Komunistická zvěrstva v Československu? Humorista Žák vše předpověděl již v roce 1948

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 2. 2018 8:54
Po komunistickém puči v únoru 1948 většina Čechoslováků věřila v "lepší zítřky". Dokonce ještě v srpnu 1968, když přijely ruské tanky, mnozí nechápali, jak to mohli "sovětští soudruzi" udělat, a to včetně intelektuálních elit. Ovšem humorista Jaroslav Žák, jehož proslavily především veselé knihy a filmy ze studentského prostředí, dokázal odhadnout již v osudném roce 1948, kam se bude země ubírat a jakých podob, ne nepodobných fašismu, vládnoucí ideologie nabere. Napsal na to téma dvě satirické knihy - Konec starých časů (1948) a Na úsvitě nové doby (zřejmě 1949). Obě trochu zapadly, a možná i proto začínají být dnes znovu aktuální. Projděte si, co všechno předpověděly.
Foto: Jan Barek

Všeobecný pokles mravů aneb Komu víc smrděj nohy

Žák rovněž dokázal brilantně odhadnout všeobecný pokles mravů, když popisuje, jak se vůdci komunistické revoluce chovají jako největší burani v místním nóbl hotelu. Obsluhuje je zde číšník prvorepublikového střihu, zatímco oni na stole plném vybraných a jimi dosud nepoznaných lahůdek  pořádají soutěž o to, komu více smrdí nohy…

"Dej ty sejráky dolu," zlobil se soused Slavíček, "nebo ti dám taky čuchnout!" A rychle shodil vlastní polobotky a nastrčil Jandlovi pod nos poněkud defektní ponožky v decentně hnědém tónu.

"Docela fajn," liboval si Jandl, udatně přivoněv k nabízené textilii, "kluci, zujte se všici, ať se ukáže, komu víc smrděj nohy!"

(…) V okamžiku se ocitly na stole nohy v ponožkách nejpestřejších barev a hrdinové Vítězného února si k nim znalecky navzájem čichali, propukajíce v nové a nové výbuchy smíchu.

"Někdo zkrátka vidí dál než ostatní. Podobný dar měl i Josef Škvorecký, jak vidíme třeba v románu Zbabělci. Jiní nechtěli vidět a později z toho měli traumata a mindráky. Přitom většina těchto symptomů se objevovala už po válce, kdy docházelo k mravní stagnaci, míní Vladimír Novotný. "Do toho přišel odsun Němců a valila se na nás totalita, tak to šlo ještě více z kopce. Ostatně Žák již na začátku roku 1948 napsal slavnou Novoroční zdravici lidu studujícímu, která byla psána jakoby humoristicky, ale zároveň velmi varovala. Vše se z ní splnilo a bylo to ještě mnohem horší. Takovýchto zásadních textů z té doby je velmi málo, protože se je autoři báli publikovat."

 

Právě se děje

Další zprávy