Kazma si vystřelil z pořadu Prostřeno. Odhalil praktiky reality show a poukázal na málo známou nemoc

Magazín Magazín
Aktualizováno 17. 5. 2017 15:29
Ve středu vyšel na Streamu další díl pořadu One Man Show, jenž odhaluje realitu březnových dílů Prostřeno se soutěžícím Karlem, údajně trpícím Touretteovým syndromem. Ve skutečnosti se však jednalo o najatého herce, který předstíral IT specialistu spícího v rakvi a žijícího se slepicí jménem Babiš. Najatý byl i jeho "protihráč" Pavel. O tom, že Karel a Tomáš byli nastrčení, se už od konce března spekuluje na sociálních sítích, protože nebylo tak těžké najít si na internetu informace, které to potvrzovaly. Nevědělo se však, že se Kazma do pořadu doslova "naboural". Štáb One Man Show tvrdí, že chtěl poodhalit zákulisí těchto reality show a zároveň pomoci kolegovi, který syndromem trpí.
Najatý herec v Prostřenu předstíral Touretteový syndrom a spal v rakvi | Video: FTV Prima

Březnové Prostřeno na Primě s IT specialistou Karlem Ondrkou, který údajně trpí Touretteovým syndromem, se stalo možná nejznámějším dílem v dějinách tohoto pořadu o vaření.

Exot Ondrka s dvaceti dioptriemi, permanentní erekcí, slepicí Babiš a rakví místo postele je však ve skutečnosti herec najatý pořadem One Man Show na Streamu. Pravdu se mohla televize Prima dozvědět ve středu, kdy se díl o zosnovaném televizním skandálu objevil na internetu.

Po odvysílání pořadu na Primě byl Karel Ondrka podle Kazmy Kazmitche, moderátora pořadu One Man Show, nejvyhledávanějším hercem na Česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) hned po Emmě Watsonové.

Televize Prima v reakci na pořad na Streamu uvedla, že děkuje Kazmovi a všem jeho kolegům za to, že postavili pořad o vaření na úroveň fenoménů, jako je mistrovství světa v hokeji nebo Český lev.

Karla Ondrku nastrčil Kazma. Podívejte se, jak se představoval v Prostřenu | Video: FTV Prima

Sdělila rovněž, že Kazma alespoň lidi přesvědčil, že pan Ondrka nebyl najat přímo Primou. O tom již od konce března spekulovali lidé na YouTube a na sociálních sítích, kteří našli Karla Ondrku v herecké databázi ČSFD a našli si i údaje na jeho facebookových stránkách, které příliš neodpovídaly tomu, co předváděl v pořadu.

Někteří uživatelé sociálních sítí rovněž už na konci března odhalili, že nastrčený byl i jeho údajný protihráč Pavel, a dokonce i našli informaci, že Karlovo vaření se natáčelo v bytě, který Pavel pronajímá. Mnohá Kazmova odhalení tak již byla  odhalena. To zásadní se ale nevědělo - že se do pořadu Kazma skoro doslova naboural, když Karlovy akce řídil důmyslně schovaný v inkriminovaném bytě.

Co dokážou televize v honbě za sledovaností

Aby Karla Ondrku do Prostřena vybrali, rozhodl se štáb One Man Show udělat z něj podivína, který bydlí v centru Prahy a pravidelně ze sebe vyráží sprostá slova. "Zajímá nás, co všechno jsou ochotné dnešní televize skousnout v honbě za sledovaností," řekl Kazmitch v díle s názvem Odhalení největšího televizního skandálu v Česku.

Tvůrci One Man Show chtěli mít vše pod kontrolou, aby nebyl komplot odhalen, což se jim nakonec až tak nepovedlo. Jen uživatelé sociálních sítí určili špatného viníka - TV Primu.

Ondrkovi dali Kuzma a spol. do ucha miniaturní sluchátko, díky kterému byl neustále ve spojení se štábem.

Natáčení medailonku do Prostřena probíhalo v jedné z budov Seznamu, v místnosti s polopropustným zrcadlem. Diváci Streamu se tak můžou dívat, jak Kazmitch sedící za zrcadlem radí do sluchátka Karlovi, která sprostá slova má říct. Kameramani pořadu Prostřeno nemůžou udržet smích a produkční je upozorňuje, že se jedná o naprosto neprofesionální chování.

Reality show v reality show

Podobný trik s propustným zrcadlem využil štáb One Man show také v domnělém Karlově bytě, který si upravili ze čtyřpokojového na dvoupokojový. Ve dvou skrytých místnostech si udělal štáb zázemí své reality show. Po celém bytě umístili spoustu skrytých kamer. "A štáb Prostřena dodnes neví, že se stal součástí naší reality show," uvedl Kazmitch.

Zbytek místností upravili tak, aby byl obrázek rádoby exota Karla kompletní. Na toaletu tak vyvěsili plakáty spoře oděných žen, do vany dali rybičky, řasy, rohlíky a nafukovacího dinosaura. Do obývacího pokoje přidali rakev, vedle ní umístili klec se slepicí jménem Babiš a spoustu plakátů s polonahými staršími ženami. V kuchyni rozmístili na jeden stůl veškeré nádobí a potraviny. A přidali také speciální troubu. Ta vydávala hotové jídlo, které se ale od toho, jež Karel předtím připravoval, zcela lišilo.

Ačkoliv byl Karel Ondrka v Prostřenu, vařit neumí. Jídlo tak připravovali v restauraci v domě, kde momentálně vaří i michelinský kuchař Oldřich Sahajdák. "Je jedním ze tří kuchařů v České republice pyšnících se michelinskou hvězdou. No a právě on teď o pár pater níž se svým týmem připravuje úplně stejné menu jako Karel. Jenže z těch nejluxusnějších surovin a nejlíp, jak dokáže," popsal Kazmitch.

A tak zatímco Ondrka matlal menu z nejhorších surovin podle instrukcí Romana Vaňka, šéfa Pražského kulinářského institutu, podával skrytý štáb do falešné trouby hotové pokrmy přes okno bytu. Nikdo ze štábu Prostřena nepojal žádné podezření. Od prozrazení skrytých kamer přitom kolektiv One Man Show dělila tenká stěna. "Stačí, aby někdo kýchl, a okamžitě nás uslyší," komentoval průběh moderátor. Ve falešných místnostech byli celkem patnáct hodin.

Gastrofyzikovi jídlo od michelinského kuchaře nechutnalo

Výsledky však stojí za to. Skryté kamery ukázaly, jak se štáb Prostřena snaží být na oko empatický, přitom Karla přes SMS pomlouvají u svých známých. Nebo jak vyvolávají konflikty mezi soutěžícími.

Destruktivní záchvat Ondrky měl být pro štáb kolem Kazmitche zárukou toho, že tento díl Prostřeno vstoupí do dějin televizního vysílání a napíšou o něm také další média. Což se stalo.

Pořad kromě intrik produkce Prostřeno také ukázal, že ne všichni lidé jsou gastroexperti. K pokrmu michelinského kuchaře Sahajdáka totiž gastrofyzik Viktor, manžel těhotné soutěžící Lindy, řekl, že mu nechutná a čekal něco jiného. "Opravdu jsem odmítl doslova a do písmene se toho dotknout…" řekl kameramanovi muž, jenž by měl coby odborník na gastrofyziku rozumět vlastnostem, výběru, přípravě a kombinaci potravin.

Manipulace se soutěží pro dobrou věc

Že lze manipulovat také s výsledkem soutěže, ukázala také domluva štábu One Man Show, který Karla i Pavla instruoval k tomu, aby dali nejvyšší hodnocení důchodkyni Janě, která tak Prostřeno vyhrála. "Schválně si pusťte tenhle díl Prostřena ještě jednou. Teď už ale s vědomím toho, co je na druhé straně," uzavírá odhalení Kazmitch.

Na konci pořadu se diváci také dozvídají, co za celým komplotem je. Nápad reality show v reality show napadl štáb kvůli jednomu z jeho členů - Markovi Kotalíkovi, který Touretteovým syndromem trpí.

"Televize Prima a také tvůrci Prostřena by rádi ocenili skutečnost, že celá tato akce měla v konečném důsledku osvětový charakter a Kazma a jeho tým pomohli alespoň částečně veřejnosti osvětlit problematiku nemoci zvané Touretteův syndrom," uvedla ve svém prohlášení televize.

Většina lidí totiž tuhle neuropsychiatrickou poruchu nezná. Projevuje se pohybovými a zvukovými tiky a často se vyskytuje spolu s dalšími poruchami chování, jako je hyperaktivita s poruchou pozornosti nebo sebepoškozování. V České republice pomáhá lidem trpícím tímto syndromem a jejich rodinám občanské sdružení ATOS.

Podle jeho předsedy Ondřeje Fialy považuje mnoho lidí projevy syndromu za opilost, vliv drog nebo bláznovství. "Lidi s Touretteovým syndromem bývají pak často terčem posměchu, šikany ve škole, a to je pak ten největší problém," uvedl v pořadu Fiala.

Díl One Man Show s využitím pořadu Prostřeno měl proto posloužit i jako osvěta, aby se více lidí dozvědělo, co to vlastně Touretteův syndrom je a jak se projevuje. A to se tvůrcům povedlo, podle moderátora se totiž slovní spojení stalo po odvysílání Prostřena nejvyhledávanějším heslem na českém internetu. Sociální sítě nicméně již od konce března přinášejí další a další názory, že herecké etudy Karla Touretteův syndrom připomínají jen vzdáleně. To ovšem nic nemění na faktu, že se nemoc dostala do povědomí veřejnosti.

Mám pocit, že žiju, když se dívám na lidi kolem sebe, tak jsem prožil několik životů svých vrstevníků, říká moderátor Kamil "Kazma" Bartošek. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy