Z jakých snímků vybírala porota Czech Press Photo? Podívejte se na nominace

Snímek "Highlinová svatba" od fotografa Lukáše Bíby, jehož práci znáte i z Aktuálně.cz, je nominován na první cenu v kategorii Lifestyle.
Lidé, o kterých se mluví (single): Robert Sedmík, Týden – Tamhle je mikrofon
Umění a kultura (single): Lukáš Bíba, Economia – U2 – Where the Streets Have No Name
Příroda a věda (série): Michal Dobeš, volný fotograf – Liščí láska
Aktualita (single): Robert Barca, volný fotograf – Ano Erdoganovi, ne demokracii
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 11. 2017 9:21
Czech Press Photo, soutěž o nejlepší novinářský snímek roku, bude znát svého vítěze. Pojďte si připomenout, kdo je nominován.

Vítězná fotografiie roku a vítězové jednotlivých kategorií vyhlášeni 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

"Výrazný nárůst v počtu přihlášených jsme zaznamenali již vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře. Letošní účast nás však mile překvapila, protože byla ještě vyšší. Porota pracovala již druhý rok se stejným systémem na stejném místě, takže ubylo nervozity z nového. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, což přikládám synergii s nově založenou soutěží Czech Nature Photo," uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

"Letošní ročník soutěže znovu potvrdil, že jakkoliv profesionální a zkušená porota je, pohled na fotografii je čistě subjektivní záležitost a i mezi fotografickými profesionály se jednotlivé názory mohou diametrálně lišit. Nicméně možná právě proto byla práce poroty jako každý rok zajímavá, přínosná a přátelská. Je jasné, že nominace každého nepotěší, že budeme opět možná vystaveni kritice, ale takový už je život a taková je soutěž Czech Press Photo," konstatoval předseda poroty Petr Josek.

Fotoseriály nominované v jednotlivých kategoriích:

Aktualita Toto není můj prezident! Snímky nominované na Czech Press Photo
Každodenní život Soutěž v kopání hrobů, ples jako od Formana. Každodenní život v nominacích
Problémy dnešní doby Uprchlíci a dětský vojenský tábor. Problémy dnešní doby na fotkách
Lidé Prezident Zeman, komunista Jakeš, hudebník Varga
Portrét Vesničané v Dháce, čeští zahrádkáři a lidé z tramvaje
Kultura Malí houslisté, moderní tanec a vrazi Horákové
Sport Špičkový šerm, devadesátiletý běžec a dostihy
Lifestyle Dobře schovaná dívka, skákající králíci a Janáček jako hipster
Příroda Myslivci, lišky a prchavé okamžiky
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy