Nejlepší sportovní fotky podle Czech Press Photo: Špičkový šerm, devadesátiletý běžec a dostihy

Nejlepší sportovní fotky podle Czech Press Photo: Špičkový šerm, devadesátiletý běžec a dostihy
Vojtěch Hurych (volný fotograf): Jirka, devadesátiletý sportovec. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Sport (série).
Vojtěch Hurych (volný fotograf): Jirka, devadesátiletý sportovec. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Sport (série).
Roman Vondrouš (ČTK): Zákulisí dostihového světa. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Sport (série).
Filip Singer (EPA): Mistrovství světa v šermu, Lipsko. Snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii Sport (série).
Foto: Czech Press Photo 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 11. 2017 15:05
Sport má spoustu podob. Patří k němu vypjaté okamžiky vrcholných soutěží, společenské setkávání jeho fanoušků i prostý pohyb pro zdraví a radost. Všechny tyto podoby zachycují snímky nominované na cenu Czech Press Photo v kategorii sport (série). Představujeme je v osmém díle seriálu věnovaného této prestižní fotosoutěži.

Volný fotograf Vojtěch Hurych zachytil na svých snímcích patrně nejstaršího českého sportovce Jiřího Soukupa, který letos oslavil devadesáté narozeniny, a přesto se týden co týden účastní nějakého sportovního klání.

Filip Singer z tiskové agentury EPA se oproti tomu zaměřil na vrcholový sport. Porotu Czech Press Photo zaujala jeho série z mistrovství světa v šermu v Lipsku.

Třetí nominovaný fotograf, Roman Vondrouš z ČTK, mapoval zákulisí dostihového světa. Na jeho snímcích jsou zachyceny elegantní dámy v kloboucích, pánové v žaketech s cylindry, ale i soustředění žokejové a život v paddocku. 

Vítězové budou známi už 21. listopadu, při slavnostním předávání cen na Staroměstské radnici v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy