Nejlepší filmy z Cannes, Berlína i Benátek promítne Be2Can

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 9. 2014 12:31
Filmový festival Be2Can nabídne filmy v sedmi kinech, ale také on-line a na televizním kanálu Film Europe Channel.
Festival Be2Can uvede i snímek Andreje Zvjaginceva Leviatan.
Festival Be2Can uvede i snímek Andreje Zvjaginceva Leviatan. | Foto: kviff

Praha -  Festival Be2Can představí od 6. do 15. října devatenáct snímků, které ocenily poroty na nejprestižnějších filmových festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes. Budou uvedeny v sedmi kinech včetně jednoho v Bratislavě, částečně také on-line ve videotéce 02 a na televizním kanálu Film Europe Channel.

„Berlín, Benátky a Cannes jsou největší a nejvlivnější světové filmové festivaly. Jejich program značí kvalitu a určuje trend světové kinematografie,“ uvedl prezident mediální společnosti Film Europe Ivan Hronec, která přehlídku pořádá. „Jejich hodnota nespočívá pouze ve filmech, ale také v makrodramaturgii festivalových sekcí.“ Be2Can je reflexí těchto festivalů a unikátním českým a slovenským festivalově-distribučním konceptem.

Příznivci klasického "velkého plátna" mohou zamířit v Praze do kin Lucerna, Atlas a Evald, v Brně do kina Art, ve Zlíně do Velkého kina a Golden Apple Cinema, v Českých Budějovicích do kina Kotva a v Bratislavě do Kino Film Europe. Vstupenky budou stát 99 korun.

V programu se objeví například letošní držitel Zlaté palmy z Cannes Zimní spánek a Leviatan, za jehož scénář tamtéž získal cenu režisér Andrej Zvjagincev, dále film Boj sněžného pluhu s mafií nominovaný na Zlatého medvěda Berlinale 2014 a Sbohem jazyku (Cena poroty, Cannes 2014). Ve výběru nechybí poslední československý film oceněný v hlavní canneské soutěži - Jasného Až přijde kocour z roku 1963.

Festivalové filmy půjde sledovat i formou Video-On-Demand v O2 Videotéce. Tam je připraveno padesát filmů, včetně Života Adéle (Zlatá palma, Cannes 2013), Sacro GRA (Zlatý lev, Benátky 2013) a oscarové Velké nádhery (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2013). 

Sedmačtyřicet snímků nabídne prémiový televizní kanál Film Europe Channel, který od roku 2011 přináší divákům filmy z téměř padesáti evropských zemí, oceněné na festivalech i v zemi svého vzniku.

"Ročně vznikne jen v Evropě na čtrnáct set celovečerních filmů a tyto tři festivaly jsou jejich nejlepším selektorem a potvrzením kvality," řekl Hronec. Přehlídka tak podle něj bude pro filmové fanoušky jakýmsi festivalovým echem. Europe Channel má zhruba milion domácností v Čechách a na Slovensku, dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy