Věřte, nebo spíš nevěřte. Jak je to se "skutečnými" příběhy v proslulém pořadu?

Michaela Lišková Michaela Lišková
12. 8. 2023 7:00
"Žijeme ve světě, kde existuje reálné i zdánlivě nemožné." Před více než 25 lety se vysílal první díl mysteriózního pořadu Věřte nevěřte. I ty "pravdivé" příběhy byly ale někdy dost podezřelé. Scénáristé se s jejich ověřováním netrápili. V Německu dokonce pořad tak zbožňují, že letos vyšly i nové díly – a uváděl je původní moderátor Jonathan Frakes. Podívejte se na nový díl pořadu Zpátečka.
Pravda nebo fikce? Legendární Věřte nevěřte milovali v řadě zemí, Němci jsou jím dodnes posedlí | Video: Aktuálně.cz

Příběhy ve Věřte nevěřte, které byly označené moderátorem za reálné, vznikaly nejčastěji dvěma způsoby. Scénáristé se při jejich tvorbě inspirovali knihami nepříliš důvěryhodného spisovatele Roberta Tralinse, který psal pod řadou pseudonymů levné westerny a detektivky na základě "vlastního vyšetřování".

Jiné epizody zase autoři pořadu vytvořili podle novinových článků, které byly ale často třeba až na poslední stránce regionálních novin jakéhosi malého městečka ve Spojených státech. Celkově se štáb Věřte nevěřte s ověřováním příběhů příliš netrápil.

Naopak příběhy, které vytvořili sami scénáristé a které byly na konci pořadu označeny za "fikci", vznikaly i z takzvaných městských legend. Například epizoda čtvrté série nazvaná Pokoj 245 odkazuje na známý mýtus o "mizejícím hotelovém pokoji", který se objevil i v několika filmech. I když byly ale některé příběhy vymyšlené scénáristy, stávalo se, že po vysílání volali do televize lidé, kteří tvrdili, že je příběh pravdivý, protože se jim skutečně stal.

Mysteriózní pořad se poprvé vysílal v roce 1997 a jeho první sérii moderoval herec James Brolin. Protože ale za svou práci požadoval větší honorář, na další tři série ho nahradila hvězda seriálů a filmů ze série Star Trek Jonathan Frakes. I díky jeho hláškám a slovním hříčkám se stal pořad nezapomenutelným.

To potvrzují i memy a sestřihy z Věřte nevěřte, které dnes kolují po sociálních sítích. Sám moderátor je z nich nadšený. "Cítím se díky tomu moderně a mladě. Jsem rád, že mě tak zná i generace dětí, která už nesleduje televizi," uvedl v jednom rozhovoru. Jeho nejoblíbenějším videem jsou zpomalené hlášky - takzvaný Opilý Jonathan Frakes.

Seriál byl na přelomu 90. let a nového milénia velmi oblíbený nejen v USA, ale i v dalších zemích po celém světě. Nejvíce si ho ale oblíbili Němci, kteří jsou pořadem "X factor: Das Unfassbare", jak Věřte nevěřte nazvali, dodnes posedlí. To dokazuje i německá televize RTL Zwei, která za poslední rok publikovala několik nových dílů.

Po 25 letech od první epizody si tak lidé v Německu mohou pustit novou verzi kultovního pořadu, která mu je nápadně podobná nejen temně laděným studiem se strašidelnými rekvizitami. Německým Věřte nevěřte totiž opět provází moderátor Jonathan Frakes.

Haló, tady Medúza. Krajča i Juchelku lidé milovali, dnes to mají oba trochu těžší

Nejoblíbenější moderátorskou dvojicí hudebního pořadu Medúza byli Aleš Juchelka a Richard Krajčo | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy