Praha - V Los Angeles se v neděli rozzáří světla reflektorů a rozbalí se červený koberec, na který vkročí i Češka Markéta Irglová - při nejhvězdnější události Hollywoodu, udílení Oscarů.
Oficiální jméno nejslavnější komerční ceny zní Ocenění akademie za zásluhy. Symbolizuje ji právě pozlacená soška rytíře s mečem. Je vysoká 34 centimetrů, váží 3,85 kilogramu a stojí na filmové cívce.
Kvůli tříměsíční stávce scenáristů dlouho hrozilo, že ji letos nikdo veřejně nepřevezme - stejně jako předtím při předávání Zlatých glóbů a jiných filmových cen.
Po nedávné dohodě scenáristů se studii je ale paradoxně k Oscarům upřeno ještě víc pozornosti než kdy předtím; jsou po delší době první velkou událostí, na které se hvězdy mohou ukázat v opulentních robách a za nadšení fotografů a fanoušků.
Čtěte také: VIDEO: Připomeňte si letošní oscarové favority ŠANCE: Jak předvídá šance Once Jan Hřebejk? PROGNÓZA: Oscary Amerika zkoumá sebe samu SPECIÁL: Filmové ceny 2008. Zvolte držitele Oscarů |
Důvodů k oslavám je ovšem letos mnohem víc. Udílení zlatých sošek oslaví 80. narozeniny a možná se budou radovat i Češi.
Pohádkový příběh Once
Anglický král sice z kategorie nejlepší cizojazyčný film vypadl, v kategorii Nejlepší píseň má ale přes nedávné pochybnosti o původnosti velké šance píseň Falling Slowly z irského muzikálu Once.
Ten proslavil krom Glena Hansarda i českou pianistku Markétu Irglovou a odstartoval mediální hon na okázale nezávislou dvojici, kterou prý uctívá i Steven Spielberg.
Právě aura pohádkového příběhu by mohla u Akademie zabrat stejně jako u fanoušků i recenzentů a hudebních kritiků. Podle nich je duo favoritem kategorie.
Once se utká s třemi písněmi z pohádkové Kouzelné romance a s písní z August Rush - i jeho protagonisté živě vystoupí během večera.
Hansard a Irglová hráli už ve středu na předoscarové party ekologické organizace Global Green, kam dorazila Salma Hayek nebo Leonardo DiCaprio.
Za "překvapivý hit" označuje Falling Slowly společnost Nielsen. Album s hudbou z Once si prý od loňského května koupilo 343 tisíc lisí a nahrávka se stala desátým nejprodávanějším soundtrackem roku.
Českou stopu lze najít i v dalších nominovaných filmech - krysí trhák Ratatouille (spolu)napsal Jan Pinkava a je za něj nominovaný v kategorii nejlepší původní scénář.
Za režii těhotenské komedie Juno by zas sošku rád získal Jason Reitman, syn československého rodáka a režiséra slavných Krotitelů duchů Ivana Reitmana.
V kategorii cizojazyčný film pak soutěží Ďáblova dílna, která vznikla podle románu Adolfa Burgera, českého koncentráčnického vězně.
Předávání Oscarů proběhne v neděli večer tradičně v losangeleském Kodak Theatre, průvodcem bude stejně jako předloni komik Jon Stewart.
Rok velkých adaptací
Čeští diváci mohou slavnostní večer sledovat od druhé hodiny ranní na HBO s komentářem Tomáše Baldýnského, Františka Fuky a Saši Michalidise.
Tradici už má i sledování v sálech multiplexů Palace Cinemas nejen v Praze, ale tentokrát i v Brně a Bratislavě. V USA ceremoniál vysílá televize ABC.
Sestava favoritů letos nabízí opravdu výjimečné snímky. Nejčastěji v souvislosti s Oscary zní dvě jména. Po osmi nominacích získala Tahle země není pro starý bratří Coenů a Až na krev Paula Thomase Andersona.
Snímky krom toho, že jde o velmi povedené adaptace, spojuje i drsná tématika a strhující herecké výkony - Javiera Bardema, Joshe Brolina a Tommyho Lee Jonese u Coenů či Daniela Day-Lewise v Až na krev.
Adaptací je i britské drama Pokání s Keirou Knightley, které spolu s právnickým thrillerem Michael Clayton ukořistilo sedm nominací.
Pět připadlo animovanému Ratatouille, čtyři komedii Juno a francouzskému Skafandr a motýl. Po třech nominacích má pět zástupců lehčích žánrů - Bourneovo ultimátum, Kouzelná romance, Edith Piaf, Sweeney Todd a Transformers.