stream

Spotify má přes 200 milionů platících uživatelů

Hranici 200 milionů předplatitelů poprvé překročila největší světová platforma na streamování hudby Spotify. V posledním čtvrtletí za své služby dostávala zaplaceno od 205 milionů lidí. Celkový počet uživatelů švédské aplikace včetně těch, kteří se drží gratis verze, od září vyrostl ze 456 na 489 milionů, informuje agentura DPA.

V dalších měsících Spotify očekává pomalejší nárůst klientů. Firma již minulý týden oznámila, že propouští okolo 600 ze zhruba 10 tisíc zaměstnanců. Připojila se tak k dalším technologickým podnikům, které snižováním stavů reagují na horší hospodářské vyhlídky. Podle zakladatele a šéfa Daniela Eka během pandemie Spotify investovalo rychleji, než rostly jeho příjmy. "Zpětně viděno jsem se asi trochu unáhlil a investoval jsem až příliš vzhledem k tomu, jaká začala na trhu panovat nejistota. Proto snižujeme pracovní sílu zhruba o šest procent," oznámil.

Spotify se teď podobně jako internetové společnosti Meta či Google potýká s výpadkem inzerce v důsledku negativních vlivů, které na ekonomiku mají rostoucí úrokové sazby a válka na Ukrajině.

Zdroj: DPA

Už skoro 130 milionů lidí používá videotéku Disney+

Placená videotéka Disney+ překonala očekávání a za poslední čtvrtletí přidala 11,8 milionu předplatitelů. Koncem loňského roku už jich tak měla 129,8 milionu, oznámila společnost Walt Disney Company.

Jedničkou na trhu zůstává Netflix, který má okolo 222 milionů uživatelů. Zatímco Netflix ale posledními čtvrtletními čísly zklamal, Disney očekávání předčil. Meziročně má o 37 procent víc zákazníků. Analytici tipovali, že ke konci roku bude službu Disney+ užívat 125,4 milionu lidí, nakonec je to 129,8 milionu.

Firma chce do roku 2024 dosáhnout ha hranici 230 až 260 milionů uživatelů. Příležitost nabrat další se jí otevře, až Disney+ letos v létě vstoupí na další trhy včetně Česka. Videotéka nabídne snímky z produkce studií Disney, Pixar či dokumenty kanálu National Geographic.

Zdroj: ČTK/AP

Česká videotéka Voyo už má 350 tisíc předplatitelů

Počet předplatitelů streamovací platformy Voyo, kterou provozuje televize Nova, už přesáhl hranici 350 tisíc. S odvoláním na ředitele nových médií Novy a společnosti CME Daniela Gruta to napsal server Mediaguru.cz. Podle něj jde o první oficiálně zveřejněné číslo od chvíle, kdy televizní skupina postavila Voyo do centra své digitální strategie. Cílem je dosáhnout v průběhu pěti let na milion předplatitelů, řekl dříve časopisu Forbes generální ředitel CME Didier Stoessel.

Voyo v poslední době uvedlo krimi Případ Roubal, detektivku Odznak Vysočina, reality show Výměna manželek a Survivor Česko & Slovensko či naposledy třetídílnou minisérii Guru inspirovanou případem gurua Járy. V únoru začne vysílat novou řadu seriálu Ordinace v růžové zahradě 2, komediální seriál Národní házená nebo minisérii o zpěvačce Ivetě Bartošové.

Za hudbu na Spotify nebo iTunes už v Česku platí 400 tisíc lidí

Zájem Čechů o placené poslouchání hudby na internetu loni vzrostl. Za služby jako Spotify, iTunes či YouTube Music v první polovině roku 2020 platilo přibližně 400 tisíc lidí, meziročně o polovinu víc. S pětiprocentním podílem uživatelů placeného streamingu hudby však země dál zaostává za evropským průměrem, který je okolo 13 procent, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad. Výsledky odrážejí i období první vlny pandemie koronaviru, kdy lidé kvůli nuceným uzávěrám trávili víc času doma.

Hudbu na internetu nejčastěji poslouchají lidé ve věku 16 až 34 let, placenou verzi streamovacích služeb má v této skupině zhruba každý desátý. "Ve věkové kategorii 16 až 24 let se podíl osob poslouchajících placenou hudbu přes internet meziročně téměř zdvojnásobil na 11 procent," uvedl úřad. Za streaming naopak jen ojediněle platí lidé starší 65 let.

Zdroj: ČTK

Kvůli streamování kritizoval Warnery, film o vývoji jaderné bomby Nolan natočí pro konkurenci

Chystaný film o teoretickém fyzikovi Robertu Oppenheimerovi a vývoji první jaderné zbraně v Los Alamos natočí známý režisér Christopher Nolan pro studio Universal Pictures, napsala agentura AP. Od začátku tisíciletí přitom Nolan nejčastěji spolupracoval s konkurenčními Warner Bros., kteří do kin uvedli jeho batmanovskou trilogii Temný rytíř, válečný Dunkerk i loňský velkorozpočtový Tenet.

Právě v době pandemie koronaviru však Nolan firmu kritizoval za plán uvádět všechny filmy v biografech a zároveň je streamovat na platformě HBO Max. "Je tu tolik skvělých filmařů, kteří náruživě a pilně roky pracují na projektech pro velké plátno za účasti skvělých hereckých hvězd. A tyhle všechny teď studio prodává se slevou na začínající streamovací službě," řekl Nolan a kritizoval studio mimo jiné za to, že změnu strategie s tvůrci dopředu neprobralo.

Příští rok už se Warner Bros. vrátí k předpandemickému modelu, kdy snímky uvedou nejprve v kinech a teprve se zpožděním on-line. Nolan však spolupráci přerušil a příští projekt chystá pro Universal. Ke snímku o Robertu Oppenheimerovi sám napsal scénář, natáčení začne zkraje příštího roku.

Zdroj: AP

Filmy od Sony Pictures nabídne i platforma Disney+

Nové snímky od společnosti Sony Pictures budou od roku 2023 ve Spojených státech dostupné také na streamovací platformě Disney+. Ta si zaručila práva na vysílání stovek starších děl od Sony Pictures i těch, které vzniknou do roku 2026, včetně nových dobrodružství Spider-Mana.

Sony vyrábí filmy pod hlavičkou studií Columbia Pictures, Sony Pictures Classics, Screen Gems i TriStar Pictures. Nedávno uzavřelo obdobnou smlouvu na distribuci v USA také s Netflixem. Tam se filmy objeví vždy až poté, co opustí kina a začne jejich distribuce na domácích nosičích.

Sony Pictures, které sídlí v kalifornském Culver City, je dosud jediným tradičním hollywoodským studiem, jež nemá vlastní streamovací službu, a tak pouze dodává filmy ostatním. Universal Pictures provozuje vlastní službu Peacock, Paramount Pictures mají Paramount+ a Warner Bros. zase HBO Max, které letos rozšíří do dalších zemí včetně Česka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat