Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos

Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos
Korfu.
Ostrov Zakynthos. Podle řecké mytologie tam našla domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem.
Akropole, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety? Ukazují to staré fotochromové tisky. Na snímku je aténská Akropole a chrám Dia Olympského, nazývaný též Olympieion (vpravo).
Parthenón (chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 6. 7. 2020 14:25
Akropole, Delfy, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety, když ještě české země patřily pod Rakousko-Uhersko a vládl císař František Josef I.? Ukazují to unikátní barevné fotochromové tisky.

Fotografie byla tou dobou stále ještě velmi mladým odvětvím. Pořídit kvalitní tehdy nebylo vůbec jednoduché a v drtivé většině byly černobílé. Přesto už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Obvykle však byly ručně kolorované, jako fotochromové tisky v naší fotogalerii. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo dvacáté století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic byla americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy