Z jakých snímků vybírala porota Czech Press Photo? Podívejte se na nominace

Snímek "Highlinová svatba" od fotografa Lukáše Bíby, jehož práci znáte i z Aktuálně.cz, je nominován na první cenu v kategorii Lifestyle.
Lidé, o kterých se mluví (single): Robert Sedmík, Týden – Tamhle je mikrofon
Umění a kultura (single): Lukáš Bíba, Economia – U2 – Where the Streets Have No Name
Příroda a věda (série): Michal Dobeš, volný fotograf – Liščí láska
Aktualita (single): Robert Barca, volný fotograf – Ano Erdoganovi, ne demokracii
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 11. 2017 9:21
Czech Press Photo, soutěž o nejlepší novinářský snímek roku, bude znát svého vítěze. Pojďte si připomenout, kdo je nominován.

Vítězná fotografiie roku a vítězové jednotlivých kategorií vyhlášeni 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

"Výrazný nárůst v počtu přihlášených jsme zaznamenali již vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře. Letošní účast nás však mile překvapila, protože byla ještě vyšší. Porota pracovala již druhý rok se stejným systémem na stejném místě, takže ubylo nervozity z nového. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, což přikládám synergii s nově založenou soutěží Czech Nature Photo," uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

"Letošní ročník soutěže znovu potvrdil, že jakkoliv profesionální a zkušená porota je, pohled na fotografii je čistě subjektivní záležitost a i mezi fotografickými profesionály se jednotlivé názory mohou diametrálně lišit. Nicméně možná právě proto byla práce poroty jako každý rok zajímavá, přínosná a přátelská. Je jasné, že nominace každého nepotěší, že budeme opět možná vystaveni kritice, ale takový už je život a taková je soutěž Czech Press Photo," konstatoval předseda poroty Petr Josek.

Fotoseriály nominované v jednotlivých kategoriích:

Aktualita Toto není můj prezident! Snímky nominované na Czech Press Photo
Každodenní život Soutěž v kopání hrobů, ples jako od Formana. Každodenní život v nominacích
Problémy dnešní doby Uprchlíci a dětský vojenský tábor. Problémy dnešní doby na fotkách
Lidé Prezident Zeman, komunista Jakeš, hudebník Varga
Portrét Vesničané v Dháce, čeští zahrádkáři a lidé z tramvaje
Kultura Malí houslisté, moderní tanec a vrazi Horákové
Sport Špičkový šerm, devadesátiletý běžec a dostihy
Lifestyle Dobře schovaná dívka, skákající králíci a Janáček jako hipster
Příroda Myslivci, lišky a prchavé okamžiky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koalice vedená Saúdskou Arábií tvrdí, že v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v neděli uvedla, že při náletu v Jemenu zabila nejméně 165 povstalců. Koalice a šíitští rebelové známí jako Húsíové svádí boje o město Maríb, které je poslední baštou provládních sil na severu země, uvedla agentura AFP. Povstalci své ztráty obvykle nesdělují a informaci vojenské koalice nekomentovali.

Vojenská koalice tvrdí, že její nálety za posledních 24 hodin zabily 165 povstalců a zničily deset vojenských vozů. Podobnou informaci síly vedené Saúdskou Arábií vydaly i v pátek, kdy tvrdily, že zabily nejméně 156 rebelů a zničily osm vozů. Boje v Maríbu a okolí znepřátelené strany zahájily v únoru, oblast je bohatá na ropu. V posledních dnech si boje vyžádaly v oblasti kolem tisíce mrtvých.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se Íránem podporovaní šíitští povstalci v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Konflikt bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. OSN situaci v Jemenu označuje za nejhorší světovou humanitární krizi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy