(9. díl seriálu) V seriálu Dávný fotoprůvodce postupně představujeme podobu známých turistických cílů v dobách, kdy České země ještě patřily k rakousko-uherské monarchii. V tomto díle se přeneseme v čase do Německa na přelomu 19. a 20. století.
Unikátní barevné snímky zachycující podobu Německa v době našich pradědů vypadají na první pohled staticky a starobyle. Ve skutečnosti však odrážejí často velké příběhy, rozsáhlé změny a dobové novinky.
Jako příklad může posloužit třeba fotografie Městského zámku v Postupimi. Staré fotky ho zachycují v plné kráse. Dnes byste ho v Postupimi také našli. Jenže kdybyste do Postupimi zavítali třeba v 70. letech, hledali byste ho marně. Za druhé světové války byl těžce poničen, v 60. letech nechal východoněmecký režim ruiny srovnat se zemí. Ale dnes už zámek zase stojí - podařilo se ho obnovit, i když už to je v mnoha ohledech výrazně jiná stavba než původně.
Při prohlížení historických snímků se také ukazuje, že mnohé stavby automaticky vnímáme jako památky - ale pro autora snímků to tak nebylo. Ve skutečnosti chtěl divákům ukázat moderní novostavby. Je to tak třeba v případě kostela sv. Lukáše v Mnichově.
Většina fotografií, které se tiskly jako pohlednice, vznikla mezi lety 1890 a 1906. Pořídili je fotografové pracující pro švýcarskou firmu Photoglob Company, později se dostaly do archivu americké Detorit Publishing Company a nyní jsou uloženy ve sbírkách knihovny amerického Kongresu (Library of Congress).
Barevná fotografie byla na přelomu 19. a 20. století teprve ve stadiu prvních velmi ojedinělých a velmi složitých pokusů. Autoři pohlednic tedy napřed pořídili černobílé snímky, ty pak byly ručně kolorovány a vytištěny metodou označovanou jako fotochromový tisk (více si o této technice můžete přečíst zde).
V seriálu postupně navštívíme:
1. Řecko, 2. Egypt, 3. Turecko, 4. Okolí jezera Lago di Garda v Itálii, 5. Španělsko, 6. Řím, 7. Benátky, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Francii.