Muslimka v Prostřenu rozběsnila český internet. Ať se jim tady krásně žije, vzkázala anonymům

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
22. 1. 2016 10:45
Na populární televizní pořad Prostřeno se tento týden snesla vlna kritiky kvůli jedné ze soutěžících, kterou je muslimka Ekatěrina. Ta poprosila ostatní u stolu, zdali by se celý týden vyhnuli konzumaci alkoholu. Ti jí bez problémů vyhověli, což vedlo k ostrým diskusím na sociálních sítích a stránkách pořadu, kde lidé Ekatěrinu obviňovali z nepřizpůsobivosti. Televize Prima se hájí tím, že vášně a emoce vyvolává téměř každý díl pořadu. Sama Ekatěrina negativní reakce čekala, překvapila ji jejich intenzita a četnost. "V žádném případě z toho nebudu smutná, v žádném případě nebudu brečet," řekla Aktuálně.cz.
Jekatěrina Novoselová, muslimka v pořadu Prostřeno!
Jekatěrina Novoselová, muslimka v pořadu Prostřeno! | Foto: Prima TV

Praha - Populární pořad o domácím vaření Prostřeno, který již pět let vysílá televize Prima, se stal tento týden terčem ostré kritiky kvůli soutěžící Ekatěrině Novoselové, která je muslimka.

Přestože ostatní soutěžící neprojevili žádný problém nad společným týdenním hodováním s ženou jiné víry, na stránkách pořadu i sociálních sítích se strhla vášnivá diskuse.

Divákům nejvíce vadí, že Katka, jak si nechá Ekatěrina říkat, nepije alkohol a hned na začátku soutěže o to samé požádala ostatní soutěžící. Ti její návrh na rozdíl od diváků pořadu bez problému přijali.

"Nevím, proč bych u stolu neměla pít alkohol! Nejsem žádná alkoholička, ale u stolu si skleničku ráda dám. Myslím, že Ekatěrina se měla podrobit ostatním soutěžícím, a ne oni jí," popisuje v diskusi na stránkách pořadu paní s přezdívkou AnonyBlanka. Podobně se vyjádřilo i známé hnutí Naštvané matky.

Není to ovšem jediný problém, který mají někteří diváci pořadu s paní Katkou. Kromě averze vůči alkoholu totiž kvůli své víře nejí vepřové maso, chodí zahalená v šátku a nesmí se dotýkat cizích mužů, takže mužskému soupeři nepodala při přivítání ruku. "Já tam být, a kdyby mně nepodala ruku, tak další čtyři díly jsou beze mě. A jasně, zbylí soutěžící chápou a přizpůsobí se," píše anonymní přispěvatel, který podobně jako mnoho dalších viní televizi Prima z manipulace. 

Prima se slovy mluvčí televize Jany Mrákotové brání tím, že se Ekatěrina přihlásila do pořadu sama a stejně jako u jiných soutěžících o jejím účinkování rozhodl zájem o vaření a ochota ukázat to před televizní kamerou. "Rozhodně nediskriminujeme soutěžící na základě příslušnosti k rase, sociální skupině, orientaci či náboženství nebo dalších kritérií," sdělila Aktuálně.cz.

Prostřeno vzbuzuje emoce často, říká Prima

Zároveň popírá, že by ostatní soutěžící byli předem vybráni, popřípadě "naočkováni" dramaturgií. Sami se podle ní rozhodli, že Ekatěrině vyjdou vstříc ohledně její prosby nepít celý týden alkohol. 

Mrákotovou nepřekvapil ani ohlas, který pořad vyvolal. "To, že aktuální cyklus je mezi diváky hodně diskutovaný, není jev, který by se v průběhu historie vysílání tohoto pořadu dosud neobjevil. Málokterý týden zůstal bez reakcí, ať už pozitivních, či naopak negativních, dokonce někdy až hanlivých. Prostřeno vzbuzuje u diváků emoce. To je neoddiskutovatelný fakt," dodala. Její slova potvrzuje sledovanost pořadu, která je ve srovnání s ostatními týdny stejná.

Negativní reakce jsem čekala, ale ne tak hrozné, říká Katka

Sama Katka pochází ze Sibiře, v Česku už žije osm let. K islámu konvertovala dle svých slov sama před třemi lety, manžela, holiče ze Sýrie, si vzala před rokem a půl. Do soutěže se přihlásila ze zvědavosti, nečekala, že negativní reakce budou tak silné. "Čekala jsem negativní komentáře, ale ne až tak hrozné a ne tolik. Nechtěla jsem se stát nejznámější českou muslimkou, jak o mně psal Blesk," řekla Aktuálně.cz.

Televize Prima ji prý před natáčením nijak zvláště neupozornila, sama si však uvědomovala, jaká je současná nálada v Česku. I přesto ji některé reakce zaskočily. "Nesmysly o tom, že se mně soutěžící podřizovali, že je to všechno hra, nebo že ani nejsem muslimka, prostě nechápu," dodala.

Na samotné natáčení vzpomíná Katka v dobrém, se soutěžícími měla dobrý vztah, s řadou z nich je v kontaktu. Svého účinkování nelituje, do pořadu by se přihlásila klidně znovu.

"Ať si lidé píšou na internetu, co chtějí, mě to neuráží. V žádném případě z toho nebudu smutná, v žádném případě nebudu brečet. Kdo si chce vymýšlet nějaké pohádky o mně nebo o islámu, tak ať si je klidně vymýšlí. A ať se jim tady krásně žije," vzkázala všem diskutujícím.

V Česku se s odmítavým postojem okolí setkávala i před natáčením, lidé na ni například na ulici pokřikovali sprostá slova. Po odvysílání Prostřena se s negativními reakcemi naživo nesetkala, raději se teď drží v ústraní.

Útoky v Německu jsou odsouzeníhodné, byly tam problémové migrantské složky, ale spojovat to vysloveně s migrací nemůžeme, říká muslimka Jana Al Oukla. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 43 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 50 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy