(3. díl seriálu) V seriálu Dávný fotoprůvodce postupně představujeme podobu známých turistických cílů v dobách, kdy České země ještě patřily k rakousko-uherské monarchii. V tomto díle se přeneseme v čase do Istanbulu na přelomu 19. a 20. století.
Fotografové, kteří pořizovali před 120 lety barevné snímky tohoto města, byli mistry svého oboru.Díky jejich umu dnes můžeme obdivovat, jak před 120 lety vypadala slavná bazilika Hagia Sofia, významné istanbulské mešity, paláce otomanských vládců i tajemné uličky města.
Několik snímků zachycuje dokonce i život ve městě - například pouliční holiče, stánky s občerstvením, fiakry nebo drůbež pobíhající mezi starobylými budovami. Takové záběry jsou obzvláště vzácné - skleněné desky, na které se tehdy fotografovalo, měly velmi nízkou citlivost na světlo, a proto expozice mnohdy trvala i několik vteřin. Pořídit tedy záběry pohybujících se lidí nebylo nic jednoduchého.
Je potřeba si uvědomit, že na konci 19. století byla fotografie ještě v počátcích a fotilo se většinou jen černobíle. Tehdejší fotografové však pomocí techniky fotochromových tisků dokázali dodávat barevné snímky. Je pravda, že fotografie tehdy získaly úžasné barvy až po ručním kolorování, ale byl to oblíbený postup, velmi používaný zejména při výrobě pohlednic.
Záběry Istanbulu, se kterými se můžete seznámit v této fotogalerii, pocházejí z archivu americké společnosti Detroit Publishing Company, která se na tisk pohlednic specializovala a měla k dispozici několik tisíc obrázků téměř z celého světa. Rozsáhlý archiv unikátních fotochromů později převzala knihovna amerického Kongresu (Library of Congress).
V seriálu postupně navšítíme:
1. Řecko, 2. Egypt, 3. Turecko, 4. Okolí jezera Lago di Garda v Itálii, 5. Španělsko, 6. Řím, 7. Benátky, 8. Rakousko, 9. Německo, 10. Francii.