Archiv: knižní cena

Nobelovy ceny uděleny budou, banket ale kvůli koronaviru odpadne

Tradiční prosincový banket, který následuje po předání Nobelových cen, se kvůli obavám z koronaviru neuskuteční. V úterý to napsal švédský deník Dagens Nyheter. Nositelé cen pro rok 2020 vyhlášeni budou, odpadne jen slavnostní akce, která se koná vždy 10. prosince a obvykle přivítá okolo 1300 hostů.

"Nemůžete shromáždit tolik lidí, aby byli jeden vedle druhého. A není jisté, zda do Švédska bude moci přicestovat takové množství lidí," říká výkonný ředitel Nobelovy nadace Lars Heikensten. Naposledy byl banket zrušen v roce 1956 na protest proti sovětské vojenské invazi do Maďarska. Nekonal se ani během obou světových válek.

Zdroj: ČTK

Mezinárodní Man Bookerova cena bude udělena později, knihy se neprodávají

Mezinárodní Man Bookerova cena bude udělena později než v původně zamýšleném termínu 19. května. Kvůli epidemii koronaviru a zavřeným knihkupectvím po celém světě cena momentálně nemá obvyklý dopad na prodeje. Z šesti nominovaných autorů jen Japonka Yōko Ogawa prodala víc než 5000 výtisků svého románu The Memory Police. Tří knih se od vyhlášení nominací na prestižní ocenění prodalo dokonce méně než 1000 výtisků, napsal britský deník Guardian. Vydavatelé tak požádali pořádající Booker Prize Foundation, aby oznámení vítěze odložila "na dobu, kdy knihkupci mohou z ceny co nejvíc těžit a čtenáři se snadno dostanou k nominovaným knihám", vysvětlila Daniela Petracco z newyorského nakladatelství Europa Editions.

Zdroj: Guardian

Ceny Magnesia Litera budou uděleny nejdříve v září

Knižní ceny Magnesia Litera budou předány až na podzim. Ve čtvrtek odpoledne o tom za pořadatele informoval literární kritik Pavel Mandys. "Přestože jsme se snažili vymyslet funkční varianty vyhlášení vítězů v původním termínu, nakonec jsme byli nuceni ceremoniál přesunout na podzimní termín," říká Mandys, podle nějž přesné datum ani místo konání zatím není jasné. Organizátoři by ceny, které měly být vyhlášeny v dubnu, rádi udělili v září. Hlasování v kategoriích Magnesia Blog roku a Kosmas cena čtenářů se prodlužuje. Zrušená autorská čtení nominovaných postupně nahradí audiovizuální záznamy.

Cenu Karla Čapka dostane esejista a překladatel Václav Jamek

Cenu Karla Čapka letos získá česky a francouzsky píšící literát Václav Jamek. Ve středu to oznámila Dana Mojžíšová z Českého centra Mezinárodního PEN klubu, které ocenění udílí každý sudý rok. Jamek jej dostane příští čtvrtek 13. února v rezidenci pražského primátora. Porota vedená literárním vědcem Vladimírem Karfíkem rozhodla, že Jamek bude oceněn za básnické a esejistické dílo. Autor je také publicista, překladatel z francouzštiny, bývalý diplomat a vysokoškolský pedagog, nositel Ceny Toma Stopparda, překladatelské Ceny Josefa Jungmanna a důstojník francouzského Řádu umění a humanitních věd.

Zdroj: ČTK

Cenu Olofa Palmeho získal autor špionážních románů John le Carré

Britský romanopisec John le Carré se stal letošním laureátem Ceny Olofa Palmeho. Ta je nazvaná po švédském premiérovi, který byl roku 1986 zavražděn, a získávají ji jedinci za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, boje za mír, proti rasismu či obecně za sbližování států. Osmaosmdesátiletý autor špionážních románů jako Špion, který přišel z chladu nebo Krejčí z Panamy dle porotců "vybízí k dialogu nad cynickými mocenskými hrami supervelmocí, chamtivostí globálních korporací nebo nad tím, jak si zkorumpovaní politici neodpovědně zahrávají s naším zdravím a prosperitou". Odměnu, v přepočtu 2,2 milionu českých korun, le Carré věnuje humanitární neziskové organizaci Lékaři bez hranic. Cenu Olofa Palmeho v roce 1989 obdržel také Václav Havel.

Zdroj: Guardian