Fotky: Tak vypadala cesta Češky v Tanku svobody za americkým přítelem

Fotky: Tak vypadala cesta Češky v Tanku svobody za americkým přítelem
Libuše Hrdonková, hluboce věřící skautka, pocházela z malého západočeského města Stod nedaleko Plzně.
V květnu 1945 osvobodili Stod, stejně jako Plzeň a celé její okolí, američtí vojáci. Do jednoho se zakoukala na taneční zábavě. Jmenoval se Leonard Cloud. V roce 1949 se s ní přijel oženit, ale pak jej komunistické úřady vyhostily a jí nedaly povolení k vycestování.
Společně s rodinou Václava Uhlíka vymysleli zoufalý plán, jak překonat železnou oponu - opravili rozbitý ohořelý transportér po Němcích, který našli v šumavských lesích, a po několika letech příprav i nezdarů se vydali na cestu.
Poprvé jim transportér selhal a oni se museli vrátit domů. Rok věnovali dalšímu zdokonalování vozidla i plánu a v noci na 25. července 1953 to konečně vyšlo - probourali železné zátarasy a ocitli se na svobodě.
Foto: Archiv Skautského institutu
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 10. 2018 15:22
Na začátku byla nešťastná nevěsta Libuše Hrdonková, které komunistický režim vyhostil jejího manžela, amerického osvoboditele Plzeňska. Aby ho znovu spatřila, byla ochotna udělat cokoliv. I riskovat život. A byl tu také nápad jejího známého opravit starý rozbitý transportér po Němcích, prorazit s ním na Šumavě železnou oponu a ujet za svobodou. Podívejte se na fotogalerii k prvnímu dílu seriálu, který byl vytvořen na základě výzkumu Skautského institutu "Čeští skauti v USA", podpořeném velvyslanectvím USA v rámci projektu 100 let americko-českých vztahů.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy