Češi nemají stravovací návyky, říká šéfkuchař Jaroslav Sapík

Petra Jansová Petra Jansová
30. 5. 2014 10:30
Rozhovor s propagátorem české kuchyně Jaroslavem Sapíkem o kvalitě české gastronomie, zbytečnosti jménem biopotraviny a televizním kuchaři Láďovi Hruškovi.
Jaroslav Sapík.
Jaroslav Sapík. | Foto: Profimédia

Rozhovor - S šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem jsme se setkali v jeho restauraci v Klokočné nedaleko Prahy. Hned při vstupu do vesnického stavení na hosta dýchne domácí pohoda a klid starých časů. Atmosféru umocňují dobové předměty a historické fotografie jeho předků. 

Na zdech visí i diplomy a medaile, které Jaroslav Sapík za své kulinářské umění obdržel. Nutno poznamenat, že některé z nich patří i jeho dětem, Pavlovi a Lence. 

Fotografie s papežem Janem Pavlem II. visí na čestném místě.
Fotografie s papežem Janem Pavlem II. visí na čestném místě. | Foto: Petra Jansová

Aktuálně.cz: Již od 60. let jste součástí hradní kuchyně. Komu všemu jste vařil?

Jaroslav Sapík: Nerad o tom takhle mluvím. Není to jen moje práce, podílí se na ní tým mnoha lidí.

A.cz: Viděla jsem tady vaši fotku s papežem Janem Pavlem II. Tomu jste tedy vařil?

Já a celý tým lidí.

A.cz: Můžete alespoň prozradit, co se při takových oficiálních akcích podává? Představuji si třeba kachnu se zelím.

Taky. Menu ale podléhá přísnému protokolu a musí být schváleno všemi zúčastněnými stranami. Řídí se například náboženskými zvyky nebo se bere ohled na zdraví jednotlivých hostů, jako například v případě různých potravinových alergií.

A.cz: Kuchařina se ve vaší rodině dědí už od 17. století, i váš syn je vyhlášeným kulinárním mistrem. Vedl jste ho k vaření?

Nebylo potřeba, prostě stejně jako já vyrůstal v kuchyni. Kuchařkou se vyučila i moje dcera, z Ambassadoru se přesunula do Corinthie a pak dělala šéfku studené kuchyně v Holiday Inn. Pak se vrhla na cukrařinu.

A.cz: A co vám nejvíce chutná od vašeho syna?

Některé recepty dělá mladší generace lépe než my. Má například vynikající holoubě nebo pokrmy z mořských plodů.

A.cz: Inspirujete se vzájemně?

Určitě. On se ptá mě, stejně jako já jeho. Nemáme mezi sebou žádný generační komplex.

A.cz: Jak je to u vás doma? Vaříte vy, nebo vaše manželka?

Většinou manželka a vaří moc dobře.

A.cz: Říká se, že dobrý kuchař se pozná podle toho, jak umí svíčkovou nebo guláš. Je to pravda?

Jaký je kdo kuchař, se pozná na každém jídle. Třeba už na první pohled podle toho, jak jídlo na talíř nandá. Knedlíky, brambory, těstoviny, zkrátka všechno má svá pravidla. Velmi důležitá je i čerstvost surovin, které používá. Chuť je individuální, ale kvalitní potravinu poznáte po prvním soustu.

Na zdi najdete i portrét Jaroslava Sapíka.
Na zdi najdete i portrét Jaroslava Sapíka. | Foto: Petra Jansová

A.cz: Jakým restauracím dáváte přednost vy?

Já mám nejraději normální a obyčejné restaurace, o kterých vím, že vaří denně čerstvá jídla. 

A.cz: Máte oblíbenou nějakou konkrétní?

Jedna je u Kutné Hory, u silnice. Vaří tam od pondělí do pátku obědy. Každé ráno nakoupí u řezníka čerstvé maso a hned ho zpracují. Tak to má být. Je to taková závodka pro celé okolí. Vlastně je mi to milejší než takové rádoby slavné restaurace, které mají navařeno dvě stě jídel a pak je rozmrazují v mikrovlnce.

A.cz: Když už jsme zmínili ten guláš. Jak se správně vaří?

To se asi nedá takto říct, na to je spousta názorů. Já se ho naučil například od Maďarů. Dělají ho v kotlíku nebo v pekáči. Všechny ingredience smíchají dohromady a upečou.

A.cz: Na čem si nejvíce pochutnáte vy?

Těžko říct. Záleží to na období. V zimě můžu mít chuť na ovar s jablečným křenem, v létě třeba na rybu. Mám rád ale i zvěřinu. Někdy ale dostanu chuť na obyčejný rohlík se sádlem posypaný cukrem, takhle to jím už odmalička.

A.cz: Může být z každého špičkový kuchař, nebo je k tomu potřeba trocha talentu?

Vynikající kuchař není jen někdo, kdo uvaří, musí být zároveň i znalec zboží. Umět si správně vybrat potravinu, protože dobré vaření začíná už od suroviny. Tu pak musíte umět i dobře zpracovat. Důležitý je i vztah k hygieně a cit pro estetiku. To všechno ještě musíte zvládnout v klidu, v kuchyni mnohdy nastávají stresové situace.

A.cz: Je něco, co ve vaší kuchyni nenajdeme?

Tak určitě jsou to různé instantní náhražky nebo třeba masox.

Interiér restaurace na Klokočné
Interiér restaurace na Klokočné | Foto: Petra Jansová

A.cz: Co biopotraviny? Používáte je ve vaší kuchyni?

To je věc, kterou absolutně neuznávám. Podle mého je buď dobrá, nebo špatná potravina. Nic mezi tím. Nejsem schopný pochopit, že se najdou lidé, kteří za nálepku bio zaplatí desítky korun navíc. Vždyť jde vlastně o normální věc, prostě to vypadá čerstvě a jako za našich předků. Proč bychom měli platit navíc za něco, co je normální?

A.cz: Jste velkým propagátorem a zastáncem české kuchyně. Češi ji ale všeobecně považují za nezdravou a tučnou. Není to podle vás škoda?

Řekněte mi, která kuchyně není tučná. Problém je v tom, že se v souvislosti s českou kuchyní mluví stále jen o třech jídlech, a to vepřovém se zelím a knedlíkem, svíčkové a smaženém řízku s bramborovým salátem. Ale i z kvalitního vepřového masa, které pozvolna upečete a naservírujete k němu kyselé zelí, může vzniknout odlehčená pochoutka. Naši předkové to tenkrát měli moc dobře vymyšlené, k tučnějšímu masu si dali zelí, které pomáhá trávit tuky. Navíc se k tomu původně jedly brambory, nikoliv knedlíky. Navíc když někdo těžce pracuje na poli nebo v továrně, pak mu takové jídlo nemůže ublížit. Člověk se sedavým zaměstnáním si zkrátka nemůže myslet, že si vepřové a knedlíky může dát každý den.

A.cz: Takže si myslíte, že Češi neumí správně jíst?

Češi nemají stravovací návyky. Nesnídáme, nesvačíme. Jíme rychle, ve stresu. Vidím to třeba i u nás v restauraci. Lidé přijdou na oběd, hodí ho do sebe a ani si ho nestačí vychutnat. 

A.cz: V poslední době vzniká spousta kulinárních pořadů. V jednom z nich (Česko na talíři) jste sám účinkoval. Co říkáte třeba na Ano, šéfe! nebo Babicovy dobroty?

Tak Jirku Babicu znám, učil se u mě. Nic proti tomu nemám. Vaří pro lidi, ne pro profesionály. Takhle se zkrátka vaří v českých domácnostech. I pořad Zdeňka Pohlreicha byl dobrý. Teď už bychom se ale měli zaměřit spíš na druhou stranu. Nehanit tak české restaurace a zase pracovat na jejich dobrém jméně.

A.cz: A teď po všech pokusech zvýšit kulturu našeho stravování přijde televizní kuchař Láďa Hruška a začne propagovat hrníčkovou kuchařku. Není to krok zpět?

Naopak. Halda dobrých nápadů. Já už si podle něj dělám třeba loupáčky. Dokonce mi je peče už i moje pětiletá vnučka.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy