Foto: Tak vypadal život Karla Rumla, muže jenž překonal železnou oponu Vlakem svobody

Foto: Tak vypadal život Karla Rumla, muže jenž překonal železnou oponu Vlakem svobody
Vila rodiny Rumlových v Nymburce. Dějiště ilegálních skautských schůzek  i porad odbojářů za nacismu a částečně i za komunismus. Komunisti postupně do vily stěhovali další a další nájemníky. Posléze ji celou vyvlastnili.  Po restituci v roce 1993 věnoval Karel Ruml se sestrou Evou celou vilu i s velkou zahradou nymburským skautům.
Karel Ruml, skaut a odbojář za nacismu i komunismu. Na snímku den před  krátkým zatčením. "Já jsem tentokrát ze sítě vyklouzl. Uvědomoval jsem si však, že moje aktivita by mi bezpochyby zaručila trest smrti. Tím se zdvojnásobila má bdělost, spolu s odhodláním, že se podruhé chytit nedám," píše v knize Z deníku Vlaku svobody.
Ze studií práv na Karlově univerzitě ho v lednu 1949 vyhodili pro jeho buržoazní původ. "Po prvních pěti minutách keců o mém buržoazním původu, o spravedlnosti vlády pracujícího lidu a jeho hrdinném boji proti imperialismu jsem přestal poslouchat. Mlčel jsem a v duši rostl hněv," napsal později Karel Ruml.
Skauting už byl zase zakázaný, stejně jako za nacismu. Zbyly jen Karlovy veselé karikatury, kterými bavil své kolegy z oddílu a jež se dochovaly do dnešních dní.
Foto: Repro z knihy Z deníku Vlaku svobody
hrz hrz
9. 11. 2018 22:13
Skaut a odbojář Karel Ruml prchal před komunistickým žalářem ve vlaku, jenž nezastavil v Aši a projel až do Německa. Odtud se dostal do Kanady a posléze do USA. Zde se stal mezinárodně uznávaným odborníkem na pojišťovnictví.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy