, ale podle nás byla poslední epizoda s Jeremym Clarksonem, Richardem Hammondem a Jamesem Mayem nápaditá a skvěle odvedená televizní práce," píše The Guardian.

Foto: Reuters

Méně smířlivé stanovisko zastává ale The Daily Mail. "Díky bohu, že je po všem. Konec Top Gearu v tomto formátu by měl být oslavován stovkami tisíc fanoušků."

Další z britských deníků, The Daily Telegraph, popsal poslední epizodu jako dojemné loučení připomínající rozpad slavné rockové kapely. "Ve studiu byla cítit ona pověstná chemie, kterou si k sobě moderátoři během 12 let vytvořili," dodal autor recenze.

Redaktorka The Independent pro změnu ocenila, že se tentokrát nikdo neoháněl rasistickými narážkami a dodala, že odchod plejády známých moderátorů je koncem jedné významné éry.

Fanoušci se loučí na Twitteru

Rozporuplné reakce sdílely i desítky tisíc fanoušků na sociálních sítích. Někteří se odkazovali na úspěšnou historii. "Já nepláču, to nejlepší z Top Gearu mám stále v paměti," napsala jedna z fanynek.

Další nadále kritizovali vedení BBC za odvolání Clarksona. "Úplně jasně si teď představuji jednoho z vysoko postavených managerů BBC, jak sedí v temné místnosti, houpe se nervózně na židli a říká si, co jsme to udělali," tweetovala Gail Macgregor.

Sociální sítě využili k rozloučení se s diváky i samotní moderátoři. "Moc děkuji za vaši podporu po celá léta. Vážím si jí, je mi moc líto, jak to dopadlo," napsal Jeremy Clarkson.

"Nechce se mi věřit tomu, že tato úžasná kapitola života plného dobrodružství končí," rozloučil se Richard Hammond.

Díl sledovalo zhruba o 200 tisíc lidí více než předchozí březnovou epizodu, což je v průměru asi 5,3 milionu diváků. I tak je toto číslo hluboce pod průměrem, pořad v minulosti zaznamenal i osmimilionovou sledovanost. 

Jeremy Clarkson se objevil pouze ve videích natočených v terénu. Rozloučení za něj obstarali ve studiu jeho kolegové.

V první části si moderátoři vyzkoušeli Fiat 124 Spyder, Peugeot 304 Cabriolet a britský MGB GT. V druhé si pak vychutnali jízdu SUV automobilem, který měli za úkol pořídit z druhé ruky maximálně za 250 liber (zhruba 10 tisíc korun).

BBC si myslí, že Clarkson působí víc problémů než užitku, já s tím nesouhlasím, značka Top Gear bude jeho odchodem znehodnocena, říká publicista Luděk Staněk. Podle něj Clarkson na BBC skončí. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy