Dávný fotoprůvodce Rakouskem. Vzácné barevné snímky z dob císaře pána

Dávný fotoprůvodce Rakouskem. Vzácné barevné snímky z dob císaře pána
Dnes notoricky známý "instagramový" pohled na Hallstatt lákal fotografy už na počátku minulého století. Na první pohled se toho od roku 1900 příliš mnoho nezměnilo. Hallstatt leží v rakouské Solné komoře u Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří ke světovému dědictví UNESCO.
Skluzavka na vídeňském koupališti Gänsehäufel. Ručně kolorováno (kolem roku 1920).
Horská chata Glocknerhaus leží v oblasti Grossglockneru a dnes se nachází přímo u vysokohorské placené silnice Grossglockner Hochalpenstrasse. V pozadí je vidět ledovec Pasterze a vrchol Grossglockner. Fotochromový kolorovaný tisk z černobílého negativu (zhruba 1890-1900).
Pohled na největší tyrolské jezero Achensee. V pozadí je vidět vesnice Pertisau. Fotochromový kolorovaný tisk z černobílého negativu (zhruba 1890-1900).
Foto: Profimedia
Tomáš Vocelka Dan Poláček Tomáš Vocelka, Dan Poláček
18. 6. 2020 6:03
Byla to doba, kdy českým zemím vládl rakousko-uherský mocnář František Josef I. a fotografovalo se velkými měchovými aparáty na skleněné desky. Přesto už tehdy vznikaly působivé fotografie turistických lokalit po celém světě. A jelikož se používaly na pohlednice, byly už na začátku století barevné (i když se kolorovaly ručně). Pojďte se podívat na fotoprůvodce Rakouskem z doby našich pradědů.

Rakousko patří z pohledu českých turistů tradičně mezi nejoblíbenější země a bude to tak i letos v létě. Alpská krajina, romantické přírodní scenérie i řada úžasných památek turistům umožňují cítit se, jako by se alespoň na okamžik přesunuli do minulosti, kdy svět ještě nebyl tak přetechnizovaný a uspěchaný jako dnes.

Jenže je to jen pocit. Existují však unikátní fotografie, které ukazují, jak to v Rakousku skutečně vypadalo před sto až sto dvaceti lety. A navíc jsou dokonce barevné. 

Staré snímky pořízené metodou fotochromu i dnes udivují kvalitou fotografického řemesla a precizní kompozicí. Fotochrom je technika, díky které vznikají kolorované obrázky z černobílého negativu. V době, kdy se rodilo dvacáté století, byl tento tiskový postup velmi oblíbený u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada fotografií, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic byla americká společnost Detroit Publishing Company, která nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu.

Fotografie rakouských krajin a měst, které jsou součástí této kolekce, dobře ukazují podobu této alpské země před 120 lety. Pozoruhodné je, že některá místa se za tu dobu příliš nezměnila (například pohled na Hallstatt, zařazený na Seznam světového dědictví UNESCO, je pořád stejný). Jiná však postihla dramatická proměna - patří k nim třeba kdysi mohutný ledovec Pasterze, který z velké části roztál. 

Snímky z archivu fotochromových tisků jsme doplnili záběry pořízenými na ručně kolorovaných skleněných pozitivech, které se v té době používaly k promítání. Pořídili je fotografové v rozmezí let 1910 až 1930, a jsou tedy o něco mladší než fotochromy, které pocházejí většinou z let 1890 až 1900.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy