Rusko vysílá do oscarového klání "protiruského" Leviatana

Kultura Kultura
Aktualizováno 30. 9. 2014 14:59
Seznam cizojazyčných filmů, které se budou ucházet ve své kategorii o Oscara za rok 2014, se pomalu rozrůstá. Aktuálně kandidáta představilo Rusko. Leviatan Andreje Zvjaginceva má velkou šanci.
Snímek Andreje Zvjaginceva si odvezl z Cannes cenu za scénář. Nyní je Leviatan jedním z favoritů na Oscara pro cizojazyčný film.
Snímek Andreje Zvjaginceva si odvezl z Cannes cenu za scénář. Nyní je Leviatan jedním z favoritů na Oscara pro cizojazyčný film. | Foto: FDC

Praha - Před týdnem čšeští akademici oznámili, že jejich reprezentantem v oscarových dostizích bude sportovní drama Fair Play, které diváky zavedlo do dob normalizace a světa podvodného dopingu. Nějaké steroidy by se snímku hodily i v soutěži filmů. Konkurence je totiž značná.

Velké šance má překvapivý kandidát z Ruska. Tamní komise totiž poslala do klání snímek Leviatan Andreje Zvjaginceva, který hodně ostře kritizuje způsoby chování politické reprezentace a korupci ve své domovině. V Cannes získal cenu za scénář a rovněž byl promítán v Karlových Varech. Zbytek republiky se premiéry dočká v listopadu.

Francouzský film bude zastupovat drama Saint Laurent Betranda Bonella s Gaspardem Ullielem v hlavní roli, kterého můžeme znát třeba z Příliš dlouhých zásnub s Audrey Tautou a z nepříliš oblíbeného dovětku Hopkinsovovy trilogie o Hannibalovi.

Pozoruhodné na francouzském výběru je, že letošní rok přinesl dvě zpracování životních osudů módního návrháře Yvese Saint Laurenta, který na konci padesátých let v pouhých jednadvaceti letech převzal umělecké řízení návrhářského domu Christiana Diora.

Podívejte se na francouzskou upoutávku filmu Saint Laurent
Podívejte se na francouzskou upoutávku filmu Saint Laurent | Video:

První film s názvem Yves Saint Laurent v režii Jalila Lesperta dorazil v březnu i do českých kin. Francouzští akademici ale vybrali pozdější snímek, který má v tamních kinech premiéru až nyní, koncem září. Koncentruje se také pouze na pozdější, vrcholnou dráhu v letech 1967 až 1976. Ve světové premiéře se film představil na letošním ročníku festivalu v Cannes.

Přestože letošní rok nemá tak výrazného a nedostižného kandidáta, jako byla loňská Velká nádhera, dosavadní seznam účastníků oscarového klání vzbuzuje respekt. Turecko vysílá do boje držitele Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek, který bude v Česku v říjnu k vidění v rámci přehlídky Be2Can a posléze i v běžné kinodistribuci. Český divák také bude moci posoudit snímek soutěžící za Kanadu Mami! od Xaviera Dolana, který se předvedl již na karlovarském festivalu a koncem října bude uveden do distribuce.

Hodně se slibuje od zatím posledního filmu bratrského dua Jeana-Piera a Luca Dardennových s titulem Dva dny, jedna noc. V hlavní roli vystupuje Marion Cotillard (Půlnoc v Paříži, Temný rytíř povstal), která se snaží udržet svoji práci, a tak v krátkém čase musí přesvědčit kolegy, aby hlasovali pro její setrvání. Vedení firmy totiž nechce vypadat zle, a tak rozhodnutí o propuštění ženy, která se léčí s depresemi, kvůli kterým meškala v práci, mají v rukou zaměstnanci. Snímek soutěží za Belgii, ačkoli vznikal v koprodukci s Francií a Itálií.

Jednotlivé země mohly své filmy přihlásit do konce září, hlavní pětice nominovaných bude známa 15. ledna 2015, kdy Akademie ohlašuje hlavní nominace. Vítěz bude znám během finálového večera, který oproti letošnímu posunu kvůli olympijským hrám v Soči proběhne 22. února 2015.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy