Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.
koza, osel
koza, osel | Foto: Repro YouTube, Repro YouTube

Komunismus pro lidi užírající se závistí nad sousedovou kozou

Jaroslav Žák také dokázal skvěle vystihnout častou motivaci, proč se lidem líbila komunistická myšlenka - ne pro pozitivní ideály, ale protože tušili, že by se komunismus mohl vypořádat s těmi úspěšnými, na které měli už dlouho spadeno.

"Hausenvogel byl hubený zamračený muž, jenž se od mládí užíral závistí. Stala se z ní jeho osudová vášeň. Jako vhodný objekt si zvolil zejména trvale veselého švagra Breburdu a užíral se pomyšlením, že se Breburda má lépe než on. V tomto duševním rozpoložení mu přišlo k duhu komunistické učení a Hausenvogelovi se v něm zalíbilo."

Jako bychom četli některé analýzy po prezidentských volbách, které rozebíraly, co vedlo lidi k volbě Miloše Zemana…

"Jedná se o klasický český podtext, že když má soused kozu a já ne, přeju si, aby sousedovi koza chcípla, ne abych já ji měl taky. I když komunismus to dovedl k větší dokonalosti - když má soused kozu a my ne, tak si tu sousedovu vezmeme. Tyto nejpřízemnější motivace stále fungují," říká Vladimír Novotný.

 

Právě se děje

Další zprávy