Divadlo

V 81 letech podlehl rakovině dramatik Israel Horovitz

Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož hry byly přeloženy do desítek jazyků a často se inscenují také v Česku. Informoval o tom deník The New York Times. Horovitz podlehl rakovině, uvedla rodina, bylo mu 81 let.

Horovitz napsal více než sedm desítek divadelních her, přičemž k těm nejznámějším patří Chvíle pravdy, Lebensraum či Drahá Mathilda. Posledně jmenovanou hru adaptoval i pro film, snímek Podnájemnice z roku 2014 také režíroval. Už dříve napsal například scénář pro komedii Autor! Autor! (1982) s Alem Pacinem v hlavní roli, podle jeho scénáře v roce 1999 maďarský režisér István Szabó natočil historické drama Sluneční svit.

Horovitz zemřel v pondělí a New York Times připomínají v nekrologu i to, že slavný autor v posledních letech opakovaně čelil obviněním ze sexuálního obtěžování. Zprávy o stížnostech jeho kolegyň, hereček a spolupracovnic se objevovaly dlouho před nástupem kampaně #MeToo.

Zdroj: ČTK

Zemřel porevoluční ředitel Národního divadla Jindřich Černý

Ve věku 90 let toto úterý ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik, kritik, editor a překladatel Jindřich Černý. Za komunistického režimu byl perzekvován, v době studií jej odsoudili za protistátní činnost. Národní divadlo vedl v letech 1991 až 1993, byl například zastáncem odděleného působení dnešní Státní opery od Národního divadla.

Černého syn Ondřej Černý vedl první českou scénu v letech 2007 až 2012, za jeho působení se naopak obě scény spojily, proti čemuž protestovala část zaměstnanců Státní opery i veřejnosti.

Zdroj: ČTK