Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos

Dávný fotoprůvodce Řeckem: Tak před 120 lety vypadaly Atény, Korfu nebo Zakynthos
Korfu.
Ostrov Zakynthos. Podle řecké mytologie tam našla domov bohyně Artemis se svým bratrem Apollónem.
Akropole, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety? Ukazují to staré fotochromové tisky. Na snímku je aténská Akropole a chrám Dia Olympského, nazývaný též Olympieion (vpravo).
Parthenón (chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 6. 7. 2020 14:25
Akropole, Delfy, Sparta, Olympie, Korfu, Zakynthos. Jména míst, ze kterých dýchá dávná historie a také letní dovolená. Jak vypadaly v dobách před 120 lety, když ještě české země patřily pod Rakousko-Uhersko a vládl císař František Josef I.? Ukazují to unikátní barevné fotochromové tisky.

Fotografie byla tou dobou stále ještě velmi mladým odvětvím. Pořídit kvalitní tehdy nebylo vůbec jednoduché a v drtivé většině byly černobílé. Přesto už tou dobou vznikaly i barevné snímky. Obvykle však byly ručně kolorované, jako fotochromové tisky v naší fotogalerii. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo dvacáté století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic byla americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy