Televize

Zemřel jeden z tvůrců seriálu Jen počkej, zajíci!, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let toto pondělí zemřel ruský spisovatel a satirik Alexandr Kurljandskij, jeden z tvůrců sovětského kresleného filmu pro děti Jen počkej, zajíci!. K oblíbeným příběhům o mazaném zajíci a smolařském chuligánovi vlkovi psal scénáře.

Podle internetových stránek Rádia Svobodná Evropa-Rádia Svoboda o úmrtí Kurljandského informovali příbuzní a přátelé. Byl autorem mnoha satirických příběhů pro děti i dospělé, z nichž mnohé pak režiséři použili v oblíbeném dětském pořadu Jeralaš (Mišmaš).

Největší slávu ovšem získal díky seriálu Jen počkej, zajíci!, který si oblíbili diváci nejen v bývalém Sovětském svazu, ale také v některých zemích někdejšího východního bloku, včetně Československa. Byl také jedním z autorů v Sovětském svazu oblíbeného kresleného seriálu o papouškovi jménem Keša, jehož citace vešly do běžného jazyka.

Zdroj: ČTK

Ceny Český lev budou uděleny 6. března, znovu moderuje Kopta

Slavnostní ceremoniál cen Český lev se uskuteční 6. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V přímém přenosu jej odvysílá Česká televize. Moderátorem večera bude potřetí herec Václav Kopta, nominace oznámí pořádající Česká filmová a televizní akademie 18. ledna. Akademici začali hlasovat minulý týden.

Přes 300 profesionálů tentokrát hodnotí 22 hraných celovečerních, sedm animovaných, 18 krátkých a 14 dokumentárních filmů. Akademici hlasují také o deseti televizních dílech. Nově si sošku z ceremoniálu budou moci odnést i autoři animovaných a krátkých filmů. Tvůrci televizních snímků, minisérií a seriálů zase mohou být oceněni v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších, jako jsou kamera nebo hudba. Obě televizní kategorie se otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.

Zdroj: ČTK

Netflix k seriálu Koruna nepřidá varování, že jde o umělecké dílo

K hranému seriálu Koruna, který vyobrazuje osudy členů britské královské rodiny, Netflix nepřidá upozornění, že se jedná o umělecké dílo. Videotéka to oznámila v sobotu. "Vždy jsme o Koruně mluvili jako o hraném dramatu. Naši předplatitelé chápou, že se jedná o fikci, která vychází ze skutečných reálií," uvedl Netflix.

K tomu, aby ke Koruně doplnil upozornění, jej minulý týden vyzval britský ministr kultury Oliver Dowden. Podle agentury AP ho k tomu přiměla nedávná čtvrtá řada seriálu, která se odehrává v Britech dodnes sporně vnímaných 80. letech minulého století a v níž vystupují postavy znázorňující královnu Alžbětu II., tehdejší premiérku Margaret Thatcherovou nebo princeznu Dianu, jejíž tragická smrt při autonehodě roku 1997 zasáhla celý národ i svět.

Také Dianin bratr Charles Spencer apeloval na Netflix, aby ke čtvrté řadě Koruny dodal upozornění, že jde o fikci. "Strašně by pomohlo, kdyby diváci na začátku každé epizody dostali varování, že takto se to ve skutečnosti nestalo a že seriál se jen volně inspiruje skutečností," řekl Spencer televizi ITV.

Zdroj: AP