knižní cena

Spisovatelka Denemarková s překladatelkou Profousovou získaly německou cenu

Česká spisovatelka Radka Denemarková získala za román Hodiny z olova se svou překladatelkou Evou Profousovou německou cenu Brücke Berlin. Převezme odměnu ve výši 20 tisíc eur, v přepočtu skoro 500 tisíc korun. Ocenění obdrží 10. října.

"Hodiny z olova jsou smělým a úspěšným pokusem znázornit pomocí poezie a autofikce globální obraz naší násilné současnosti a zároveň odkrýt historické spletitosti, aniž by se vzdaly příslibu skutečné demokracie," uvedla porota. Podle ní Denemarková příběhem o represivní současné Číně nebojácně pozvedá hlas. "Svou literární tvorbou i politickou angažovaností pokračuje v tradici velkého Václava Havla," míní porotci.

Hodiny z olova od Denemarkové česky vyšly roku 2018, rok nato se staly Knihou roku na cenách Magnesia Litera. V němčině se román přeložený Evou Profousovou objevil koncem loňského roku pod názvem Stunden aus Blei. Dle poroty Profousová mnohovrstevnou prózu s lyrickými pasážemi převedla z češtiny do němčiny přesně a důvtipně. Překlad je živý, zvučný a dílo působí napínavě od první do poslední stránky.

Denemarková s Hodinami z olova letos v březnu zaujala návštěvníky festivalu autorských čtení v Lipsku. Šéf Českého literárního centra Martin Krafl tehdy prohlásil, že setkání s Denemarkovou bylo pro Němce zajímavé, neboť její román o svobodě chápou v kontextu aktuální ruské invaze na Ukrajinu.

Cenu Brücke Berlin uděluje nadace BHF Bank každé dva roky. Od roku 2002, kdy byla předána poprvé, ji Denemarková s Profousovou získaly jako první Češky.

Zdroj: ČTK

Literární cenu Costa získala sbírka sonetů od bývalé učitelky

Celkovým vítězem britských knižních cen Costa se stala sbírka sonetů o rodičovství a učení The Kids (Děti), kterou napsala Hannah Loweová. Čerpala z vlastního dospívání v 80. letech minulého století, zkušenosti londýnské učitelky i zážitků s výchovou malého syna. Výsledky oznámili pořadatelé v úterý večer, hlavní cena je spojená s částkou 30 tisíc liber, v přepočtu skoro 875 tisíc korun.

Za nejlepší biografii porota označila knihu Fall (Pád), jež popisuje život, kariéru i záhadnou smrt československého rodáka a mediálního magnáta Roberta Maxwella. Autor John Preston líčí, co vše se v Maxwellově životě zvrtlo.

Migrace, střet kultur a naděje jsou ústředními motivy knihy The Crossing (Přechod) od Manjeet Mannové. Ta získala ocenění pro nejlepší dětskou knihu. Ceny Costa, dříve nazývané Whitbread Book Awards, jsou udělovány od roku 1971.

Zdroj: ČTK

Cenu Karla Čapka dostane spisovatel Jaroslav Rudiš

Laureátem Ceny Karla Čapka se stane spisovatel Jaroslav Rudiš. Převezme ji 24. ledna v pražském Divadle Archa za "hluboce založené literární dílo s přesahem do soudobé hudby, filmu a divadla, jež má svůj severočeský domicil a jehož živým symbolem je železnice překračující hranice jazyků a krajů a utvářející lidské společenství a dějiny", uvedli porotci. Spolu se soškou Rudiš získá 100 tisíc korun.

Cenu Karla Čapka udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994, kdy ji převzali Günter Grass a Philip Roth u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Naposledy ocenění získali v roce 2018 francouzská překladatelka zabývající se českou literaturou Erika Abramsová a předloni literát Václav Jamek.

Devětačtyřicetiletý Rudiš vloni na podzim vydal román Winterbergova poslední cesta, původně napsaný v němčině. Do češtiny ho přeložila Michaela Škultéty. Také s přihlédnutím k tomuto dílu vloni německý prezident Frank-Walter Steinmeier ocenil Rudiše Záslužným řádem Spolkové republiky Německo. "Rudiš se jako společenskopoliticky angažovaný Evropan i v německém tisku opakovaně hlásí o slovo a svou prací ukazuje, že hranice lze překonat a že kultura to zvládne i v pandemických časech," uvedla Steinmeierova kancelář.

Zdroj: ČTK
Pokračovat