Collegium 1704

Český film o skladateli Myslivečkovi bude mít premiéru na prestižním festivalu

Hraný film režiséra Petra Václava nazvaný Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka se dočká světové premiéry v hlavní soutěži festivalu ve španělském San Sebastiánu. Ve snímku, jenž pracoval s rozpočtem 120 milionů korun, nejslavnějšího českého skladatele 18. století ztvárnil Vojtěch Dyk. Na projektu se podílely operní hvězdy v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou a francouzským kontratenorem Philippem Jarousskym. Hudbu natočil barokní orchestr Collegium 1704 vedený Václavem Luksem.

Do hlavní soutěže festivalu takzvané áčkové kategorie se z české kinematografie naposledy dostalo Nabarvené ptáče od Václava Marhoula, které před třemi lety soutěžilo v italských Benátkách. "Pro mě osobně je již samotné přijetí do hlavní soutěže na takto prestižním festivalu obrovská čest. Pevně ale doufám, že se náš film bude líbit nejen porotě v San Sebastiánu, ale také všem divákům," říká režisér a autor scénáře Petr Václav.

Česká kina začnou Il Boemo promítat 20. října, o den později bude v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci na pražském Mariánském náměstí zahájena výstava věnovaná Myslivečkově osudu.

Zdroj: ČTK

Mou vlast na úvod Pražského jara zahraje barokní Collegium 1704

Tradiční zahajovací skladbu festivalu Pražské jaro, Smetanovu Mou vlast, zahraje 12. května český barokní orchestr Collegium 1704 pod taktovkou dirigenta Václava Lukse. Původně ohlášení interpreti Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a dirigent Vladimir Jurowski účast odvolali, kompozici by nestihli nazkoušet kvůli německým nařízením upravujícím práci orchestrů v době pandemie koronaviru.

Luks vidí možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století jako neobvyklou výzvu. Připomněl, že od první nahrávky Mé vlasti pod taktokvou Václava Talicha z roku 1929 se interpretace romantického repertoáru radikálně proměnila. "Naše provedení nebude muzeální rekonstrukcí. Věřím, že se nám Mou vlast podaří představit v nových barvách, a přitom s respektem k odkazu jejího geniálního tvůrce," avizuje Václav Luks.

Vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Informace o případných dalších změnách programu festival oznámí do 9. dubna.

Zdroj: ČTK
Pokračovat