Reportáž: Tak trochu Nagano. Collegium 1704 objíždí Evropu s Mozartem

Dita Hradecká Dita Hradecká
12. 10. 2021 17:23
Tak trochu Nagano. Krajan pookřeje, když v zahraničí vidí dva tisíce lidí nadšeně aplaudovat českým hudebníkům. Co na tom, že orchestru Collegium 1704 by slušela spíš nálepka evropský. Uplynulý víkend na festivalu ve francouzském Tours provedl slavné Mozartovo Requiem.

Tours (od naší spolupracovnice) - Ansámbl, jejž před 16 lety založil dirigent Václav Luks a který se od té doby dočkal světového uznání, má mezinárodní složení. V autobuse cestou z Paříže do Tours zní italština a španělština, další čtyřka si povídá německy, všichni čas od času přecházejí do univerzální angličtiny.

Typický příklad, jak kosmopolitní je scéna staré hudby, představuje hobojistka Olga Marulanda. Pochází z Kolumbie, studovala ve švýcarské Basileji, žije ve Španělsku a teď jako součást pražského ansámblu sedí s ostatními v autobuse, který popojíždí odpolední páteční pařížskou zácpou.

"Někdy je to harcování trochu únavné," připouští Marulanda. "Ale v určité životní fázi vám přijde ohromné cestovat a hrát na nových a nových místech. Zvlášť když je trochu času se tam porozhlédnout," říká. Cestou z letiště si orchestr odskočí na českou ambasádu, kde hráči a zpěváci jeden po druhém vhazují hlas ve sněmovních volbách.

V Tours, historickém městě na břehu Loiry, rodišti filozofa Reného Descartesa a atraktivní turistické destinaci, mají na prohlídku sotva jedno dopoledne. Většina ho ale tráví cvičením. I proto po organizátorech žádali pro každého samostatný pokoj. "Je to standard, na kterém trváme od začátku," vysvětluje manažerka Veronika Hyksová. Plynulou francouzštinou s pořadatelkou dolaďuje detaily zítřejšího koncertu. Sama bude muset už ráno obhlédnout sál a připravit vše v kongresovém paláci na odpolední generální zkoušku.

Ta probíhá za přítomnosti skupin dětí s učitelkami a několika návštěvníků, kteří si přišli prohlédnout stavbu známého architekta Jeana Nouvela. Jeden posléze přichází za dirigentem a anglicky se silným francouzským přízvukem dojatě děkuje za zážitek.

Dovézt šedesát hudebníků z Prahy je pro pořadatele zdejšího festivalu Concerts d’automne drahé, náklady proto částečně hradí české ministerstvo kultury. Přesto je o Collegium 1704 v Evropě velký zájem.

Snímek z vystoupení Collegia 1704 na festivalu Concerts d’automne.
Snímek z vystoupení Collegia 1704 na festivalu Concerts d’automne. | Foto: Remi Angeli / Concerts d’automne

"Usiloval jsem o to, mít tenhle soubor v programu už na prvním ročníku," říká nad espressem v přilehlé kavárně umělecký ředitel Alessandro di Profio. "Počítám je mezi výjimečné soubory. Objevil jsem je před deseti lety s jejich interpretací Jana Dismase Zelenky, okamžitě jsem je kontaktoval, ale termínově jsme se sešli až v roce 2017. Jejich první koncert zde v Tours byl nezapomenutelný: Bach a Zelenka," vzpomíná.

Pro letošek společně vybrali Mozartovo Requiem a jednu z autorových posledních symfonií. "Collegium 1704 hraje ve Francii často, ale nikdy tu nehrálo Requiem," zdůrazňuje dramaturg.

Přehlídku Concerts d’automne sám zakládal. Jako důvod uvádí především silnou hudební tradici města a fakt, že ač je Francie na hudební festivaly bohatá, právě zde chyběl.

