Dirigent Václav Luks se stal rytířem francouzského Řádu za umění a literaturu

ČTK ČTK
22. 6. 2022 17:07
Na francouzském velvyslanectví v Praze toto úterý z rukou velvyslance Alexise Dutertra převzal dirigent Václav Luks ocenění udělované francouzskou vládou za významné zásluhy. Dirigent barokního orchestru Collegium 1704 se stal rytířem Řádu za umění a literaturu.
Václav Luks.
Václav Luks. | Foto: Honza Mudra

Působení Collegia 1704, které jedenapadesátiletý Luks založil a umělecky jej dodnes vede, je od začátku provázáno s francouzskou hudební scénou. Už během prvního turné ve Francii roku 2007 ansámbl na festivalech v Chaise-Dieu a Sablé-sur-Sarthe představil dílo skladatele Jana Dismase Zelenky, s nímž je dosud spojený.

Při sérii koncertů ke 100. výročí založení Československa pak Collegium 1704 v Královské kapli ve Versailles, svatovítské katedrále v Praze a bazilice sv. Jana v Lateráně v Římě uvedlo Lullyho Te Deum a Biberovu Missu Salisburgensis.

Václav Luks (vlevo) s francouzským velvyslancem v Praze Alexisem Dutertrem, který mu předal Řád umění a literatury.
Václav Luks (vlevo) s francouzským velvyslancem v Praze Alexisem Dutertrem, který mu předal Řád umění a literatury. | Foto: Eva Kořínková

Collegium 1704 s Luksem vystoupilo též na koncertě pro účastníky březnového summitu lídrů Evropské unie, pořádaného prezidentem Emmanuelem Macronem ve Versailles u příležitosti francouzského předsednictví Rady Evropské unie.

Od roku 2009 soubor intenzivně spolupracuje s francouzskými institucemi také na operách. V koprodukci s operními domy ve Versailles, kde bylo Collegium 1704 v letech 2018 až 2021 rezidenčním souborem, a dále v Caen, v Rennes, Dijonu či Lille postupně uvedlo Rinalda od Georga Friedricha Händela, Myslivečkovu L'Olimpiade nominovanou na International Opera Awards a novodobou premiéru Arsildy od Antonia Vivaldiho.

Nejnovějším operním projektem je Händelova Alcina, kterou mohli od letošní únorové premiéry vidět diváci v Národním divadle Brno, Théâtre de Caen a Opéra Royal de Versailles.

Soubor spolupracuje s řadou francouzských televizních a rozhlasových stanic i festivalů. Nahrávky Collegia 1704 opakovaně získaly ocenění francouzské hudební kritiky Diapason d'Or.

Zelenkova Missa votiva, vydaná francouzským labelem Zig-Zag Territories, se probojovala na seznam deseti nejprodávanějších tamních nahrávek a byla oceněna také soškou TV Mezzo Coup de Coeur.

Mezi francouzské pěvce, s nimiž Václav Luks v poslední době spolupracoval, patří Philippe Jaroussky, Mathias Vidal či Christophe Dumaux. Jako dirigent a hudební poradce se podílel na chystaném filmu režiséra Petra Václava Il Boemo o životě Josefa Myslivečka, jehož scénář získal cenu Prix de Rome francouzského ministerstva kultury. Film bude do českých kin uveden 20. října. Před několika dny tvůrci zveřejnili první trailer.

Řád umění a literatury dříve převzaly mnohé osobnosti propojující českou a francouzskou kulturní scénu - například mezzosopranistka Magdalena Kožená, skladatel Petr Eben, režisér Jiří Menzel či bývalý prezident a dramatik Václav Havel.

Teaser trailer z filmu Il Boemo, který začnou kina promítat 20. října. | Video: Pilot Film
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy