Zemřel televizní a rozhlasový scenárista, dramatik Gustav Oplustil

Po krátké nemoci v pátek po poledni zemřel televizní a rozhlasový scenárista a dramatik Gustav Oplustil. Bylo mu 96 let. O jeho úmrtí informovala jeho dcera Ludmila Olbertová.

Oplustil byl nestorem tuzemské televizní zábavy. Připravoval například pořady V Praze bejvávalo blaze, Pražský písničkář, Po stopách smíchu, Kabaret U dobré pohody nebo silvestrovské programy. Spolupracoval jako dramaturg mimo jiné s režisérem Zdeňkem Podskalským. V roce 2002 byl uveden do televizní Dvorany slávy Týtý.

Rodák z Hranic na Moravě (2. srpna 1926) se ochotnicky zabýval divadlem. Působil v zájezdové skupině Divadla československé armády na Vinohradech, později dostal nabídku z televize, kde se vypracoval na šéfdramaturga v redakci zábavy.

S Podskalským vytvořil televizní veselohry Blázinec v prvním poschodí, Námluvy komtesy Gladioly či Sedm žen Alfonse Karáska. Oplustil je podepsán i pod filmy Kam slunce nechodí či Velká sázka o malé pivo.

Zdroj: ČTK

Sledovanost seriálu Koruna v Británii stoupla o 800 procent

Zhruba o 800 procent v Británii po smrti královny Alžběty II. stoupla sledovanost hraného seriálu Koruna, který mapuje osudy britské monarchie. Uvedl to deník Guardian.

Z dat společnosti Whip Media vyplývá, že Korunu si předplatitelé videotéky Netflix začali znovu pouštět od minulého čtvrtka, kdy britská panovnice zesnula. Od pátku do neděle měl seriál celosvětově čtyřikrát vyšší sledovanost než v předchozím týdnu, například v Austrálii se vrátil do tabulky nejžádanějších pořadů Netflixu.

Ten v souvislosti s úmrtím královny dočasně přerušil natáčení dalších epizod. V listopadu uvede pátou řadu, jež začne v 90. letech minulého století a vylíčí mimo jiné vztah prince Charlese s princeznou Dianou. Roli královny Alžběty II. převezme Imelda Stauntonová, Charlese neboli krále Karla III. ztvární Jonathan Pryce.

Nyní už vzniká poslední šestá řada. Kate Middletonovou čili Catherine, princeznu z Walesu ztvární devatenáctiletá Meg Bellamyová, následníka trůnu prince Williama budou hrát v jeho mládí šestnáctiletý Rufus Kampa a v dospělosti jedenadvacetiletý Ed McVey. Zatím poslední série Koruny vloni získala 11 televizních cen Emmy.

Zdroj: ČTK