knižní cena

Kvůli vydání Obamových pamětí bude Bookerova cena udělena později

Bookerova cena bude udělena o dva dny později. Pořadatelé slavného anglického knižního ocenění, které mohou získat i Američané, odsunuli slavnostní ceremoniál ze 17. na 19. listopadu. Důvodem je to, že v původně plánovaný den zároveň vychází paměti bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy nazvané Země zaslíbená. Ty by v médiích zastínily laureáta ceny, píše deník New York Times.

"Přišlo nám nešťastné, že by dvě nejočekávanější literární události podzimu, to znamená udělení Bookerovy ceny a vydání Obamových pamětí, připadlo na stejný den," vysvětluje Gaby Woodová, šéfka nadace, jež Bookerovu cenu udílí. Podle New York Times pořadatelé ceny hned tak někomu neustoupí, což jen svědčí o tom, nakolik jsou Obamovy paměti očekávané. Vyjdou v nákladu tří milionů kusů.

Zemi zaslíbenou od Baracka Obamy v překladu Martina Svobody vydá nakladatelství Argo na podzim 2021.

Zdroj: New York Times

Ve finále Bookerovy ceny jsou čtyři debuty, Mantelová nikoli

Mezi šestici finalistů prestižní knižní Bookerovy ceny se probojovaly čtyři prvotiny, ale nikoli favorizované romány zavedených autorů Hilary Mantelové, Anne Tylerové či Columa McCanna.

Mantelová se v červenci dostala do širšího výběru se závěrečným dílem trilogie o Thomasi Cromwellovi, za oba předchozí díly Bookerovu cenu získala. "Je to skvělý román, o tom není sporu, ale prostě tu byly lepší," cituje BBC jednoho z členů poroty Leeho Childa.

Díla šesti finalistů jsou tematicky rozkročená, vyprávějí o změnách klimatu, těžkostech života v Zimbabwe, demenci nebo vojačkách v Etiopii 30. let minulého století. Ani jeden z finalistů navíc nežije v Británii. Debutant Douglas Stuart sice pochází ze Skotska, ale trvale přesídlil do Spojených států. Avni Doshiová se naopak v USA narodila a nyní žije v Indii.

Ve výběru je dále etiopsko-americká autorka Maaza Mengisteová či oceňovaná zimbabwská spisovatelka Tsitsi Dangarembgaová. Šestici doplňuje Američanka Diane Cooková s románem The New Wilderness (Nová divočina) o útěku do posledního neposkvrněného kousku přírody a její krajan Brandon Taylor s příběhem z univerzitního prostředí Real Life (Skutečný život).

Vítěz bude znám 17. listopadu.

Zdroj: ČTK

Finalisty Dublinské literární ceny jsou Tokarczuková či Édouard Louis

Mezi deseti finalisty Dublinské literární ceny jsou polská spisovatelka Olga Tokarczuková nebo Francouz Édouard Louis. Čech Jaroslav Kalfař byl se svým anglicky psaným románem Kosmonaut z Čech v širších nominacích, do užšího výběru se ale nedostal. Vítěze, jenž se s překladatelem rozdělí o šek na 100 tisíc eur, v přepočtu 2,6 milionu korun, porota oznámí 22. října.

Dalšími nominovanými jsou Angličanka Pat Barkerová, severoirská rodačka Anna Burnsová za prózu Mlékař, která brzy vyjde v češtině, íránsko-francouzská prozačiak Négar Djavadi s knihou Disoriental nebo Kanaďanka Esi Edugyan za román Washington Black. Seznam nominovaných uzavírají Američané Tayari Jonesová, Sigrid Nunezová a Tommy Orange plus indická prozaička Anuradha Royová. 

Tokarczuková je nominovaná za překlad románu Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, Édouard Louis za Dějiny násilí, Pat Barkerová za prózu A dívky mlčely. Všechny tři tituly již vyšly v češtině.

Ocenění od roku 1996 uděluje dublinská radnice. Nominace navrhují veřejné knihovny z celého světa včetně těch českých. Letos se sešlo 156 návrhů. Loni zvítězila Američanka Emily Ruskovichová s knihou Idaho.

Zdroj: ČTK

Nobelovy ceny uděleny budou, banket ale kvůli koronaviru odpadne

Tradiční prosincový banket, který následuje po předání Nobelových cen, se kvůli obavám z koronaviru neuskuteční. V úterý to napsal švédský deník Dagens Nyheter. Nositelé cen pro rok 2020 vyhlášeni budou, odpadne jen slavnostní akce, která se koná vždy 10. prosince a obvykle přivítá okolo 1300 hostů.

"Nemůžete shromáždit tolik lidí, aby byli jeden vedle druhého. A není jisté, zda do Švédska bude moci přicestovat takové množství lidí," říká výkonný ředitel Nobelovy nadace Lars Heikensten. Naposledy byl banket zrušen v roce 1956 na protest proti sovětské vojenské invazi do Maďarska. Nekonal se ani během obou světových válek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat