Od beskydského UFO po osoblažskou úzkokolejku. Fotky zapomenutých míst Slezska

Od beskydského UFO po osoblažskou úzkokolejku. Fotky zapomenutých míst Slezska
Ruiny kostela sv. Máří Magdalény v Osoblaze, jenž byl přes odpor vedení Okresního muzea v Bruntále v říjnu roku 1962 odstřelen. Snímek je z roku 1957.
Orlová. Bývalý kiosek s hořákem zemního plynu, tzv. věčný oheň, z poloviny dvacátých let 20. století. Hořící metan osvětloval plamenem křižovatku u Dělnického domu. K demolici této kuriózní stavby došlo na počátku osmdesátých let. Dnes je na místě vyústění důlních plynů standardně osazovanou rourou.
Odstřel těžní věže za přítomnosti tisíců diváků (27. července 2024).
Orlovské náměstí v šedesátých až sedmdesátých letech 20. století. Zobrazit 53 fotografií
Foto: SOkA Jeseník, Archiv Ondřeje Durczaka / snímek z knihy „Fotografický průvodce po mizejících a zapomenutých místech českého Slezska“ (ext.)
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
26. 12. 2024 18:38
Česká republika má kromě tradičních památek také mnoho mizejících, tajuplných a pochmurných míst, která lákají turisty. Slezsko není z tohoto pohledu tak známé jako Čechy nebo Morava a fotograf Ondřej Durczak se to rozhodl napravit v knize nazvané Fotografický průvodce po mizejících a zapomenutých místech českého Slezska. Najdete tam beskydské UFO, opuštěné továrny i další podivuhodné lokality.

Jedinečná publikace mapuje Slezsko prostřednictvím více než 750 historických i současných fotografií zaměřených převážně na architektonické motivy. Ty jsou na snímcích doprovázeny popisem jejich historie a proměn, kterými prošly. Kniha je rozčleněna na kapitoly. Jedna se věnuje například městům, obcím a zaniklým osadám, další průmyslu a jiná zase chatám, hotelům, lázním a nemocnicím. Další sekce knihy se zaměřují třeba na bydlení, hrady, zámky a sídla nebo na sakrální stavby. 

Jak uvádí ediční poznámka v úvodu knihy, autor Ondřej Durczak se pokusil vytvořit spojnici mezi minulostí a přítomností. "Kombinuje archivní snímky s vlastními současnými fotografiemi," konstatuje se zde. Durczak začal svou snahu o dokumentaci Slezska fotografováním rodné Ostravy, a to už v roce 2011. Tento první projekt zakončil knihou Ostrava v důchodu (2015). Fotografování pak rozvíjel na území celého Moravskoslezského kraje a následovaly i další publikace. 

O knize
Autor fotografie: Ondřej Durczak

O knize

Ondřej Durczak: Fotografický průvodce po mizejících a zapomenutých místech českého Slezska. Vydalo nakladatelství Fotod. Pevná lesklá vazba bez přebalu,  380 stran, rozměr 20×25×3,5cm. Knihu lze získat v běžné knižní distribuci nebo například na adrese: www.knihcentrum.cz

Snímky ve fotogalerii jsou publikovány se souhlasem autora knihy.

 

Právě se děje

Další zprávy