Podcast Na dotek: Jako filmaři teď máme větší svobodu. Ale není to dobře, říká Václav

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Pražské jaro
19. 5. 2021 18:00
S režisérem Petrem Václavem o adrenalinu z přímého přenosu Pražského jara i o dětském zážitku s televizí. A také o cigaretě po koncertech, které se nedají ničím nahradit.
Režisér Petr Václav.
Režisér Petr Václav. | Foto: Lukáš Bíba

Jak přenést zážitek z koncertního sálu na obrazovku? Otázka pro filmového režiséra Petra Václava, držitele Českého lva za sedm let starý snímek Cesta ven. Odpověď přijel nabídnout do Prahy z domovské Paříže. Cestou to ale vzal přes Řím, kde právě dokončuje životopisný film o skladateli Josefu Myslivečkovi.

S vedením festivalu Pražské jaro uzavřel dohodu, že se pokusí dostat na televizní obrazovku emoce z pěti vystoupení tak, aby nepřipomínala pohřeb - jak kdysi nehybné a doslovné televizní přenosy koncertů charakterizoval šéf přehlídky Roman Bělor.

Podcast s Petrem Václavem si můžete poslechnout zde:

Jak Petr Václav v této disciplíně uspěl, lze posoudit na již odvysílaných představeních basbarytonisty Adama Plachetky a dirigenta Tomáše Netopila.

"Díky tomu, že v sále nejsou diváci, máme jako filmaři větší volnost. Ale zároveň si nesmíme myslet, že je to dobře," komentuje provizorium v době pandemických omezení.

"Fakt, že loňský koncert Collegia 1704 na Pražském jaru sledovalo 80 tisíc lidí po celém světě, je samozřejmě fascinující," neskrývá Petr Václav radost z události, při níž do Pražské křižovatky nechal vměstnat pět kamer, rozsáhlou zvukovou techniku a stovky metrů kabelů.

Podobně tomu bylo letos i s recitálem Adama Plachetky v pražském Rudolfinu. Hlavní kamera celou dobu stála uprostřed hlediště, zatímco další čtyři se na kolejnicích pohybovaly okolo účinkujících. "Přenosu s Adamem Plachetkou jsem se hrozně bál," přiznává režisér. "Sedmdesát minut s jedním zpěvákem a jedním klavírem! Nakonec to byla věc, která se mi líbila nejvíc a možná se mi v jednoduchosti i nejvíc povedla."

Kromě pěti přenosů z Pražského jara čekají Petra Václava také dokončovací práce na filmu Il Boemo, životopisném snímku, v němž roli skladatele Myslivečka ztvárnil herec a zpěvák Vojtěch Dyk.

"Nemůžu vám říct, jak na vás bude Dykův filmový Mysliveček působit," vyhýbá se Václav charakteristice hlavní postavy očekávaného filmu. Skladateli přiznává výjimečnou houževnatost. "Když byl velmi nemocný, psal tu nejlepší hudbu. Spousta lidí v takové situaci, kdy začne přicházet o sebe sama, o kusy svého těla a musí trpět bolestí a opovržením, zahořkne nebo povolí. Nemá sílu dál bojovat," neskrývá režisér obdiv k Myslivečkovi.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes Petr Václav. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy