Z jakých snímků vybírala porota Czech Press Photo? Podívejte se na nominace

Snímek "Highlinová svatba" od fotografa Lukáše Bíby, jehož práci znáte i z Aktuálně.cz, je nominován na první cenu v kategorii Lifestyle.
Lidé, o kterých se mluví (single): Robert Sedmík, Týden – Tamhle je mikrofon
Umění a kultura (single): Lukáš Bíba, Economia – U2 – Where the Streets Have No Name
Příroda a věda (série): Michal Dobeš, volný fotograf – Liščí láska
Aktualita (single): Robert Barca, volný fotograf – Ano Erdoganovi, ne demokracii
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 11. 2017 9:21
Czech Press Photo, soutěž o nejlepší novinářský snímek roku, bude znát svého vítěze. Pojďte si připomenout, kdo je nominován.

Vítězná fotografiie roku a vítězové jednotlivých kategorií vyhlášeni 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

"Výrazný nárůst v počtu přihlášených jsme zaznamenali již vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře. Letošní účast nás však mile překvapila, protože byla ještě vyšší. Porota pracovala již druhý rok se stejným systémem na stejném místě, takže ubylo nervozity z nového. Letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, což přikládám synergii s nově založenou soutěží Czech Nature Photo," uvedla Veronika Souralová, ředitelka Czech Press Photo.

"Letošní ročník soutěže znovu potvrdil, že jakkoliv profesionální a zkušená porota je, pohled na fotografii je čistě subjektivní záležitost a i mezi fotografickými profesionály se jednotlivé názory mohou diametrálně lišit. Nicméně možná právě proto byla práce poroty jako každý rok zajímavá, přínosná a přátelská. Je jasné, že nominace každého nepotěší, že budeme opět možná vystaveni kritice, ale takový už je život a taková je soutěž Czech Press Photo," konstatoval předseda poroty Petr Josek.

Fotoseriály nominované v jednotlivých kategoriích:

Aktualita Toto není můj prezident! Snímky nominované na Czech Press Photo
Každodenní život Soutěž v kopání hrobů, ples jako od Formana. Každodenní život v nominacích
Problémy dnešní doby Uprchlíci a dětský vojenský tábor. Problémy dnešní doby na fotkách
Lidé Prezident Zeman, komunista Jakeš, hudebník Varga
Portrét Vesničané v Dháce, čeští zahrádkáři a lidé z tramvaje
Kultura Malí houslisté, moderní tanec a vrazi Horákové
Sport Špičkový šerm, devadesátiletý běžec a dostihy
Lifestyle Dobře schovaná dívka, skákající králíci a Janáček jako hipster
Příroda Myslivci, lišky a prchavé okamžiky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy