Indiana Jones by žasl. Neuvěřitelné barevné fotky Egypta z doby po roce 1890

Indiana Jones by žasl. Neuvěřitelné barevné fotky Egypta z doby po roce 1890
Beduíni odpočívající u Cheopsovy pyramidy. Popisky fotografií vycházejí z dobových textů napsaných na fotochromových snímcích.
Egyptská tanečnice, Káhira.
Egyptské pyramidy.
Vozík převážející arabské ženy, Káhira.
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 6. 2021 6:00
Vzpomenete si na záběry z ulic egyptských měst, které se objevily ve filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy? Tyto fotografie je trochu připomínají. Jenže ve skutečnosti vznikly v době, kdy byl Indiana ještě nemluvně. Je to téměř neuvěřitelné, ale pocházejí z doby před rokem 1900. Jsou přitom barevné a úplně dokonalé. Pojďte se podívat do předminulého století.

Indiana Jones je samozřejmě jen fiktivní filmová postava, takže její životopis je smyšlený. Podle něj se narodil 1. července 1899 v americkém Princetonu.  A právě v té době, ještě před začátkem 20. století, vznikly krásné fotografie z Egypta, které přinášíme ve fotogalerii.

Tehdy byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Snímky, které zachytily Egypt, jsou však barevné. Jde totiž o takzvané fotochromy, tedy o původně černobílé záběry, kterou jsou ručně kolorované, a to velice pečlivě.

Fotografické přístroje tehdy potřebovaly poměrně dlouhou expozici, aby zaznamenaly obraz. Často to byly vteřiny nebo dokonce desítky vteřin. O to pozoruhodnější je, že řada záběrů z Egypta zachycuje pouliční život v Káhiře. Na snímcích se také projevuje, že tehdejší fotografové měli často výtvarné vzdělání - obrázky mají totiž v drtivé většině případů úžasnou kompozici.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se jich také poměrně mnoho zachovalo. Zachycují obvykle světové pamětihodnosti té doby. Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pocházejí i snímky v naší galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy