Unikátní fotky Benátek před 120 lety: Turisté, chudáci i vojenské přehlídky

Unikátní fotky Benátek před 120 lety: Turisté, chudáci i vojenské přehlídky
Lidé krmí holuby na náměstí Sv. Marka. Mohou to být tehdejší turisté, protože už tehdy byly Benátky velmi populární cestovatelskou destinací. Fotografie z benátského souboru takzvaných fotochromů jsou unikátní tím, že se snažily kromě pohlednicových záběrů zachytit i běžný život a události ve městě.
Benátský Canal Grande (česky Velký kanál) za svitu měsíce. Alespoň tak je to uvedeno v originální popisce fotografie. Zřejmě však jde o denní snímek, ztmavený a kolorovaný tak, aby připomínal noc. Pořídit podobné noční fotky s tehdejší technikou by bylo jen stěží možné.
Autor snímků, který je neznámý, zachytil dokonce i vojenskou přehlídku, která se odehrála na benátském náměstí Sv. Marka.
Jeden z nejznámějších benátských mostů - Rialto. Zobrazit 37 fotografií
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 14. 7. 2023 19:02
Romantickou atmosféru dodává Benátkám už samotná jejich poloha - na laguně u severního pobřeží Jaderského moře. Miliony turistů tam však láká i řada muzeí a památek, v čele se slavným náměstím svatého Marka a stejnojmennou bazilikou, projížďka gondolou, karneval s tisíciletou tradicí či mezinárodní filmový festival. Velké turistické lákadlo to bylo i před 120 lety, jak potvrzují staré fotografie.

(7. díl seriálu) V seriálu Dávný fotoprůvodce postupně představujeme podobu známých turistických cílů v dobách, kdy České země ještě patřily k rakousko-uherské monarchii. V tomto díle se přeneseme v čase do Benátek na přelomu 19. a 20. století.

Přes 120 let staré snímky z tohoto okouzlujícího města jsou výjimečné. Kromě toho, že jsou barevné, navíc ještě zachycují události jako koncerty, náboženská procesí nebo třeba vojenské přehlídky. A zaměřují se i na běžný život. To u fotografií zvaných fotochromy není zcela obvyklé, protože obvykle sloužily jako pohlednice. Díky galerii se můžete posunout v čase do let 1890-1900.

Na konci 19. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Například technikou takzvaného fotochromu, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. 

Fotografové tehdy museli pracovat s velkými měchovými fotoaparáty a se stativy. Expozice klidně trvala i několik vteřin, takže zachycení čehokoliv, co se pohybuje, bylo poměrně složité. Přesto se neznámému fotografovi, který tehdy pracoval v Benátkách, podařilo zvěčnit výjevy jako koncert na náměstí Sv. Marka, náboženská procesí nebo vojenskou přehlídku. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo 20. století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pochází i většina snímků ve fotogalerii, která může posloužit i jako dávný fotoprůvodce Benátkami.

V seriálu postupně navštívíme:

1. Řecko, 2. Egypt, 3. Turecko, 4. Okolí jezera Lago di Garda v Itálii, 5. Španělsko, 6. Řím, 7. Benátky, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Francii. 

 

Právě se děje

Další zprávy