nominace

Hudební cenu Mercury mohou získat Laura Mvula či Black Country, New Road

Nominace na anglickou hudební Mercury Prize získali producent Floating Points, kapely Wolf Alice, Sault a Mogwai nebo zpěvačky Celeste a Laura Mvula. Uspět může též raper z žánru grime Ghetts, indie-soulová písničkářka Arlo Parksová nebo progresivní rockové septeto Black Country, New Road, které má začátkem srpna vystoupit na tasovském festivalu Beseda u Bigbítu.

Všichni se svými alby bodovali v britské hitparádě, Wolf Alice už cenu obdrželi před třemi roky, upozorňuje deník Guardian. Stejně jako vždy ale mohou uspět také méně známí interpreti: Hannah Peelová, saxofonistka Nubya Garciová nebo raper s trinidadskými kořeny Berwyn. Ten nemá britské občanství a nominován mohl být až díky nedávné změně pravidel. Vítěz bude oznámen 9. září.

Zdroj: Guardian

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK

Ceny Magnesia Litera vyhlásí vítěze až v červnu

Organizátoři knižních cen Magnesia Litera kvůli vládním protiepidemickým opatřením oznámí vítěze jubilejního 20. ročníku nikoli tradičně v dubnu, nýbrž až 8. června. Nominace zveřejní koncem března. Navzdory omezení produkce v důsledku zavřených knihkupectví počet přihlášek klesl nepatrně, z loňských 488 na letošních 463 knih. Nejvíc, 94, jich je v kategorii próza.

Loňský odložený ceremoniál na stanici ČT art měl historicky nejvyšší sledovanost. Dobře si vedly i vítězné tituly. Knihy roku, rozsáhlého životopisu Jana Žižky od historika Petra Čorneje, se od vydání v listopadu 2019 do vyhlášení cen v srpnu 2020 prodalo 20 tisíc výtisků, od září do konce roku pak dalších 15 tisíc. Menší úspěch měla vítězná próza Liška v dámu od Jiřího Kratochvila. Od vydání v březnu 2019 do července 2020 se prodalo 600 výtisků, od vyhlášení vítězů do konce roku 2020 dalších 1000 výtisků, uvedl kritik a pořadatel cen Pavel Mandys.

Letošní ceremoniál budou v televizi opět moderovat Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat