Nastěnka přitvrdila. Nevěřte ruským pohádkám, apeluje dabérka v kampani

lis lis
21. 10. 2022 14:56
"Nevěřte ruským pohádkám." Hlas slovenské Nastěnky z oblíbené ruské pohádky Mrazík varuje před ruskými dezinformacemi. Zastoupení Evropské komise na Slovensku videem se slovenskou herečkou Darinou Chmúrovou navazuje na kampaň proti kremelským "pohádkám“.
Video: Zastoupení Evropské komise na Slovensku

"Jmenuji se Nasťa, ale říkají mi různými jmény," zní hlas z televizní obrazovky. Patří slovenské herečce Darině Chmúrové, která ve svých 15 letech nadabovala postavu Nastěnky v ruské pohádce Mrazík, která patří každé Vánoce na Slovensku mezi nejsledovanější ruské pohádky.

Slovenská herečka, která na dlouhou dobu zmizela z mediálního prostoru a nyní je v důchodu, využila tentokrát svůj hlas jiným způsobem. Varuje diváky před novými kremelskými "pohádkami", které nemají s Mrazíkem už nic společného. "Dnes už jsou ty ruské pohádky jiné. Pomocí propagandy se snaží lidi klamat, ne zabavit. Žádné takové pohádce bych svůj hlas nepropůjčila. A nedělejte to ani vy," říká Chmúrová ve videu.

Kampaň proti hoaxům

S myšlenkou oživit ikonickou ruskou postavu a dát jejímu hlasu prostor k odsouzení propagandy přišlo Zastoupení Evropské komise na Slovensku, které uvedlo, že je Darina Chmúrová nejen nejznámějším hlasem spojeným s ruskými pohádkami, ale také ženou, která si jasně pamatuje minulý režim. Její názor má proto velký potenciál změnit myšlení lidí, na které se zaměřuje kremelská propaganda.

Zastoupení Evropské komise na Slovensku dlouhodobě bojuje proti kremelským hoaxům a dezinformacím. Video s Darinou Chmúrovou navazuje na kampaň, kdy Zastoupení Evropské komise publikovalo jednotlivé hoaxy jako ruské pohádky na sociálních sítích. Vytvářelo tak speciální obálky fiktivních knih jako například Byl jednou jeden nacistický Žid. Slovenská pobočka Evropské komise také sepsala průvodce dešifrováním prokremelských dezinformací.

Cílem kampaně je přimět lidi, aby nevěřili neověřeným zprávám na internetu. "Konspirace jsou staré jako lidstvo samo. Technologický pokrok a rozvoj sociálních sítí přispívají k nárůstu objemu různých lží a výmyslů a zvyšují rychlost jejich šíření. Dezinformace dnes může vytvářet a šířit prakticky kdokoli, kdo má přístup k internetu. Šokující zprávy se na internetu rychle rozšíří a doslova zahltí celý informační prostor. Cíl dezinformací je jasný. Jsou vytvářeny, aby nás oklamaly, zmátly a rozdělily," vysvětlil vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku Vladimír Šucha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme Václav Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy