Unikátní fotky Benátek před 120 lety: Turisté, chudáci i vojenské přehlídky

Unikátní fotky Benátek před 120 lety: Turisté, chudáci i vojenské přehlídky
Lidé krmí holuby na náměstí Sv. Marka. Mohou to být tehdejší turisté, protože už tehdy byly Benátky velmi populární cestovatelskou destinací. Fotografie z benátského souboru takzvaných fotochromů jsou unikátní tím, že se snažily kromě pohlednicových záběrů zachytit i běžný život a události ve městě.
Benátský Canal Grande (česky Velký kanál) za svitu měsíce. Alespoň tak je to uvedeno v originální popisce fotografie. Zřejmě však jde o denní snímek, ztmavený a kolorovaný tak, aby připomínal noc. Pořídit podobné noční fotky s tehdejší technikou by bylo jen stěží možné.
Autor snímků, který je neznámý, zachytil dokonce i vojenskou přehlídku, která se odehrála na benátském náměstí Sv. Marka.
Jeden z nejznámějších benátských mostů - Rialto.
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 11. 2020 15:08
Přes 120 let staré snímky z italských Benátek jsou výjimečné. Kromě toho, že jsou barevné, navíc ještě zachycují události jako koncerty, náboženská procesí nebo třeba vojenské přehlídky. A zaměřují se i na běžný život. To u fotografií zvaných fotochromy není zcela obvyklé, protože obvykle sloužily jako pohlednice. Díky galerii se můžete posunout v čase do let 1890-1900.

Na konci 19. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Například technikou takzvaného fotochromu, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. 

Fotografové tehdy museli pracovat s velkými měchovými fotoaparáty a se stativy. Expozice klidně trvala i několik vteřin, takže zachycení čehokoliv, co se pohybuje, bylo poměrně složité. Přesto se neznámému fotografovi, který tehdy pracoval v Benátkách, podařilo zvěčnit výjevy jako koncert na náměstí Sv. Marka, náboženská procesí nebo vojenskou přehlídku. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo 20. století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pochází i většina snímků ve fotogalerii, která může posloužit i jako dávný fotoprůvodce Benátkami.

 

Právě se děje

před 16 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy