Dávný fotoprůvodce: Historické skvosty i tajemné uličky Istanbulu před 120 lety

Dávný fotoprůvodce: Historické skvosty i tajemné uličky Istanbulu před 120 lety
Brána istanbulské univerzity a Bájezídova věž. Na 120 let staré fotografii je toto místo popsáno jako sídlo ministerstva války.
Pohled do interiéru mešity sultána Ahmeda. Díky obložení stěn modrými dlaždicemi je též známá jako Modrá mešita. Je nejznámějším symbolem Istanbulu hned po Hagii Sofii.
Pouliční holiči pracují poblíž tehdejšího istanbulského ministerstva války.
Mešita sultána Ahmeda I.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 8. 2021 6:00
Turecký Istanbul je odedávna velkým lákadlem pro turisty - město, kde se potkává Evropa s Asií i křesťanství s islámem, má totiž své velké kouzlo. Jak dokazuje spousta barevných pohlednic z přelomu 19. a 20. století, byl Istanbul oblíbeným cílem turistů už před 120 lety. Unikátní barevné fotochromové snímky ukazují, jak tehdy město vypadalo a mohou posloužit i jako dávný fotoprůvodce městem.

Fotografové, kteří pořizovali před 120 lety barevné snímky Istanbulu, byli mistry svého oboru. Je potřeba si uvědomit, že na konci 19. století byla fotografie ještě v počátcích a fotilo se většinou jen černobíle. Oni však pomocí techniky fotochromových tisků dokázali dodávat barevné snímky. Je pravda, že fotografie tehdy získaly úžasné barvy až po ručním kolorování, ale byl to oblíbený postup, velmi používaný zejména při výrobě pohlednic.

Snímky jsou tedy barevné už v originální podobě, nejde o dodatečné přidání barev pomocí moderních počítačových programů.

Záběry Istanbulu, se kterými se můžete seznámit v této fotogalerii, pocházejí z archivu americké společnosti Detroit Publishing Company, která se na tisk pohlednic specializovala a měla k dispozici několik tisíc obrázků téměř z celého světa. Rozsáhlý archiv unikátních fotochromů později převzala knihovna amerického Kongresu (Library of Congress).

Díky tomu se fotografie dochovaly do dnešních dnů a my můžeme obdivovat, jak před 120 lety vypadala slavná bazilika Hagia Sofia, významné istanbulské mešity, paláce otomanských vládců i tajemné uličky města.

Několik snímků zachycuje dokonce i život ve městě - například pouliční holiče, stánky s občerstvením, fiakry nebo drůbež pobíhající mezi starobylými budovami. Takové záběry jsou obzvláště vzácné - skleněné desky, na které se tehdy fotografovalo, měly velmi nízkou citlivost na světlo, a proto expozice mnohdy trvala i několik vteřin. Pořídit tedy záběry pohybujících se lidí nebylo nic jednoduchého.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy