Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos

Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos
Korfu.
Ostrov Zakynthos. Podle řecké mytologie tam našla domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem.
Akropole, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety? Ukazují to staré fotochromové tisky. Na snímku je aténská Akropole a chrám Dia Olympského, nazývaný též Olympieion (vpravo).
Parthenón (chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 6. 7. 2020 14:25
Akropole, Delfy, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety, když ještě české země patřily pod Rakousko-Uhersko a vládl císař František Josef I.? Ukazují to unikátní barevné fotochromové tisky.

Fotografie byla tou dobou stále ještě velmi mladým odvětvím. Pořídit kvalitní tehdy nebylo vůbec jednoduché a v drtivé většině byly černobílé. Přesto už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Obvykle však byly ručně kolorované, jako fotochromové tisky v naší fotogalerii. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo dvacáté století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic byla americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy