Fotky: Luboš Jednorožec byl 17 let v kriminále či na útěku. Oddechl si až v Americe

Luboš Jednorožec vedl dvacet let skautský oddíl dětí československých emigrantů v USA.
Luboš Jednorožec to neměl v životě jednoduché. Pocházel ze svobodomyslné sokolské rodiny, sám byl skaut s pevnými zásadami a toužil po svobodě. Špatná kombinace na život po roce 1948.
Za to, že neoznámil úmysl své známé emigrovat, byl v roce 1950 odsouzen na 10 let a poslali jej do uranových dolů v Jáchymově.
Když byl převelen do nedalekého Horního Slavkova, využil tamějších provizorních podmínek nového dolu a utekl. Kleštičkami na plech přestříhal dva ploty. O 55 let později plánek svého útěku takto zakreslil.
Dopis Olince. Jeho životní láskou byla Olga Vosátková, která s ním přečkala většinu životních zkoušek, čekala na něj, když byl opakovaně ve vězení a sama si také několik let odseděla.
Foto: Archiv Skautského institutu
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 10. 2018 11:10
Projděte si dobrodružný život Luboše Jednorožce od útěku z komunistického lágru až po skautování na Aljašce. Materiál vznikl v rámci projektu Čeští skauti v USA, který zrealizoval Skautský institut a financovalo americké velvyslanectví v Praze.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy