knižní cena

Ceny Magnesia Litera vyhlásí vítěze až v červnu

Organizátoři knižních cen Magnesia Litera kvůli vládním protiepidemickým opatřením oznámí vítěze jubilejního 20. ročníku nikoli tradičně v dubnu, nýbrž až 8. června. Nominace zveřejní koncem března. Navzdory omezení produkce v důsledku zavřených knihkupectví počet přihlášek klesl nepatrně, z loňských 488 na letošních 463 knih. Nejvíc, 94, jich je v kategorii próza.

Loňský odložený ceremoniál na stanici ČT art měl historicky nejvyšší sledovanost. Dobře si vedly i vítězné tituly. Knihy roku, rozsáhlého životopisu Jana Žižky od historika Petra Čorneje, se od vydání v listopadu 2019 do vyhlášení cen v srpnu 2020 prodalo 20 tisíc výtisků, od září do konce roku pak dalších 15 tisíc. Menší úspěch měla vítězná próza Liška v dámu od Jiřího Kratochvila. Od vydání v březnu 2019 do července 2020 se prodalo 600 výtisků, od vyhlášení vítězů do konce roku 2020 dalších 1000 výtisků, uvedl kritik a pořadatel cen Pavel Mandys.

Letošní ceremoniál budou v televizi opět moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Zdroj: ČTK

Kvůli vydání Obamových pamětí bude Bookerova cena udělena později

Bookerova cena bude udělena o dva dny později. Pořadatelé slavného anglického knižního ocenění, které mohou získat i Američané, odsunuli slavnostní ceremoniál ze 17. na 19. listopadu. Důvodem je to, že v původně plánovaný den zároveň vychází paměti bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nazvané Země zaslíbená. Ty by v médiích zastínily laureáta ceny, píše deník New York Times.

"Přišlo nám nešťastné, že by dvě nejočekávanější literární události podzimu, to znamená udělení Bookerovy ceny a vydání Obamových pamětí, připadlo na stejný den," vysvětluje Gaby Woodová, šéfka nadace, jež Bookerovu cenu udílí. Podle New York Times pořadatelé ceny hned tak někomu neustoupí, což jen svědčí o tom, nakolik jsou Obamovy paměti očekávané. Vyjdou v nákladu tří milionů kusů.

Zemi zaslíbenou od Baracka Obamy v překladu Martina Svobody vydá nakladatelství Argo na podzim 2021.

Zdroj: New York Times
Pokračovat