U Disneyho je i život jako pohádka od Disneyho

Irena Hejdová Irena Hejdová
28. 11. 2007 9:00
Kouzelná romance okouzlí dospělé spíš nadsázkou

Recenze - Kouzelná romance o víkendu odlákala nejvíc Američanů od stolů s  krocanem upečeným ke Dni díkůvzdání. Po takové porci dobra, lásky a idyly se přece jen líp tráví.

Film od Disneyho začíná jako klasická kreslená pohádka slavného studia. Se spoustou roztomilých králíčků, ptáčků, koloušků a koťátek tu tančí královstvím Andalasie krásná princezna s písní "Sen o puse z pravé lásky sním" na rtech.

Dokončuje ji po boku chrabrého prince, se kterým kráčí do západu slunce. Jak už to v pohádkách bývá, svatba je na spadnutí - a žili by šťastně do smrti, kdyby se neobjevila princova zlá macecha. 

Princeznu vystrnadí kouzlem z idylického světa tam, kde se žádné šťastné konce nečekají - do temné reality. V té chvíli se film mění v romantickou komedii ze špinavých ulic New Yorku.

Tady princezna potkává pozemského prince, rozvodového právníka Roberta, který se jí ujme díky naléhání malé dcerky, ovšem proti vůli nepříliš sympatické snoubenky.

Dorazí i kolegové z pohádky: onen chrabrý princ a princeznina nejoblíbenější veverka, ale také čarodějnická macecha a obtloustlý slouha Nathaniel, kteří hodlají hrdinčinu cestu ke štěstí zkomplikovat stůj co stůj.

Kouzelná romance pak samozřejmě (po arabelovsku) zobrazuje střet mezi oběma "královstvími". Pro princeznu uvyklou nekomplikovanému světu disneyovské pohádky je pořádný šok ocitnout se v pekle, kde se lidé hádají, nesnášejí, či dokonce rozvádějí.

Kouzelná romance
Kouzelná romance | Foto: Falcon

Pro pozemštany je zase šokem setkat se s naivní dobrotivou dívkou v načechraných šatech, která si prozpěvuje s holuby, bezdomovce považuje za kouzelné dědečky, věří ve věčnou lásku a k úklidu si přizve krysy a šváby z celého New Yorku.

Princezna s neustále připravenou písní na rtech proplouvá nástrahami velkoměsta, v parku tančí s důchodkyněmi, dělníky i svatebčany. Přesvědčuje právníka, že svět není přece tak špatný, zatímco on přesvědčuje ji, že svět není zas tak dobrý.

Zdravá vyváženost naštěstí ani jeden z  principů nenechá vyhrát - i když samozřejmě zvítězí láska a koloušci nad zlem a nenávistí. Od romantické komedie nelze čekat, že by princeznu New Yorkem usmýkala nějak drastičtěji a cyničtěji. A jistá porce naivity přece patří k základům žánru.

Patřičné kouzlo i humor ovšem dodává hlavně herecká stylizace. Princezna s princem se cílí do naivních dobráků, sluší to i Susan Sarandonové jako neúprosné maceše. Newyorčané za radostnými zástupci pohádkové říše naopak pokulhávají.

Kouzelná romance
Kouzelná romance | Foto: Falcon.cz

To se týká i Patricka Dempseyho v roli právníka - přes charisma, štempl na druhého sexy muže planety a zkušenosti z Chirurgů spíš jen fešně postává.

I tohle ale nadsázka spraví. Už kreslený úvod je zahlcený sluníčkem, láskou, dobrem a roztomilounkými zvířátky až po parodický okraj, závěr zdobí opulentní ples, odkazy na King Konga a mnohonásobný šťastný konec.

Té satiry na disneyovské klasiky by pochopitelně mohlo být víc; nicméně i tak film pobaví doprovod cílové skupiny, kterou tvoří malé a trochu (a možná i hodně) větší holčičky se srdcem na dlani, hlavou plnou romantiky a vírou, že síla pohádkové lásky všechno překoná.

Ostatní sice musí sami sebe ujistit, že to Disney vážně nemyslel úplně vážně, ale pak se můžou v klidu oddat stejným pocitům. Zbytek obstará snížený práh cynismu před Vánoci.

Kouzelná romance (Enchanted), USA 2007. Scénář Bill Kelly, režie Kevin Lima, hrají Amy Adamsová, Patrick Dempsey, James Marsden, Timothy Spall, Susan Sarandonová a další. 108 minut, distribuce Falcon. Česká premiéra 29.11. 2007.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy