nominace

Film Moje slunce Mad režisérky Pavlátové je nominován na cenu César

Snímek o mladé Češce, která začíná nový život s afghánským manželem v Kábulu, byl nominován na cenu francouzské akademie César v kategorii celovečerní animovaný film. Koprodukční česko-francouzsko-slovenský projekt Moje slunce Mad od režisérky Michaely Pavlátové se bude o zlatou sošku ucházet 24. února.

Moje slunce Mad již získalo několik ocenění, bylo nominováno na americké Zlaté glóby a obdrželo cenu poroty prestižního festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Ve francouzských kinech jej s úspěchem u diváků i kritiky uvedla distribuční společnost Diaphana. Hlas hrdinky patří v české i mezinárodní verzi Zuzaně Stivínové, která roli zvládla v češtině, angličtině a jazyku darí. Příběh o hledání domova v cizí zemi vznikl na motivy novely Frišta novinářky Petry Procházkové z roku 2004.

Zdroj: ČTK

Na komiksových cenách Muriel může opět uspět Matocha s Prašinou

Pořadatelé komiksových cen Muriel vyhlásili nominace v osmi kategoriích. Tři z celkových 24 obdržely sešity nazvané Prašina: Křídový panáček, volně navazující na populární sérii Prašina. Uspět mohou v kategorii nejlepší scénář, nejlepší kresba a nejlepší komiks pro děti. Výsledky organizátoři oznámí 21. února, sdělil Pavel Mandys z pořádající České akademie komiksu.

Křídový panáček se odehrává dva roky po knižní trilogii Prašina, kdy se do tajemné stejnojmenné čtvrti dostaly jeřáby neúprosně bourající staré domy. Scenárista Vojtěch Matocha rozvíjí napínavé pátrání mladíka Vaška, který odhaluje skryté záhady spojené s temným žhářem, podivnými symboly na stěnách nebo tajemnými uličkami. Akademie na cenu navrhla také Karla Osohu za výtvarnou stránku komiksu. U nominace Prašiny v kategorii komiksu pro děti uvedla, že představuje možná nejoriginálnější a nejosobitější pokus o domácí sešitovou sérii.

Na nejlepší komiksovou knihu je dále nominován titul Hrnečku vař autorky Kateřiny Čupové. Ta ve své druhé autorské knize dle hodnotitelů suverénně mísí tradici českých pohádek se světem superhrdinů i motivy japonských žánrů o monstrech. Hrnečku vař může uspět také v kategorii nejlepší komiks pro děti. Kateřina Čupová je nominována rovněž v kategorii nejlepší krátký komiks s titulem Podkova potkává Haha-Bimbi, v němž rozvíjí jindy výhradně chlapecký svět Jaroslava Foglara a přináší první dobrodružství dvou nejvýraznějších dívčích postav z komiksu Rychlé šípy.

Na titul nejlepší komiksová kniha aspiruje též kniha Jeana-Gasparda Páleníčka nazvaná Iogi. Projekt, na němž se podíleli studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni, vznikl na základě scénářů básníka a znalce Japonska Páleníčka. Výsledkem je povídkový portrét jedné tokijské čtvrti, jenž se vyhýbá klišé. Také Iogi má ještě další nominaci, a to v kategorii nejlepší scénář. Část knihy nazvaná Undercurrent, kterou kresebně doprovodil Matěj Kolář, je nominována v kategorii nejlepší krátký komiks.

Zdroj: ČTK

Film Na západní frontě klid může získat 14 cen Bafta

Německý film Na západní frontě klid, který koncem loňského roku uvedla videotéka Netflix, získal 14 nominací na britské ceny Bafta. Stal se tak favoritem letošního ročníku a dorovnal rekord, jejž z cizojazyčných snímků dosud držel Tygr a drak z roku 2000.

Po deseti nominacích mají snímky Všechno, všude, najednou a Víly z Inisherinu. Vítěze oznámí Britská akademie filmového a televizního umění 19. února v Londýně. Na západní frontě klid režiséra Edwarda Bergera je už třetí adaptací slavného protiválečného románu německého spisovatele Ericha Marii Remarqua z roku 1929. Snímek byl natočen v několika evropských zemích včetně Česka. Štáb pracoval mimo jiné na pražském Barrandově, v Roudnici nad Labem, Postoloprtech nebo Benátkách nad Jizerou.

Zdroj: ČTK

Na Eurovizi mohou Česko zastupovat Irglová nebo Pam Rabbit

Na letošní písňové soutěži Eurovize může Česko zastupovat mimo jiné Markéta Irglová, držitelka Oscara za píseň Falling Slowly z filmu Once. Spolu s ní Česká televize do národního kola vybrala dívčí kapelu Vesna, písničkáře Rodana, zpěvačku s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaelu Charvátovou vystupující pod uměleckým jménem Maella.

Hlasování začne 30. ledna, kdy se ve studiu na Kavčích horách představí všech pět kandidátů, a skončí 6. února. "Následující den zveřejníme vítěze, který vystoupí v květnu na Eurovizi ve Velké Británii. Hlasy budou moci fanoušci svým favoritům posílat prostřednictvím mobilní aplikace Eurovize," avizuje šéf české delegace Kryštof Šámal.

Semifinále letošní Eurovize se uskuteční 9. a 11. května, finále pak 13. května v anglickém Liverpoolu. Velká Británie převzala organizaci 67. ročníku písňového klání namísto Ukrajiny, která čelí ruské invazi.

Zdroj: ČTK

Cenu Vinyla mohou získat Anki nebo Tomáš Niesner

Deskou roku na cenách za alternativní hudbu Vinyla se mohou stát loňské nahrávky česko-vietnamského rapera Ankiho, kytaristy Tomáše Niesnera a kapel Orient nebo Tamara. V úterý to oznámili pořadatelé. V kategorii Objev roku jsou nominovaní písničkářka Anna Vaverková, rapové duo Lobbyboy&saab900turbo, digitální písničkář Mat213 nebo producentka elektronické hudby Tokyo Drift. Na takzvaný počin roku aspirují kolektiv Future Jiskří, festivaly Pop Messe a Transforma nebo vydavatelství Unizone za charitativní kompilaci 4UA. Vítězové budou oznámeni 22. února v pražském Lucerna Music Baru.

Loni se deskou roku stalo Fragility of Context producenta Olivera Torra. Objevem roku byla vyhlášena experimentátorka Ursula Sereghy a počinem roku se stal promotérský kolektiv Heartnoize Promotion.

Zdroj: ČTK

Do nominací na Oscara postoupil Top Gun: Maverick nebo Avatar 2, český film o Myslivečkovi neuspěl

Na užší seznam uchazečů o nominaci na Oscara se v některých kategoriích dostaly velkorozpočtové filmy Top Gun: Maverick, pokračování Avatara nebo letošní Batman. Český výpravný snímek režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo o skladateli z 18. století Josefu Myslivečkovi v kategorii zahraničních filmů neuspěl. Kandidáty na nominace ve středu večer oznámila americká Akademie filmového umění a věd.

O přízeň hlasujících se ucházely snímky z 92 zemí, do dalšího kola jich postoupilo 15. Porotu zaujal rakouský Korzet, který dostal Evropskou filmovou cenu pro nejlepší herečku, marocký Modrý kaftan nebo Bardo, falešná kronika několika pravd od mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua. Postup díla zvaného Joyland je vůbec prvním případem, kdy se do užšího výběru dostal snímek z Pákistánu, píše agentura AP.

Oscarový zúžený seznam se dále ztenčí na konci ledna, kdy bude do finálového kola nominováno pět filmů v každé kategorii. Vítězové budou známi 12. března.

Zdroj: ČTK

Spisovatel Jan Faktor se dostal do užších nominací na Německou knižní cenu

Česko-německý romanopisec Jan Faktor je jedním ze šesti autorů, kteří se dostali do užší nominace na Německou knižní cenu. V úterý o tom informovala porota. Vítěz bude oznámen 17. října, těsně před začátkem Frankfurtského knižního veletrhu.

Sedmdesátiletý Faktor hodnotitele zaujal románem Trottel (Blbec). Vypráví jej spisovatel, rodilý Čech a nadaný blb, uvádí anotace. Příběh začíná v Praze po invazi vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968. Hrdina se místo studia informatiky nudí v kanceláři a po setkání s "teutonskou hordou", jak staří Řekové a Římani říkali Germánům, se rozhodne emigrovat do východního Berlína. Zde se dostává do podivného politického undergroundu v městském obvodě Prenzlauer Berg a zakládá rodinu. Nehledě na pravidla vybavuje svůj squatový byt vanou a objevuje vášeň pro kapelu Rammstein.

Dle poroty Faktor v knize jedinečně propojuje osobní příběh s moderními dějinami. "Faktorovi se podařilo v příběhu o smutku vykouzlit vtip," kvitují porotci. Spisovatel, jenž do Berlína odjel roku 1978, byl členem neoficiální literární scény právě ve čtvrti Prenzlauer Berg, kam situoval svou novinku. Na Německou knižní cenu byl Faktor nominován již v roce 2010.

Zdroj: ČTK

Bookerovu cenu může získat i spisovatelka NoViolet Bulawayo

Mezi šestici finalistů prestižní literární Bookerovy ceny se probojovala zimbabwská spisovatelka NoViolet Bulawayo, která už ocenění málem získala v roce 2013. Letos je nominovaná díky románu Glory. Ten ústy několika zvířat vypráví o pádu diktátorského režimu, jehož lídr připomíná někdejšího zimbabwského tyrana Roberta Mugabeho. Autorčinu prózu Chtělo by to nový jména v překladu Markéty Musilové před sedmi lety vydal Odeon.

Do užšího výběru se dostala také držitelka Pulitzerovy ceny za literaturu Elizabeth Stroutová z USA. V knize Oh William! se vrací ke své dřívější protagonistce Lucy Bartonové, jež v novince pomáhá bývalému manželovi prozkoumat svou rodinnou historii.

Uspět může dále irská spisovatelka Claire Keeganová s románem Small Things Like These, který má jen 116 stran a vypráví "něžný příběh o naději a tichém hrdinství, oslavuje soucit a přísné kárá hříchy páchané ve jménu náboženství", uvedla porota. Dalším nominovaným je sedmaosmdesátiletý Alan Garner, britský autor dětské fantasy známý z 60. a 70. let minulého století, s románem Treacle Walker o osiřelém chlapci a jeho nečekaném přátelství s vandrákem.

Seznam finalistů doplňují Šehan Karunatilaka, spisovatel z ostrovního státu Šrí Lanka v jihovýchodní Asii, a Američan Percival Everett s prózou o rasismu a policejním násilí. Vítěz bude oznámen 17. října v Londýně, získá šek na 50 tisíc liber, v přepočtu necelých 1,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat