Divadlo

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru 400 představení, vrátilo 50 milionů korun

Národní divadlo zrušilo kvůli koronaviru od března do 2. července 400 představení. Vrátilo se z 80 910 vstupenek zatím 73 630 kusů. V penězích by ND mělo vrátit 53,3 milionu korun, vrátilo zatím 51 milionů a zbývá vrátit ještě 2,3 milionů korun. Na setkání zaměstnanců divadla k zahájení 138. sezony to řekl ředitel ND Jan Burian.

Za březen až červen divadlu podle něj chyběly výnosy 121,3 milionu korun, odhad propadu do konce roku je 251,8 milionu korun, s úsporou by konečný propad měl podle Buriana být 180 milionů korun. "V červenci už ministerstvo kultury pokrylo ztrátu částkou 117,6 milionu korun a také nám v dřívějších lhůtách posílalo plánované dotace, takže se nestalo, že bychom neměli na výplaty," řekl Burian.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) shromážděným umělcům a dalším zaměstnancům v historické budově ND řekl, že divadlo si nemůže dovolit počkat, až se epidemie přežene a pak se vrátit k práci, musí se pokusit dělat divadlo i v těchto podmínkách. "Neexistuje jeden mustr, různá divadla hledají různé způsoby, jak zajistit co nejvíc zdraví herců, být ohleduplní k publiku, možná i o čem hrát v tomto čase," řekl.

Národní divadlo na rozdíl od menších scén nezačalo hrát na konci minulé sezony s tím, jak se trochu uvolnila omezení a do divadel mohlo přijít nejprve 100, později 500 lidí. Podle vedení divadla to bylo ekonomicky nerentabilní. Od začátku nové sezony ale divadlo bude hrát pro plnou kapacitu svých budov. Budovy divadla jsou podle Buriana postaveny tak, že tvoří doporučené oddělené sektory.

Zdroj: ČTK

Zemřel režisér a bývalý šéf Městských divadel pražských Poživil

Ve věku 92 let uplynulé pondělí zemřel divadelní režisér a skladatel Lubomír Poživil. Oznámila to jeho manželka Květuše. Téměř dvě desítky let řídil Městská divadla pražská. Na pražské DAMU se mimo jiné zasloužil o vznik Katedry organizace a řízení divadel a kulturních zařízení, která předcházela dnešní Katedře produkce, a roku 1969 se stal jejím prvním vedoucím.

Poživil roku 1972, za normalizace, Poživil nahradil odvolaného Otu Ornesta ve funkci ředitele Městských divadel pražských. V nelehkých podmínkách se podle pamětníků snažil udržovat dobrou tradici. "Poživil se choval solidně a uchoval Ornestovu práci. Dobře vím, že to nebylo jednoduché, už Ornestovi házeli klacky pod nohy," vzpomínala herečka Nina Jiránková.

Poživilovu pomoc ocenil také Jan Tříska, který byl v 70. letech na indexu. "Zachoval se jako odvážný člověk v době, kdy jsem byl už opravdu v klatbě. Pozval mě do Městských divadel pražských, abych hrál ve hře Bumerang od Otty Zelenky. Pak jsem hrál v Zapomeňte na Hérostrata s Václavem Voskou a Václavem Postráneckým," řekl Tříska, jemuž ale kvůli kontaktům s disentem nakonec ani Poživil nemohl dát další role.

Zdroj: ČTK

Koncerty či divadla budou uvnitř nadále jen pro 500 lidí

Akce v uzavřených prostorech budou i dál omezené počtem 500 osob, rozhodla v pondělí vládní rada pro zdravotní rizika. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chtěl kapacitu od podzimu zdvojnásobit v těch regionech, kde takzvaný semafor infekce covidu ukazuje dobrou situaci. Rada také rozhodla, že neumožní konání venkovních událostí s účastí nad 1000 lidí. Pokud však pořadatelé zaručí oddělené sektory po 500 lidech, může být účast v obou případech pětkrát vyšší, stejně jako dosud.

"Hygienici a ministerstvo zdravotnictví chtějí udržet tato omezení. Pokud by byly u nás povolené akce s účastí tisíců lidí, bylo by to bezprecedentní i v souvislosti s okolními zahraničními zeměmi," říká Zaorálkova mluvčí Michaela Lagronová. Podle ní však dnes bylo zrušeno dosud platné opatření ministerstva zdravotnictví, kdy při akcích v interiéru lidé museli sedět ob jedno místo. "To se dnes zrušilo. Budou moci sedět vedle sebe, ale budou muset mít na sobě roušky," potvrzuje.

Pokud takzvaný semafor pro určitý kraj ukáže červenou barvu, nebude to automaticky znamenat, že se mají okamžitě rušit všechny tamní akce, dodává Lagronová. Pořadatelé by měli případné rušení včas oznámit, aby se neopakovala situace v Moravskoslezském kraji, kde byl v půlce července z hodiny na hodinu ukončen komorní festival nahrazující letošní Colours of Ostrava.

Zdroj: ČTK