Unikátní staré fotky: Jezero Lago di Garda v době, kdy jeho část ještě byla naše

Unikátní staré fotky: Jezero Lago di Garda v době, kdy jeho část ještě byla naše
Možná se to může zdát na první pohled neuvěřitelné, ale je to tak. Severní část oblíbeného Gardského jezera (Lago di Garda) ležela v roce 1900 na území stejného státního útvaru jako třeba Praha či Brno. Tedy v Rakousko-Uhersku. Unikátní kolorované fotografie z té doby ukazují, jak tehdy vypadala oblíbená turistická místa na břehu jezera. Zde je celkový pohled na město Riva del Garda.
Punta di San Vigilio.
Hrad Sirmione, charakteristický svými věžemi a cimbuřím, hrál vždy klíčovou roli v obraně jezera Lago di Garda. Masivní pevnost je obklopena vodou, s pevninou ji spojuje padací most.
Pohled na Salò, ležící na západním břehu Gardského jezera. Patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším letoviskům v této oblasti.
Foto: Library of Congress Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 2. 2021 6:00
Možná se to může zdát na první pohled neuvěřitelné, ale je to tak. Severní část oblíbeného Gardského jezera (Lago di Garda) ležela v roce 1900 na území stejného státního útvaru jako třeba Praha či Brno. Tedy v Rakousko-Uhersku. Unikátní kolorované fotografie z té doby ukazují, jak tehdy vypadala oblíbená turistická místa na břehu jezera.

Rakousko-uherské mocnářství mělo v době vzniku těchto fotografií před sebou už jen pár let existence. Snímky byly pořízeny zhruba v rozmezí let 1895 až 1900, Rakousko-Uhersko se rozpadlo v roce 1918. Jak ukazují snímky, jisté věci se ale nezměnily. Už v té době byly obce a města na březích Gardského jezera oblíbenými letovisky a platí to dodnes.

Na přelomu 19. a 20. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Například technikou takzvaného fotochromu, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky z okolí Gardského jezera v naší fotogalerii.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé evropské i světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv, čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. Právě odtud pochází snímky ve fotogalerii, které mohou posloužit i jako dávný fotoprůvodce okolím Gardského jezera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy