soutěž

Příští ročník Eurovize místo Ukrajiny uspořádá Británie

Hudební soutěž Eurovize se příští rok bude konat ve Velké Británii. Na Twitteru to oznámila tamní ministryně kultury Nadine Dorriesová. Obvykle klání pořádá vítěz předchozího ročníku. Tím byla letos ukrajinská skupina Kalush Orchestra, kdežto zástupci Británie skončili na druhém místě. Ukrajina se však od února brání ruské agresi, proto organizaci převzali Britové.

"Velmi nás mrzí, že naši kolegové a přátelé na Ukrajině nemohou pořádat Eurovizi. Organizace největší hudební soutěže je pro nás velkou poctou," říká Tim Davie, generální ředitel televize BBC, jež bude mít ceremoniál na starosti. "Tato akce bude věrným odrazem ukrajinské kultury a zároveň představí rozmanitost britské hudby i kreativity," slibuje. Konkrétní město, kde klání proběhne, teprve oznámí.

Zdroj: ČTK

Soutěž OSA o nejlepší jazzovou skladbu vyhrál Šanda

Vítězem soutěže Ochranného svazu autorského o nejlepší jazzovou skladbu se stal trombonista a skladatel Richard Šanda. Uspěl s kompozicí The Flower She Loves The Most. Ocenění pro autora do 35 let v úterý převzal na konci pražské části Bohemia Jazzfestu. Zároveň obdržel šek v hodnotě 40 tisíc korun.

"Výhra pro mě znamená další motivaci věnovat se komponování a aranžování. Jak vypovídá sám název, píseň má lehce romantický charakter. Vycházel jsem ze sonetové formy milostných básní Williama Shakespeara, kterou do hudebního světa převedla také známá dvojice Ellington & Strayhorn na albu Such Sweet Thunder," uvedl Šanda, který skladbu zaranžoval pro big band Jazz Dock Orchestra. Ten hrává ve stejnojmenném pražském klubu.

Letošní již třináctý vítěz soutěže OSA je přes svůj mladý věk vyhledávaným hráčem působícím v předních českých bigbandech. Mimo jiné nahrál desku Prague Six s Concept Art Orchestra, účinkoval s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma či právě s Jazz Dock Orchestra. V listopadu 2016 byl nominován do Euroradio Jazz Orchestra coby vedoucí trombonové sekce. Část studií Šanda strávil v Nizozemsku, kde spolupracoval mimo jiné se saxofonistou Bobem Mintzerem nebo trombonistou Robinem Eubanksem. V roce 2019 byl vybrán do JM Jazz World Orchestra pod taktovkou Luise Bonilly, aby se zúčastnil jeho evropského turné.

Zdroj: ČTK
Pokračovat