Fotky: Luboš Jednorožec byl 17 let v kriminále či na útěku. Oddechl si až v Americe

Luboš Jednorožec vedl dvacet let skautský oddíl dětí československých emigrantů v USA.
Luboš Jednorožec to neměl v životě jednoduché. Pocházel ze svobodomyslné sokolské rodiny, sám byl skaut s pevnými zásadami a toužil po svobodě. Špatná kombinace na život po roce 1948.
Za to, že neoznámil úmysl své známé emigrovat, byl v roce 1950 odsouzen na 10 let a poslali jej do uranových dolů v Jáchymově.
Když byl převelen do nedalekého Horního Slavkova, využil tamějších provizorních podmínek nového dolu a utekl. Kleštičkami na plech přestříhal dva ploty. O 55 let později plánek svého útěku takto zakreslil.
Dopis Olince. Jeho životní láskou byla Olga Vosátková, která s ním přečkala většinu životních zkoušek, čekala na něj, když byl opakovaně ve vězení a sama si také několik let odseděla.
Foto: Archiv Skautského institutu
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 10. 2018 11:10
Projděte si dobrodružný život Luboše Jednorožce od útěku z komunistického lágru až po skautování na Aljašce. Materiál vznikl v rámci projektu Čeští skauti v USA, který zrealizoval Skautský institut a financovalo americké velvyslanectví v Praze.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy