Dávný fotoprůvodce Španělskem. Unikátní 120 let staré snímky arén i katedrál

Dávný fotoprůvodce Španělskem. Unikátní 120 let staré snímky arén i katedrál
Pevnost Alcázar v Segovii. Je jedním z nejvýraznějších zámeckých paláců ve Španělsku díky svému tvaru, který je podobný tvaru lodního trupu. Alcázar byl původně postaven jako pevnost, ale sloužil také jako královský palác, státní vězení, královská dělostřelecká vysoká škola a vojenská akademie.
Mezquita-Catedral de Córdoba, původně středověká mešita ve španělské Córdobě, do které byla v 16. století vestavěna katedrála zasvěcená neposkvrněnému početí Panny Marie.
Náměstí Plaza Mayor ve španělském městě Burgos.
Madridské muzeum Prado. Díky své proslulé sbírce umění se řadí mezi nejlepší světová muzea podobně jako pařížský Louvre nebo londýnská Národní galerie.
Foto:
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 7. 2021 9:32
Ulicemi Barcelony se tehdy ještě procházel geniální architekt Antoni Gaudí a jeho monumentální chrám Sagrada Família se teprve začínal stavět. Arény bouřily býčími zápasy a na fasádě katedrály v Salamance ještě nebyl vytesán kosmonaut. Právě tu dobu zachycují barevné fotografie, pořízené v rozmezí let 1890 až 1906. Jsou nyní svébytným průvodcem po Španělsku v dobách našich pradědů.

Na přelomu 19. a 20. století byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Ale už tou dobou vznikaly i velice zajímavé barevné snímky. Jednalo se například právě o techniku nazývanou fotochrom, kdy se původně černobílé fotografie ručně kolorují. Právě tak vznikly i snímky v naší fotogalerii, zachycující krásy Španělska před více než 120 lety.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se také dochovala řada záběrů, které zachycují mnohé světové pamětihodnosti té doby.

Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv (zahrnující i záběry ze Španělska) patří do sbírek knihovny amerického Kongresu

 

Právě se děje

před 28 minutami

Srážka nákladního vozu s autobusem si v Indii vyžádala 18 mrtvých

Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si ve středu vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě Uttarpradéš. Příliš rychle jedoucí nákladní automobil při ní narazil do přeplněného patrového autobusu, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Nehoda se stala na dálnici nedaleko města Barabanki. V autobuse jelo asi 150 cestujících, když do něj narazil nákladní vůz. Nejméně deset lidí bylo přepraveno do nemocnic v Lakhnaú, metropoli Uttarpradéše. Podle některých informací se autobus porouchal a nákladní vůz do něj narazil poté, co s ním řidič na dálnici zastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy