Rusko vysílá do oscarového klání "protiruského" Leviatana

Kultura Kultura
Aktualizováno 30. 9. 2014 14:59
Seznam cizojazyčných filmů, které se budou ucházet ve své kategorii o Oscara za rok 2014, se pomalu rozrůstá. Aktuálně kandidáta představilo Rusko. Leviatan Andreje Zvjaginceva má velkou šanci.
Snímek Andreje Zvjaginceva si odvezl z Cannes cenu za scénář. Nyní je Leviatan jedním z favoritů na Oscara pro cizojazyčný film.
Snímek Andreje Zvjaginceva si odvezl z Cannes cenu za scénář. Nyní je Leviatan jedním z favoritů na Oscara pro cizojazyčný film. | Foto: FDC

Praha - Před týdnem čšeští akademici oznámili, že jejich reprezentantem v oscarových dostizích bude sportovní drama Fair Play, které diváky zavedlo do dob normalizace a světa podvodného dopingu. Nějaké steroidy by se snímku hodily i v soutěži filmů. Konkurence je totiž značná.

Velké šance má překvapivý kandidát z Ruska. Tamní komise totiž poslala do klání snímek Leviatan Andreje Zvjaginceva, který hodně ostře kritizuje způsoby chování politické reprezentace a korupci ve své domovině. V Cannes získal cenu za scénář a rovněž byl promítán v Karlových Varech. Zbytek republiky se premiéry dočká v listopadu.

Francouzský film bude zastupovat drama Saint Laurent Betranda Bonella s Gaspardem Ullielem v hlavní roli, kterého můžeme znát třeba z Příliš dlouhých zásnub s Audrey Tautou a z nepříliš oblíbeného dovětku Hopkinsovovy trilogie o Hannibalovi.

Pozoruhodné na francouzském výběru je, že letošní rok přinesl dvě zpracování životních osudů módního návrháře Yvese Saint Laurenta, který na konci padesátých let v pouhých jednadvaceti letech převzal umělecké řízení návrhářského domu Christiana Diora.

Podívejte se na francouzskou upoutávku filmu Saint Laurent
Podívejte se na francouzskou upoutávku filmu Saint Laurent | Video:

První film s názvem Yves Saint Laurent v režii Jalila Lesperta dorazil v březnu i do českých kin. Francouzští akademici ale vybrali pozdější snímek, který má v tamních kinech premiéru až nyní, koncem září. Koncentruje se také pouze na pozdější, vrcholnou dráhu v letech 1967 až 1976. Ve světové premiéře se film představil na letošním ročníku festivalu v Cannes.

Přestože letošní rok nemá tak výrazného a nedostižného kandidáta, jako byla loňská Velká nádhera, dosavadní seznam účastníků oscarového klání vzbuzuje respekt. Turecko vysílá do boje držitele Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek, který bude v Česku v říjnu k vidění v rámci přehlídky Be2Can a posléze i v běžné kinodistribuci. Český divák také bude moci posoudit snímek soutěžící za Kanadu Mami! od Xaviera Dolana, který se předvedl již na karlovarském festivalu a koncem října bude uveden do distribuce.

Hodně se slibuje od zatím posledního filmu bratrského dua Jeana-Piera a Luca Dardennových s titulem Dva dny, jedna noc. V hlavní roli vystupuje Marion Cotillard (Půlnoc v Paříži, Temný rytíř povstal), která se snaží udržet svoji práci, a tak v krátkém čase musí přesvědčit kolegy, aby hlasovali pro její setrvání. Vedení firmy totiž nechce vypadat zle, a tak rozhodnutí o propuštění ženy, která se léčí s depresemi, kvůli kterým meškala v práci, mají v rukou zaměstnanci. Snímek soutěží za Belgii, ačkoli vznikal v koprodukci s Francií a Itálií.

Jednotlivé země mohly své filmy přihlásit do konce září, hlavní pětice nominovaných bude známa 15. ledna 2015, kdy Akademie ohlašuje hlavní nominace. Vítěz bude znám během finálového večera, který oproti letošnímu posunu kvůli olympijským hrám v Soči proběhne 22. února 2015.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy