Vránová je skvělá Agatha Christie. Audioknihou roku se staly spisovatelčiny memoáry

ČTK ČTK
25. 4. 2024 16:52
Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie načtené jedenadevadesátiletou herečkou Alenou Vránovou. Její nahrávka vedle absolutního vítězství ovládla ještě kategorii Jednohlasá četba.
Herečka Alena Vránová.
Herečka Alena Vránová. | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia.cz

"Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost," uvedla porota, v jejímž čele zasedl herec Tomáš Macháček. "Nesmírně plastický projev zvládne v několika po sobě následujících minutách sehrát laskavou, konejšivou chůvu, strašidelného hrubiána, úzkost malého děvčátka i odstup staré ženy, která na konkrétní situaci jen vzpomíná. Vránová ve velmi složitých podmínkách pandemických omezení spolu s Michalem Burešem vytvořila něco zcela mimořádného," dodali hodnotitelé.

Všechny oceněné vybral dvacetičlenný odborný sbor z 90 přihlášených titulů od 14 vydavatelů. Nejvíce ocenění, celkem čtyři, získalo vydavatelství OneHotBook.

Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova si odnáší Pavel Soukup. Cenu obdržel z rukou loňské osobnosti Taťjany Medvecké. In memoriam byl vyzdvižen herec Norbert Lichý.

Ocenění za nejlepší dramatizaci a zároveň za nejlepší audioknihu pro děti a mládež získala novela Předvečer sv. Mikuláše scenáristy Lukáše Csiscelyho se Sašou Rašilovem v hlavní roli. "Široký výběr herců, kde i ta nejmenší role je svým obsazením dobře promyšlená, doplňují nadmíru realistické zvuky, ruchy a práce s celkovým zvukovým inženýrstvím nahrávky," ocenila porota.

Nejlepší audioknihou v kategorii Vícehlasá četba se stal příběh sudetské rodiny Rozpůlený dům Alice Horáčkové, který načetli Jan Holík, Magdaléna Borová a Filip Kaňkovský. "Velmi uvěřitelný, plastický příběh celkovým audiozpracováním vzbuzuje v posluchači až přímo hmatatelnou představu," uvedli hodnotitelé.

Nejlepší interpretkou se stala Eliška Balzerová za načtení pamětí Roky francouzské spisovatelky Annie Ernaux. "Balzerová v bezchybné a strhující interpretaci komplikovaného literárního útvaru zúročila své zkušenosti a mistrovství," konstatovala porota.

Nejlepším interpretem je Jiří Vyorálek za audioknihu Zvedá se vítr, horor Kateřiny Surmanové zasazený na jižní Moravu. Nejlepším mluveným slovem mimo kategorie se staly Životice Karin Lednické se Zuzanou Truplovou a Norbertem Lichým. Nejlepším zvukem se podle zvláštní tříčlenné poroty pyšní v kategorii četba audiokniha Tam uvnitř něco je autora Tomáše Peřiny načtená Karlem Dobrým v režii a s hudbou Ivana Achera. V hlasování posluchačů zvítězilo fantasy Arila: Poslední hvězda Radka Starého načtené Jitkou Ježkovou.

Na trhu audioknih v Česku, jehož obrat v roce 2022 meziročně narostl zhruba o tři procenta na více než 268 milionů korun, dominuje vydavatelství OneHotBook. Podle poslední zprávy asociace jeho celkový podíl předloni představoval 21,5 procenta. Následuje vydavatelství Tympanum s 16 procenty na trhu, třetí místo zaujímá společnost Audiotéka se 13 procenty. Údaje za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Podle údajů Asociace vydavatelů audioknih v roce 2023 vydali její členové 716 nových titulů, v roce 2022 to bylo 644 titulů. Prodalo se 841 140 audioknih. Z žánrů byl největší zájem o detektivky a thrillery, fantasy, humor a sci-fi.

 

Právě se děje

Další zprávy