Foto: Tak vypadal život Karla Rumla, muže jenž překonal železnou oponu Vlakem svobody

Foto: Tak vypadal život Karla Rumla, muže jenž překonal železnou oponu Vlakem svobody
Vila rodiny Rumlových v Nymburce. Dějiště ilegálních skautských schůzek  i porad odbojářů za nacismu a částečně i za komunismus. Komunisti postupně do vily stěhovali další a další nájemníky. Posléze ji celou vyvlastnili.  Po restituci v roce 1993 věnoval Karel Ruml se sestrou Evou celou vilu i s velkou zahradou nymburským skautům.
Karel Ruml, skaut a odbojář za nacismu i komunismu. Na snímku den před  krátkým zatčením. "Já jsem tentokrát ze sítě vyklouzl. Uvědomoval jsem si však, že moje aktivita by mi bezpochyby zaručila trest smrti. Tím se zdvojnásobila má bdělost, spolu s odhodláním, že se podruhé chytit nedám," píše v knize Z deníku Vlaku svobody.
Ze studií práv na Karlově univerzitě ho v lednu 1949 vyhodili pro jeho buržoazní původ. "Po prvních pěti minutách keců o mém buržoazním původu, o spravedlnosti vlády pracujícího lidu a jeho hrdinném boji proti imperialismu jsem přestal poslouchat. Mlčel jsem a v duši rostl hněv," napsal později Karel Ruml.
Skauting už byl zase zakázaný, stejně jako za nacismu. Zbyly jen Karlovy veselé karikatury, kterými bavil své kolegy z oddílu a jež se dochovaly do dnešních dní.
Foto: Repro z knihy Z deníku Vlaku svobody
hrz hrz
9. 11. 2018 22:13
Skaut a odbojář Karel Ruml prchal před komunistickým žalářem ve vlaku, jenž nezastavil v Aši a projel až do Německa. Odtud se dostal do Kanady a posléze do USA. Zde se stal mezinárodně uznávaným odborníkem na pojišťovnictví.
 

Právě se děje

Další zprávy