"Tours se stalo jedním z center historicky poučené interpretace brzy po zrodu tohoto hnutí. Konzervatoř a univerzita přitahovaly mladé hudebníky, kteří pak zůstali a tvořili soubory. Je to město s dobrou dopravní dostupností, je tu malé letiště a vlak. Můžete odtud pracovat po celém světě," vyjmenovává atraktivity lokace, které v těchto dnech lichotí atmosféra babího léta.

"Chtěl jsem vytvořit festival historicky poučené interpretace. Právě tento přístup k hudbě mě zajímá: jde o citlivost k dobovým nástrojům, k hudebnímu textu nebo stylu. Repertoár pro mě není až tak důležitý, uvádíme hudbu od středověku až po 19. století," charakterizuje dramaturg přehlídku, v jejímž programu vedle sebe letos stojí opera argentinského skladatele Ástora Piazzoly a tvorba staršího romantika Sergeje Rachmaninova.

Collegium 1704 hraje Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr. | Video: Terra Nova Collective

Není to eklekticismus či snaha zalíbit se všem, vysvětluje di Profio. "V Evropě vyrostla nová generace hrající starou hudbu, generace velmi otevřená a svobodná. Na rozdíl od svých předchůdců střídají moderní i dobové nástroje, hrají Monteverdiho i jazz. A takové jsou naše programy," shrnuje zakladatel přehlídky.

Tu z největší části podporuje město a poté region. Bez soukromých sponzorů by ale nepřežila, dodává dramaturg.

O něco později umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks vysvětluje, co nového objevil v Mozartově tolik známém Requiem. "Mozart se ke konci života začal intenzivně zabývat kontrapunktem. Navštívil Lipsko a slyšel tam Bachovo moteto. Od té doby se datuje jeho záliba v kontrapunktu. Ať je to v operách, nebo v koncertech, najednou se tam objeví polyfonní části. Hledám v něm tedy to archaické, retrospektivní. Není to ten prosluněný Mozart z dřívější periody, je to Mozart, co se ohlíží zpátky," uvažuje dirigent. Requiem zkombinoval s pozdní Symfonií g moll, často uváděným sugestivním dílem.

Program na webových stránkách hlásí u některých koncertů vyprodáno, u dalších zbývají poslední vstupenky. "Vyprodanost předchozích ročníků dosáhla 95 procent," pochvaluje si Alessandro di Profio. "Pochopitelně těžíme také z toho, že Tours je bránou k údolí Loiry, což je po Paříži nejnavštěvovanější oblast Francie. Máme zde zámky, parky, nádherné stavby, takže se v publiku objevují i turisté."

Za pravdu mu dává neformální oděv většiny návštěvníků večerního koncertu. Sál pro dva tisíce lidí je téměř plný. Mezi větami symfonie, a dokonce v Requiem hodně posluchačů tleská. Je to rušivé, ale hudebníci si zvykli na ledacos. Z jejich tváří je znát soustředění i uvolněnost, vzájemně se na sebe usmívají.

Hraje se bez přestávky a po koncertě se připíjí nejen na další úspěšný večer, ale také na výsledek voleb, o nichž se pak obšírně diskutuje cestou zpět.

Na relaxaci moc času nezbývá: hned v pondělí se program opakuje ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde má Collegium 1704 svůj cyklus. Ve čtvrtek vystupuje s mozartovským programem v německém Augsburgu a poté jej na počest Fryderyka Chopina zahraje ve Varšavě. Celý podzim souboru se nese ve znamení Mozarta a jeho staršího kolegy Josefa Myslivečka, a to v souvislosti s chystanou premiérou filmu Il Boemo, na němž orchestr participoval.

Pro hudebníky i organizační štáb je taková logistika náročná. Vše ale jede jako na drátkách. Koneckonců pořád lepší přemýšlet, kterým letadlem se nejlépe dopravit do cizí země, než když se vloni přemítalo, kdy koncertní sály znovu otevřou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 53 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 1 hodinou

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy