Nastěnka přitvrdila. Nevěřte ruským pohádkám, apeluje dabérka v kampani

lis lis
21. 10. 2022 14:56
"Nevěřte ruským pohádkám." Hlas slovenské Nastěnky z oblíbené ruské pohádky Mrazík varuje před ruskými dezinformacemi. Zastoupení Evropské komise na Slovensku videem se slovenskou herečkou Darinou Chmúrovou navazuje na kampaň proti kremelským "pohádkám“.
Video: Zastoupení Evropské komise na Slovensku

"Jmenuji se Nasťa, ale říkají mi různými jmény," zní hlas z televizní obrazovky. Patří slovenské herečce Darině Chmúrové, která ve svých 15 letech nadabovala postavu Nastěnky v ruské pohádce Mrazík, která patří každé Vánoce na Slovensku mezi nejsledovanější ruské pohádky.

Slovenská herečka, která na dlouhou dobu zmizela z mediálního prostoru a nyní je v důchodu, využila tentokrát svůj hlas jiným způsobem. Varuje diváky před novými kremelskými "pohádkami", které nemají s Mrazíkem už nic společného. "Dnes už jsou ty ruské pohádky jiné. Pomocí propagandy se snaží lidi klamat, ne zabavit. Žádné takové pohádce bych svůj hlas nepropůjčila. A nedělejte to ani vy," říká Chmúrová ve videu.

Kampaň proti hoaxům

S myšlenkou oživit ikonickou ruskou postavu a dát jejímu hlasu prostor k odsouzení propagandy přišlo Zastoupení Evropské komise na Slovensku, které uvedlo, že je Darina Chmúrová nejen nejznámějším hlasem spojeným s ruskými pohádkami, ale také ženou, která si jasně pamatuje minulý režim. Její názor má proto velký potenciál změnit myšlení lidí, na které se zaměřuje kremelská propaganda.

Zastoupení Evropské komise na Slovensku dlouhodobě bojuje proti kremelským hoaxům a dezinformacím. Video s Darinou Chmúrovou navazuje na kampaň, kdy Zastoupení Evropské komise publikovalo jednotlivé hoaxy jako ruské pohádky na sociálních sítích. Vytvářelo tak speciální obálky fiktivních knih jako například Byl jednou jeden nacistický Žid. Slovenská pobočka Evropské komise také sepsala průvodce dešifrováním prokremelských dezinformací.

Cílem kampaně je přimět lidi, aby nevěřili neověřeným zprávám na internetu. "Konspirace jsou staré jako lidstvo samo. Technologický pokrok a rozvoj sociálních sítí přispívají k nárůstu objemu různých lží a výmyslů a zvyšují rychlost jejich šíření. Dezinformace dnes může vytvářet a šířit prakticky kdokoli, kdo má přístup k internetu. Šokující zprávy se na internetu rychle rozšíří a doslova zahltí celý informační prostor. Cíl dezinformací je jasný. Jsou vytvářeny, aby nás oklamaly, zmátly a rozdělily," vysvětlil vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku Vladimír Šucha.

 

Právě se děje

Další zprávy