Před komunisty utíkali v tanku i v nafukovačce. Projděte si seriál Čeští skauti v USA

Zuzana Hronová Denis Chripák Zuzana Hronová, Denis Chripák
Aktualizováno 2. 1. 2019 7:56
Redakce Aktuálně.cz po deset víkendů přinášela příběhy českých skautů v USA. Většinou utíkali před komunistickým režimem nebo také za dobrodružnými toulkami či indiány. Projděte si osudy těchto pozapomenutých hrdinů.

Seriál vznikl z podnětu americké ambasády, se kterou Skautský institut dlouhodobě spolupracuje. Ta hledala projekty ke stému výročí vzájemné spolupráce obou zemí. Vedoucího Skautského archivu Romana Šantoru s jeho kolegy v čele s Michalem Šrubařem napadlo zmapovat zajímavé osudy skautů spjatých s USA.

„K části jsme měli podklady v Archivu Junáka, který pečuje o paměť skautského hnutí. Další osobnosti jsme museli objevit pátráním v různých zdrojích. Z více než třiceti skautů a skautek jsme pak vybrali deset a jejich život mapovali podrobněji z různých rešerší, archivů, při osobní návštěvě USA a z komunikace se samotnými osobami a jejich potomky. Takto sesbírané údaje pak sloužili jako podklad pro výstavu i k napsání příběhů na Aktuálně.cz,“ říká Roman Šantora.

Foglarův skaut, pro nějž v USA sepsali zákon. Z ČSR uprchl v nafukovačce přes Dunaj

Borisi Navrátilovi přezdívali skauti Cyklon. To pro jeho živelnost a schopnost být všude a vše zařídit. To potvrzoval celý život.

čtěte více

Čech založil skautské oddíly v Etiopii i Číně. Před Mao Ce-tungem utekl do USA

Někdejší bankovní úředník Emil Štembera se stal skautským náčelníkem, lovcem divoké zvěře a majitelem kávových plantáží v Etiopii i odbojářem v Číně.

čtěte více

Komunistům utekl Vlakem svobody. V Aši projeli železnou oponou a stali se legendami

Odbojáři a skautovi Karlu Rumlovi hrozilo v září 1951 zatčení a možná i trest smrti. Pak se dozvěděl, že druhý den odjíždí pozoruhodný vlak do Aše.

čtěte více

První Čechoslováci, kteří obešli svět. Vyrazili s devíti korunami a stali se slavnými

v Kanadě a USA se z nich stali zálesáci a trapeři. Všude šířili slávu Československa a skautského přátelství, živili se tvrdou prací.

čtěte více

Foto: Tak vypadal život Karla Rumla, muže jenž překonal železnou oponu Vlakem svobody

Skaut a odbojář Karel Ruml prchal před komunistickým žalářem ve vlaku, jenž nezastavil v Aši a projel až do Německa. Odtud se dostal do Kanady a…

čtěte více

Nacisti mu ukradli rodiče, komunisti vlast. V USA se Kohák stal z dělníka profesorem

Když byl filozof Erazim Kohák malý, nacisti mu odvedli tatínka, pak i maminku. Když se po válce všichni shledali, museli záhy utíkat před komunisty.

čtěte více

Prostříhal se na svobodu z komunistického lágru. Jednorožce chytili ještě dvakrát

Skaut a politický vězeň Luboš Jednorožec měl dobrodružný život. Třikrát ho zavřeli, celkem měl odsedět 26 let. Nakonec se dostal do vysněné Ameriky.

čtěte více

Fotky: Luboš Jednorožec byl 17 let v kriminále či na útěku. Oddechl si až v Americe

Projděte si dobrodružný život Luboše Jednorožce od útěku z komunistického lágru až po skautování na Aljašce.

čtěte více

Češka projela železnou oponou v tanku za svou láskou. V USA se stala legendou

Libuše Hrdonková se zamilovala do amerického vojáka-osvoboditele. V roce 1953 za ním utekla přes železnou oponu pomocí pásového transportéru.

čtěte více

Skaut z Prahy bojoval za nezávislou Ukrajinu. Z ČSR utekl před ruskými vojáky

Česko-ukrajinský skaut Myroslav Hryhorijiv bojoval spolu se svým otcem za nezávislost Ukrajiny. Půl života proto utíkal před Rusy.

čtěte více

Fotky: Tak vypadala cesta Češky v Tanku svobody za americkým přítelem

Na začátku byla nešťastná nevěsta Libuše Hrdonková, které komunistický režim vyhostil jejího manžela, amerického osvoboditele Plzeňska.

čtěte více

Áju Vrzáňovou dělily vteřiny od únosu agenty StB. Nakonec prožila za mořem pohádku

Poslední díl seriálu Čeští skauti v USA vypráví o Áje Vrzáňové, proslulé hvězdě krasobruslení, jejímž životem prošli Salvador Dalí i Donald Trump.

čtěte více
BONUSOVÝ DÍL

Prala se i s gestapáky. Statečnou odbojářku komunisté vymazali, teď příběh Inky Bernáškové ožívá

Po osudech příslušníků odbojové skupiny Ireny Bernáškové pátrá i exposlanec Miloš Melčák, vnuk jednoho z jejích spolupracovníků.

čtěte více
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy