Indiana Jones by žasl. Neuvěřitelné barevné fotky Egypta z doby po roce 1890

Indiana Jones by žasl. Neuvěřitelné barevné fotky Egypta z doby po roce 1890
Beduíni odpočívající u Cheopsovy pyramidy. Popisky fotografií vycházejí z dobových textů napsaných na fotochromových snímcích.
Egyptská tanečnice, Káhira.
Egyptské pyramidy.
Vozík převážející arabské ženy, Káhira.
Foto: Library of Congress, Prints and Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 6. 2021 6:00
Vzpomenete si na záběry z ulic egyptských měst, které se objevily ve filmu Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy? Tyto fotografie je trochu připomínají. Jenže ve skutečnosti vznikly v době, kdy byl Indiana ještě nemluvně. Je to téměř neuvěřitelné, ale pocházejí z doby před rokem 1900. Jsou přitom barevné a úplně dokonalé. Pojďte se podívat do předminulého století.

Indiana Jones je samozřejmě jen fiktivní filmová postava, takže její životopis je smyšlený. Podle něj se narodil 1. července 1899 v americkém Princetonu.  A právě v té době, ještě před začátkem 20. století, vznikly krásné fotografie z Egypta, které přinášíme ve fotogalerii.

Tehdy byla fotografie ještě v plenkách a fotilo se v drtivé většině jen černobíle. Snímky, které zachytily Egypt, jsou však barevné. Jde totiž o takzvané fotochromy, tedy o původně černobílé záběry, kterou jsou ručně kolorované, a to velice pečlivě.

Fotografické přístroje tehdy potřebovaly poměrně dlouhou expozici, aby zaznamenaly obraz. Často to byly vteřiny nebo dokonce desítky vteřin. O to pozoruhodnější je, že řada záběrů z Egypta zachycuje pouliční život v Káhiře. Na snímcích se také projevuje, že tehdejší fotografové měli často výtvarné vzdělání - obrázky mají totiž v drtivé většině případů úžasnou kompozici.

V době, kdy se rodilo 20. století, byly fotochromy velmi oblíbené u výrobců pohlednic, proto se jich také poměrně mnoho zachovalo. Zachycují obvykle světové pamětihodnosti té doby. Významným producentem pohlednic bývala americká společnost Detroit Publishing Company. Nashromáždila pozoruhodně obsáhlý archiv čítající několik tisíc fotochromů z nejrůznějších koutů světa. Nyní tento archiv patří do sbírek knihovny amerického Kongresu. A právě odtud pocházejí i snímky v naší galerii.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 5 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy