Film Il Boemo o skladateli Myslivečkovi bude bojovat o Oscara

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 9. 2022 9:22
Česká filmová a televizní akademie vyšle do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film novinku režiséra a scenáristy Petra Václava nazvanou Il Boemo. Oznámila to v pondělí ráno. Výpravný historický film, který česká kina uvedou 20. října, představuje českého skladatele z 18. století Josefa Myslivečka. Světovou premiéru bude mít v hlavní soutěži festivalu ve španělském San Sebastiánu.
Na snímku z Il Boema jsou Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček a Lana Vlady.
Na snímku z Il Boema jsou Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček a Lana Vlady. | Foto: Richard Hodonický

Akademie, jež udílí ceny Český lev, vybírala z 15 hraných a dokumentárních titulů přihlášených jejich producenty. Za filmem Petra Václava se umístily v abecedním pořadí snímky Oběť režiséra Michala Blaška a Světlonoc v režii Terezy Nvotové.

Pětapadesátiletý Petr Václav, držitel sedmi Českých lvů za Cestu ven, musel kvůli pandemii koronaviru několikrát změnit natáčecí plán. Přišel o herce, kteří nesměli cestovat do ciziny, nebo ty, co si vzhledem k věku potřebovali chránit zdraví. Ze dne na den tvůrce nahradil i několik lokalit, ve kterých najednou nemohl filmovat, popsalo Aktuálně.cz.

Poslední klapka padla symbolicky v Itálii. Tam skladatel Josef Mysliveček, o němž snímek vypráví a který žil v letech 1737 až 1781, podlehl těžké nemoci a zemřel v zapomnění. Film s rozpočtem 120 milionů korun popisuje, jak se vyučený mlynář a později komponista dostal k první velké zakázce, jak ji proměnil v úspěch a postupoval úspěšnou kariérou i životem až k nevyhnutelnému konci.

"V době, kdy jsem se začínal zajímat o Myslivečkův život, jsem nevěděl, zda šlo o průměrného skladatele, který se dokázal prosadit díky své společenské šikovnosti, anebo budu vyprávět příběh o vynikajícím umělci. Nahrávek bylo málo a ještě méně z nich bylo opravdu dobrých," vzpomíná Václav.

O znovuobjevení Myslivečkovy hudby se v novém tisíciletí zasloužil světově uznávaný český barokní orchestr Collegium 1704 se šéfdirigentem Václavem Luksem. "Díky jeho provedení opery Olimpiade ve Stavovském divadle a dalším nahrávkám, které vznikly po roce 2013, jsem pochopil, že máme v rukou příběh naprosto výjimečného skladatele," doplňuje Petr Václav.

Collegium 1704 pod Luksovou taktovkou se zhostí provedení hudby také ve filmu Il Boemo. Skladatele Myslivečka ztvárňuje muzikant a herec Vojtěch Dyk. Do jedné z hlavních rolí Václav obsadil italskou herečku Barbaru Ronchi, které propůjčila hlas sopranistka Simona Šaturová. Diváci uvidí i světově uznávané operní pěvce, jako jsou Philippe Jaroussky, Emöke Baráth, Raffaella Milanesi, Juan Sancho nebo Krystian Adam.

Teaser trailer z filmu Il Boemo, který začnou kina promítat 20. října. | Video: Pilot Film

Štáb natáčel v Římě, Neapoli, Palermu, Benátkách, z Česka například v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích, Martinickém a Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze či na zámcích v Jaroměřicích nad Rokytnou a Bučovicích. V pražském Stavovském divadle se pak odehrála značná část českého natáčení, včetně náročné kaskadérské scény.

Oscarový zúžený seznam 15 zahraničních filmů, které mají šanci uspět, bude zveřejněn 21. prosince. Nominace porota z USA vyhlásí 24. ledna příštího roku. Slavnostní ceremoniál se koná 12. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy