Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.
Foto: Aktuálně.cz

Napsal jsem dvě knihy, i když vím, že nevyjdou

"Zmocnil se mě psací amok. (…) Tak to teda sypu inkoustovou tužkou (má to tu výhodu, že to nikdo po mně nepřečte, takže netřeba s tím činit různé opatrnostní manévry) a je mi přitom znamenitě," napsal Jaroslav Žák v dopise Václavu Kaplickému o práci na knize Konec starých časů.

Spisovatel, pedagog a humorista Jaroslav Žák se po únoru 1948 uchýlil do vypůjčeného srubu v Orlických horách a zde se vypsal ze svých obav z komunistického puče, nicméně s humorem sobě vlastním, v knihách Konec starých časů a Na úsvitě nové doby. Tušil, že za jeho života patrně nikdy nevyjdou, ale aspoň pro budoucí generace je uschoval u nakladatele Jiřího Chvojky.

"Jaroslav Žák byl nesmírně plodný autor, doslova psavec, který v sobě měl neustálý tvůrčí přetlak. Navíc již nechtěl být humoristickým, nýbrž satirickým spisovatelem. Projevily se u něj tvůrčí ambice a rozhodl se psát společenskou satiru, bylo to v něm, chtěl to napsat, i když mu bylo jasné, že to asi nedopadne. Také že to nedopadlo, Vítězný únor zvítězil a on dopadl velice špatně. I když tedy mnozí dopadli ještě hůře," konstatuje literární teoretik a odborník na soudobou českou a ruskou literaturu Vladimír Novotný.

 

Právě se děje

před 4 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, provoz na trati je zastaven

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Provoz na trati je zastaven. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD).

Nehoda se stala kolem 5:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Probíhá vyšetřování nehody, odstraňování následků," uvedly dráhy. Zajišťují náhradní autobusovou dopravu.

ČD v tuto chvíli počítají s omezením provozu zhruba do 12:00, čas je ale pouze orientační. "Termín obnovení provozu bude průběžně aktualizován," dodal dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy