Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.
Foto: Aktuálně.cz

Napsal jsem dvě knihy, i když vím, že nevyjdou

"Zmocnil se mě psací amok. (…) Tak to teda sypu inkoustovou tužkou (má to tu výhodu, že to nikdo po mně nepřečte, takže netřeba s tím činit různé opatrnostní manévry) a je mi přitom znamenitě," napsal Jaroslav Žák v dopise Václavu Kaplickému o práci na knize Konec starých časů.

Spisovatel, pedagog a humorista Jaroslav Žák se po únoru 1948 uchýlil do vypůjčeného srubu v Orlických horách a zde se vypsal ze svých obav z komunistického puče, nicméně s humorem sobě vlastním, v knihách Konec starých časů a Na úsvitě nové doby. Tušil, že za jeho života patrně nikdy nevyjdou, ale aspoň pro budoucí generace je uschoval u nakladatele Jiřího Chvojky.

"Jaroslav Žák byl nesmírně plodný autor, doslova psavec, který v sobě měl neustálý tvůrčí přetlak. Navíc již nechtěl být humoristickým, nýbrž satirickým spisovatelem. Projevily se u něj tvůrčí ambice a rozhodl se psát společenskou satiru, bylo to v něm, chtěl to napsat, i když mu bylo jasné, že to asi nedopadne. Také že to nedopadlo, Vítězný únor zvítězil a on dopadl velice špatně. I když tedy mnozí dopadli ještě hůře," konstatuje literární teoretik a odborník na soudobou českou a ruskou literaturu Vladimír Novotný.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy